שו"ת SMS לפרשת וארא Featured

sms790

 

הרב שלמה אבינר

 

עודפי מזון בצהרון * אני עובדת בצהרון. אם נשאר מזון אחרי הארוחה, מותר לי לקחת?

הרב אבינר: כן, אם אין זה מנוגד להוראות.

שינוי תכונה * האם כל תכונה ניתנת לשינוי? הרבאבינר: ודאי. כל מידה רעה ניתנת לשינוי לטובה. הרי זו מצווה שיהיו לאדם מידות טובות. והלכת בדרכיו (רמב"ם דעות פרק א). ואם אתה חייב, סימן שאתה יכול. לעיתים זה קשה, אך כדאי מאוד.

שמירת נגיעה * באיזו דרך להתחיל לשמור נגיעה, בבת אחת או בהדרגה? הרבאבינר: בבת אחת. כמובן, בהדרגה גרוע פחות מבכלל לא, אך יש להיות גיבור הכובש יצרו ולא סמרטוט. כמובן, יש עוד דברים שכדאי לשמור בצניעות מלבד נגיעה. עיין מסילת ישרים פרק יא וקצשו"ע קנב ח.

מיקרופון בחופה * למה הרב מברך תחת החופה שלא בתוך המיקרופון? הרבאבינר: פוסקים רבים הכריעו ששמיעה דרך רמקול אינה שמיעה, והרי צריך מניין שומעים.

כבוד כוהנת * האם יש עניין לכבד כוהנת? הרבאבינר: לא.

להתחבר לעצמו * אני שומע בשיעורים שאם אדם היה מחובר לעצמו באמת, לא היה חוטא. מה המובן של להיות מחובר לעצמו? הרבאבינר: א) יש לשאול ישירות את נותן השיעור; ב) כנראה הכוונה היא להיות נאמן לטבע הטהור של האדם איך שבראו ד'.

 

הרב שמואל אליהו

 

לנגן בדייט * האם מותר לנגן בדייט ביחד, והאם מותר לבחורה לנגן לפני הבחור? הרב אליהו: אין בזה איסור, אבל בדייט צריך להיזהר שלא להגיע לקרבה נפשית גדולה מדי, וניגון כזה עלול לגרום קרבה גדולה מדי.

 

טבילת בקבוק חד-פעמי * האם בקבוק זכוכית שהיו בו מים מינרליים טעון טבילה לשימוש חוזר? הרב אליהו: הרב זצוק"ל פסק שאין צריך טבילה, הואיל והיצרן ייעד אותו לשימוש חד-פעמי, והיהודי הוא שהופך אותו לכלי המיועד לשימוש רב-פעמי, ולכן אינו צריך טבילה.

 

יוטיוב * האם מותר להוריד שירים מיוטיוב? האם יש הבדל אם הזמר עצמו העלה את השיר או אדם אחר? הרב אליהו: רק מה שלא מוגן בזכויות יוצרים.

 

שימוש בסמארטפון * מהי הדרך הנכונה בשימוש בטלפונים חכמים? האם יש חובה הלכתית לשים סינון על טלפון עם אינטרנט? אם כן, איזו רמת סינון? הרב אליהו: הכלל הוא שאם לא צריך, יש להימנע. אם צריך: א) לשים גבולות: 1) סינון, ממש חובה; 2) להגביל שעות פעילות, כגון לא ברחוב, לא ליד ילדים, לשים לב שלא מתמכרים. ב) כל דבר שעושים, לעשות מתוך גודל ועוצמה ולא מתוך חששות ופחדים. להיות אדם גדול פירושו להיות שולט ולא נשלט, להציב גבולות פנימיים, משמעת עצמית גבוהה.

 

דאודורנט בשבת * מה דין דאודורנט ספריי בשבת? הרב אליהו: מותר לא על בגדים, רק על הגוף.

 

שפתון * האם צריך הכשר על שפתון? הרב אליהו: מומלץ לקנות רק כשרים.

 

מנגינה של שיר בעייתי * יש בעיה לשמוע שירים שהחליפו להם את המילים אבל המנגינה נשארה מנגינה של שיר בעייתי (שירים מגוירים)? הרב אליהו: אם מכירים את השיר הקודם, אסור לשמוע.

 

להתגבר על העצב * אם אני רוצה לעבוד על מידת העצבות, איזה ספר כדאי לי ללמוד? הרב אליהו: תהלים. לקרוא ולהתבונן. דוד המלך בצרות הכי גדולות אמר שירה, תהיה כמוהו אפילו בקצת.

 

תפילה בזמנה * אם התחיל להתפלל בדקה האחרונה של זמן תפילה וסיים לאחר מכן, יצא ידי חובת תפילה בזמנה לכתחילה? הרב אליהו: כן.

 

גאולה * האם אני כאדם פרטי יכול לקרב את הגאולה השלמה? הרב אליהו: בוודאי. להרבות אמונה, עין טובה. דיבור טוב. תפילה בכוונה שלמה. שמחה. בוודאי שאתה יכול לקרב את הגאולה.

 

ה* מה התפקיד של הגויים בעולם? לא נשמע לי הגיוני שהם חיים רק בשביל לשמש אותנו היהודים. גם להם יש תפקיד? מה ה' רוצה מהם? לא הגיוני שהם חיים סתם! הרב אליהו: הם לא נועדו לשמש אותנו. הם נועדו לקדש את שם השם בעולם. "ומלאה הארץ דעה את השם כמים לים מכסים".

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
אור חדש בציון

  יסודות הציונות: תכירו את...

לייקר כל יממה

  הטור של סיון רהב...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם