למי מיועדים ימי השובבי"ם Featured

 2 shut

הרב משה סויסה, ר"מ בישיבות אמי"ת וההסדר, עיה"ק צפת

שאלה:

שמעתי שבשבוע זה החלו ימי השובבי"ם, ורציתי לדעת מה משמעותם של ימים אלו, למי הם מיועדים ומהן ההשלכות המעשיות שלהם.

תשובה:

ימי השובבי"ם הם כינוי לתקופה שבה עם ישראל מתחיל לקרוא את חומש שמות, ואלה ראשי התיבות של שש הפרשות הראשונות:שמות, וארא, בא, בשלח, יתרו, משפטים. בשנה מעוברת מוסיפים עוד שבועיים לתקופה והם נקראים ת"ת – ראשי התיבות של הפרשות תרומה ותצוה.

מקורם של הימים עוד מתקופת הראשונים ("לקט יושר"), ונראה שעיקר עניינם הוא זמן תשובה וכפרה, והדבר רמוז בפסוק "שׁוּבוּ בָּנִים שׁוֹבָבִים אֶרְפָּה מְשׁוּבֹתֵיכֶם" (ירמיה ג', כב). ומאחר שבתקופת הראשונים עיקר כפרת העוונות הייתה על ידי מספר תעניות לכל חטא וחטא, היו דוחים את זמן התעניות לתקופה זו של השנה שהימים בה קצרים. היו מתענים בימים שני וחמישי, שהם ימי רצון, שכן משה עלה להר ביום חמישי וירד בשני (טור או"ח קל"ד).

ויש שכתבו שעיקר התיקון בזמן הזה הוא שמירת ברית קודש (דברים שבקדושה סימן ד'), והדבר קשור לתוכן הפרשיות שעוסקות בשעבוד מצרים עד מתן תורה ובניית המשכן. וזה רמז לכל אדם שנולד לתוך מצרי העולם הזה החומרי, עם כוחות חיים ורצונות, ובימי נעוריו הוא מוציא את הכוחות האלה להבל ולריק עד שמאיר עליו אור התורה והוא מכוון את כוחותיו לחיים של קדושה וטהרה. ומי שמשיג הבנה זאת מתוכן הפרשיות הרי הוא זוכה לתקן קלקול זה.

מכיוון שירדה חולשה לעולם, ומצד שני נגלה אור הקבלה והחסידות, הדריכו גדולי ישראל לתשובה שאין בה צומות וסיגופים, שכן רוב בני האדם מתקשים להתענות והדבר פוגע בלימוד התורה ובעבודת ה', ויש אנשים שגם מחויבים למקום עבודתם (מורים, פועלים וכדומה) ואם יתענו ויפגמו בעבודתם הרי שזו "חומרא שמביאה לקולא" ויש בזה חשש גזל, על כן המליצו (הגר"א באיגרתו) "לייסר עצמו לא בתענית וסיגופים כי אם ברסן פיו ובתאוותיו" (מ"ב סי תקע"א ס"ק ב'), ותשובה כזו מתאימה ובטוחה לכל אחד מישראל. ועל כן נהגו בימים אלו לקבוע יום אחד של 'תענית דיבור' על פי 'קונטרס היחיאלי' (לרבי יצחק אלפייה זצ"ל).

בעולם החסידות לקחו את עבודת התשובה בימים אלו לחיזוק בלימוד תורה, והיו קובעים בימי שני וחמישי לימוד תורה של חמש שעות ללא דיבור וללא אכילה ושתייה. וגם דבר זה אפשרי לכל אדם, לפי אורך הזמן המתאים לו.

אמנם בישיבות המקובלים נוהגים עד היום להתענות ממש בכל שני וחמישי ומוסיפים בתפילה 'עננו', אך הם יחידים. ויש נוהגים לפדות התעניות בצדקה בסכום השווה לשתי סעודות (כשתי מנות פלאפל).

ימים אלו שייכים לכל ישראל, וכל אחד לפי כוחו יקבל על עצמו להתחזק בדבר מה – אם בלימוד תורה, אם בתפילה, אם בצדקה, אם בשמירת הלשון. וה' לא ימנע טוב להולכים בתמים.

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
אור חדש בציון

  יסודות הציונות: תכירו את...

לייקר כל יממה

  הטור של סיון רהב...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם