שו"ת SMS לפרשת ויגש Featured

sms790

 

הרב שלמה אבינר

החלפת מספר * אני מתקשר לאדם והוא אינו רוצה לענות לי. האם אוכל להתקשר ממספר אחר? הרב אבינר: גנבת דעת.

שבת שלום * מה מקור הביטוי "שבת שלום"? הרב אבינר: שער הכוונות, דרושי ליל שבת דרוש ב. פרי עץ חיים שער השבת יד. של"ה מס' שבת נר מצוה סא. אור החיים ויקרא יט ג. ועוד.

שבח תלמיד ברבים * האם מותר לי לשבח תלמיד לפני כל הכיתה על כך שהוא למד היטב? הרב אבינר: צריך להיזהר הרבה, כי זה עלול לתסכל את התלמידים החלשים.

כונס נכסים * מותר לקנות דירה או רכב מכונס נכסים? הרב אבינר: כן. זה דבר ישר.

בית כנסת במקלט * האם למקלט שמתפללים בו יום יום יש דין קדושת בית כנסת? הרב אבינר: לא, כי הוא עדיין מקלט.

שביל ישראל * האם אני יכול לוותר על תפילה במניין במשך חודש וחצי, כדי ללכת בשביל ישראל? הרב אבינר: לא. אין זה חיוני עד כדי כך.

קרטונייה * האם מי שעובר דירה יכול לקחת קרטונים מהקרטונייה? הרב אבינר: אם הם מרשים.

מקרר לשבת * אצל מי אפשר לפנות כדי לברר אם למקרר שלנו יש התקן לשבת? הרב אבינר: "משמרת השבת".

שומרונים * מה מעמד השומרונים בארץ? גויים או יהודים? אפשר ללמוד את הפירושים שלהם על התורה? הרב אבינר: הרדב"ז כותב שהם צאצאי הכותים שמוזכרים בגמרא, ומחלוקת אם הם גרי אריות, כלומר גויים, או גרי אמת, אלא שאסור להתחתן איתם (שו"ת רדב"ז תתפג). בשולחן ערוך נפסק שהם עובדי עבודה זרה (יו"ד רסז). מרן הרב קוק והגראי"ה הרצוג כתבו שהם צריכים גיור (שו"ת דעת כהן קנג. פסקים וכתבים י"ד סי' ק עמ' שמ). ועיין קובץ תושבע"פ (הוצאת מוסד הרב קוק, קובץ כט).

מטבע וירטואלי * מותר להשקיע במטבע וירטואלי או שזה נקרא "משחק בקובייה"? הרב אבינר: מותר אם הוא יציב.

דוגמנית * יש בעיה להצטלם בבגדים צנועים בשביל פרסום בעיתון דתי? הרב אבינר: אסור. גם גברים יסתכלו.

לבוש חרדי * מה הסיבה שרבנים בציבור שלנו לבושים כחרדים? הרב אבינר: א. זה בגד מסורתי. ב. ה"ציבור שלנו" זה עם ישראל.

 

 

הרב שמואל אליהו

מעשר מדמי חנוכה * האם צריך לתת מעשר מדמי חנוכה? הרב אליהו: אם דמי החנוכה הם לצורך קנית מוצר - לא. אם הם ניתנים לכל צורך – צריך.

הצהרה על רישיון * מותר לי לחתום על הרישיון שהייתי מספר מסוים של שעות עם מלווה אף על פי שהייתי פחות? הרב אליהו: אסור לשקר.

"ספר קודש" בטלפון * כשאני פותח ספר קודש בטלפון, אני חייב לכבות את המסך מצד הדין שאסור להשאיר ספר קודש פתוח? הרב אליהו: לכתחילה צריך, ודאי אם אתה נכנס לשירותים - שם אתה חייב לכבות אותו.
הבטה בעיני רשע * האם מותר להסתכל בעיניים של סתם גויים, שלא ידוע שהם רשעים, או שגם בהם אסור? וגם בנוגע ליהודים חוטאים או כופרים - האם גם בעיניהם אסור? הרב אליהו: גוי - מותר ולא כדאי. יהודי טועה - מותר. יהודי רשע במיוחד – אסור.

מכנסיים קצרים בביה"כ * האם נערים יכולים להיכנס לבית מדרש או לבית כנסת במכנסיים קצרים? הרב אליהו: לבית הכנסת צריך להיכנס בכבוד מכיוון שזה ביתו של ה'. מה נחשב כבוד? כל מקום לפי המנהג שלו. יש מקום שצריך חליפה ויש מקום שגם מכנסיים קצרים נקראים כבוד. ובכל מקום צריך לפסוק לפי מנהג המקום.

כנסייה חרבה * האם מותר להיכנס לכנסייה שחרבה? הרב אליהו: אם זה על מנת ללמוד על הכנסייה, לא; אבל אם זה כדי לשמוח על שעקר עבודה זרה מארצנו, מותר.

ייעוד העוה"ז * מה תפקיד העולם הזה? הרב אליהו: להביא לעולם חסד, צדק, אמונה, שמחה, טוב, לנהוג על פי התורה, להביא ברכה לכל העולם. להכיר במלכות ה'.

השקעה בלימודים * אני תלמידה בהקבצה של 5 יחידות מתמטיקה וזה דורש הרבה מאמץ. אני מצליחה ב"ה בסדר, אבל אני מעדיפה לעשות לעצמי חיים קלים ולעבור ל-4 יחידות. מה הרב מייעץ לי? הרב אליהו: עם ישראל צריך להביא ברכה לעולם, ואם יש לך יכולת להביא ברכה גדולה - אסור לך להסתפק בברכה מועטה.

שימוש בכסף מעשר * האם מותר לשלם מכספי מעשר על דגימת רוק של תרומת מח עצם? הרב אליהו: מצווה.

שלום לאישה * האם מותר לשאול אישה לשלומה? הרב אליהו: לשאול לשלומה באופן כללי ובנימוס, "מה שלומכם" וכדומה, ורק כשהדבר נצרך אז מותר.

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
אור חדש בציון

  יסודות הציונות: תכירו את...

לייקר כל יממה

  הטור של סיון רהב...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם