לשמור על הריכוז Featured

 m 11 rikuz

ראש ישיבת אילת, הרב שמואל שפירא

אני בכיתה ט' ומשהו בריכוז שלי נחלש ביחס לכיתות ז'-ח' – אולי זה קשור להתבגרות ואולי לעצלנות... מה לעשות?

תשובה:יכולות להיות סיבות שונות לירידה בריכוז וברצון ללמוד. פעמים רבות, במיוחד אם לא מאובחנים עם קשיים לימודיים מיוחדים, הריכוז יורד מכיוון של"מנוע הריכוז"יש פחות כוח. זה קורה הרבה פעמים בכיתה ט', כי חומר הלימודים הופך להיות קשה יותר ודורש מאמצים גדולים יותר, ו"המנוע" שנתן כוח ללמידה ברמת הלימודים של כיתות ז'-ח', לא מספק את הכוח שצריך לכיתה ט'.

ככלל, גיל ההתבגרות הוא תקופה שבה אנחנו עושים "שדרוג"למנועים שלנו. כילדים, זהותנו והרצונות שלנו נובעים מכוח מה שאנחנו רואים אצל ההורים או המורים שלנו. בגיל הנערות אנחנו מתחילים בשדרוג ה"מנועים" כדי שהם יהיו שלנו ונובעים מתוכנו פנימה. מתוך רצונות עוצמתיים שלנו, נוכל לעשות בחיים דברים משמעותיים. בגיל הזה המניע ללימודים "כי צריך", "כי כולם לומדים", "כי ההורים רוצים שנלמד" וכו' אינו מספיק כדי לתת כוח להשקיע בלמידה, במיוחד כשהלימודים הופכים להיות קשים יותר. כדי שיהיה לנו כוח ריכוז גדול, צריך להיות רצון שלנו ללמוד, הנובע מזה שאנחנו מבינים שהלימוד חשוב לנו, ומתוך כך אנחנו רוצים להשקיע בו.

באופן עקרוני אפשר לחלק את הלימודים לשני חלקים: לימודי קודש ושאר הלימודים.

לימודי קודש וההשקעה בהם דורשים הבנה של הקשר המיוחד שיש לנו לתורה. זה תחום משמעותי שבו צריך לבנות את המודעות שלנו למקום שהתורה תופסת בחיינו. הרבה פעמים כאשר הרצון ללמוד תורה יורד, זה מפני שה"מנוע" שלנו לתחום הזה לא חזק מספיק, ונכון לעשות עבודת מודעות רצינית בקשר לחיבור שלנו לתורה, וחיזוק ה"מנוע" הזה. יש משמעות רבה לעיסוק בתחום הזה בגיל הנעורים. החיבור לתורה הוא פנימי מאוד, חלק מהנשמה שלנו, אולם כדי שהוא יוכל להשפיע על החיים שלנו, אנחנו צריכים להיות מודעים אליו.

חיזוק ה"מנוע" ללימודים האחרים הוא ממקום שונה. אפשר לתת כמה רעיונות שעשויים לחזק:

  • לתעודת בגרות איכותית יש השלכה גדולה ללימודים עתידיים, וזאת סיבה משמעותית שבגינה כדאי להשקיע בהם.
  • לימודים שונים יכולים לפתח בנו כוחות נפש שונים. לדוגמה: מתמטיקה מחנכת אותנו למידת האמת. אם ניגש ללימודים בצורה המפתחת את האישיות שלנו, יוכל להתפתח אצלנו דחף חזק יותר להשקיע בלימוד שלהם.
  • המוח שלנו מתחזק מתוך שאנחנו מתאמצים ללמוד ולהבין. אדם הנמצא בתהליך למידה יכול להתבונן על המציאות בצורה רחבה מאוד.

ככלל כדי לבנות מנועים חזקים בגיל הנעורים יש צורך בסיבות חיוביות כגון: "מה ייתן לי שאלמד", ולא רק אמירות של "מה יקרה אם לא אלמד".

אין ספק שכאשר "מנועי הלימוד" שלנו יהיו חזקים יותר, יכולת הריכוז שלנו תגדל בצורה משמעותית. אין דרך קצרה. עבודת מודעות גדולה תעלה בעזרת ה' את רמת הריכוז בלימודים.

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
היהודי הראשון

  הטור של סיון רהב...

כל מנצח צריך תזמורת

  הטור של סיון רהב...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

עדן 050-903-1533

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם