שו"ת SMS לפרשת תצוה Featured

sms790

הרב שלמה אבינר

 

 

פאה נוכרית לאישה נשואה בפורים * האם מותר לאישה נשואה לחבוש פאה נוכרית בפורים? הרב אבינר: אם צנועה ולא מושכת עין.

 

לימוד תורה בפורים * האם מותר ללמוד תורה בפורים? הרב אבינר: בוודאי, ואדרבה – מצווה כפולה ומכופלת, כי הרבה מבטלים אז את המצווה העילאית הזאת.

 

זמן מתנות לאביונים * יש לנו קבוצה של אנשים שמחלקים מתנות לאביונים אבל זה בעיר אחרת וקשה מאוד לחלק את כל החבילות בפורים עצמו. אפשר לחלק קודם פורים? הרב אבינר: חייבים לתת בו ביום, אבל אפשר לחלק קודם פורים ולשים פתק גדול, שהנתינה היא בתנאי שהשימוש יהיה בפורים עצמו, והם רק זוכים בזה באותו יום.

 

 

הרב שמואל אליהו

שאלות לפורים

מצוות פורים במעשר * רציתי לדעת אם מותר לתת את כל חיובי פורים ("שקלים", מתנות לאביונים, משלוח מנות) מכספי מעשר? הרב אליהו: את עיקר החיוב במצווה אסור, אבל אם מוסיפים עוד אפשר להשתמש במעשרות (אם זה לעניים ולתלמידי חכמים).

בגד אישה בתחפושת * האם יש איסור "לא ילבש" בבן שמתחפש לאישה (בצורה צנועה)? הרב אליהו: אסור ללבוש בגדי אישה – אפילו בגד אחד (שו"ע יו"ד קפב ס"ע ה), ויש מקילים בזה אם עושים לשם שמחת פורים (רמ"א או"ח תרצו ח), ואפשר להקל רק לילדים בני פחות מבר מצווה.

חוששים לחילול השם * אני בחור ישיבה, בישיבה שנמצאת בעיר שרובה אינם דתיים. האם בפורים יש לחשוש לחילול השם מכך שהולכים ברחוב ומחזיקים בקבוקי שתייה חריפה, עושים מעט שטויות תוך כדי שירה וריקודים וכיו"ב? הרב אליהו: אפשר לשמוח ולשמח וזה עושה הרבה קידוש השם. לעומת זאת, להחזיק בקבוק שתייה ברחוב זה ממש חילול השם. לרקוד ולשמוח בטעם טוב – מותר.

פאת פורים לאישה * האם מותר לאישה נשואה לחבוש בפורים פאה של פורים (פאה צבעונית וכו')? האם צריך להוסיף סרט או משהו מעל הפאה? הרב אליהו: מותר בצורה צנועה. אם ניכר שהיא של פורים, צבעונית וכד', אין צורך בשום דבר. ואם היא נראית כמו שיער טבעי – צריך סרט שיבהיר שזו פאה.

שאלות נוספות

ברכת השבת בחול * איך אפשר לשמר את השקט והרוגע של שבת בימי החול? הרב אליהו: שאלה גדולה שאלת! הרב זצ"ל היה מורה לאנשים להקפיד על סעודה רביעית, בבגדי שבת, בנחת ובשירים. כמו כן, אוסיף לומר שאת שבת עצמה כדאי לנצל ללימוד, לזמן משפחה בנחת וכד'. ממילא הקשר מתחזק, והשבוע מקבל ברכה גדולה משבת.

דקדוק בצניעות * האם יש בעיה ללבוש גרביונים שחורים, בחלק התחתון של הרגל (שוק) שיש בהם צורות עם חורים קטנים? החורים לא נראים מרחוק אלא רק מקרוב. הרב אליהו: אין בעיה בכך.

סימן בספר * האם מותר בשבת לקפל פינה של דף בספר, שישמש כסימנייה? הרב אליהו: מותר.

שמן בשרי * טיגנתי בשמן עמוק סיגרים ממולאים בשר, ולאחר מכן טיגנתי בשמן הזה צ'יפס. האם הצ'יפס נהיה בשרי וצריך המתנה של השש שעות או שאין צורך ומותר לאוכלו עם גבינה? הרב אליהו: השמן בשרי והצ'יפס או כל דבר אחר שמטוגן בו בשרי וצריך להמתין כמו אחר אכילת בשר.

לחם משנה * אם בזמן הקידוש צריך שעל השולחן יהיה לחם משנה או שדי בכיכר לחם אחת? השאלה קשורה בעיקר לימי החורף שבהם החלה שיבצעו עליה מונחת על הפלטה כדי שיגישו אותה לשולחן מיד אחרי נטילת ידיים כדי לאוכלה חמה. הרב אליהו: עדיף שיהיו שתי החלות, אבל מספיקה חלה אחת.

נר שבת שכבה * אישה שהדליקה נרות שבת ואחרי הברכה אחד הנרות כבה, האם מותר לבעלה או לבן שלה, בדקות שאחרי ההדלקה, להדליקו בשנית? הרב אליהו: מותר ורצוי כל עוד הם לא קיבלו שבת.

 

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
אור חדש בציון

  יסודות הציונות: תכירו את...

לייקר כל יממה

  הטור של סיון רהב...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם