שו"ת SMS - בהר-בחוקותי Featured

sms790

הרב שלמה אבינר

ברכת הארץ * בתורה כתוב שהארץ נותנת ברכה בתנאי שהעם צדיק. והנה במאה השנים האחרונות, הארץ נבנית והעלייה גדלה. האם זאת אומרת שאנו צדיקים? הרב אבינר: אנו צדיקים בעניין מסירות נפש על הארץ. מרן הרב קוק. שמונה קבצים ז רא. 

 

מלחמות בארה"ב * רב אמר שבקרוב יהיו בארצות הברית מלחמת אזרחים, חורבן והרעלה, ולכן יש לעלות לארץ. זה נכון? הרב אבינר: אין נביאים שיגלו לנו עתידות. אבל נכון שיש לעלות לארץ.

 

ביטחון והשתדלות * הר"ן בדרשותיו אומר שאדם צריך להשתדל וזו מעלתו, אבל חובות הלבבות אומר שלהישען על כוחותיו זה דמיון כוזב והכול בידי ה'. יש סתירה? הרב אבינר: אין סתירה. הכול בידי ה' ומתגלה גם דרך המאמץ האנושי. הביטחון מתחיל היכן שההשתדלות מסתיימת. עיין עין איה שבת פ"ב אות קצב. 

 

רבי יהודה החסיד * שמעתי שרבי יהודה החסיד שעל שמו נקראת החורבה, היה שבתאי. זה נכון?

הרב אבינר: כך טען רבי יעקב עמדין, אך אין הוכחות ברורות לכך.

 

ממזר * אדם שנולד ממזר, מה עליו לעשות? אפילו תשובה לא מועילה לו. הרב אבינר: יש לו בחירה חופשית. ממזר תלמיד חכם קודם לכוהן גדול עם הארץ. יש גם אופן אחד שיכול להתחתן. 

 

יובש רוחני * איך זה שלפעמים יש לי הרגשה של יובש רוחני? הרב אבינר: זה ניסיון. מוחין דקטנות.  נדרשת אז מידת הגבורה. 

 

ספרי מיסיונרים * יש מיסיונרים שמחלקים ספרי הברית החדשה. האם מותר לי לקחת מהם כדי לשרוף? הרב אבינר: לא. הם מדפיסים ממילא בלי סוף. אם תיקח, יש להם הרגשה שמצליחים וזה מעודד אותם.

 

הרב שמואל אליהו

הזן את הכול * איך אפשר להתחזק במחשבה שה' זן ומפרנס לכול, עכשיו כשיש הרבה אנשים מחוסרי עבודה, הרבה עניים בלי אוכל (ובמדינות כמו סין והודו ילדים אפילו מתים ברחוב מרעב)? הרב אליהו: ה' זן ומפרנס לכול, ויש בעולם אוכל בשביל כולם ועוד יותר. רק שיש מדינות שלא משתמשות באוכל שלהן וזורקות ואוכלות יותר מדי. כך נמנע מאחרים האוכל שלהם. הבעיה היא שלנו ולא שלו.

צדיקים בזמן פורענות * כתוב שבזמן פורענות מלאך המוות אינו מבחין בין צדיק לרשע. כיצד זה יכול להיות?הרב אליהו: לא מדובר בצדיקים גמורים אלא בצדיקים שיש להם קצת עבירות, ובשעת סכנה מתחשבים בעבירות שלהם והם ניזוקים. אבל הצדיקים הגמורים הם בחינת מה שכתוב בתהילים צ' שגם אם הם הולכים על תנין לא קורה להם כלום.

זמן סעודה שלישית * האם אפשר לקיים סעודה שלישית בשבת לפני תפילת מנחה? הרב אליהו: על פי ההלכה אפשר. על פי הקבלה רק אחרי מנחה.

גידול כלבים * האם מותר לגדל כלב בתוך בית? אם כן, באילו התנאים? הרב אליהו: אני לא חושב שטוב לגדל כלבים. בסופו של דבר הם יותר סובלים מאשר נהנים. הם כלואים בתוך בית רוב הזמן ואין להם המרחבים שהם רגילים להם. זה אולי נחמד לנו ומשעשע אותנו, אבל אני חושב שזה לא לטובתם. הם גם מזיקים לאנשים אחרים, הם מסוגלים לנבוח על ילד קטן או ילדה קטנה ולגרום להם צער. וזה לא מוצדק. הם עלולים לנבוח על אישה בהיריון והיא תיכנס לטראומה, ועלולה אפילו להפיל. אני מתפלא על מגדלי כלבים שמסתובבים איתם ברחובות והם מלכלכים בצואה שלהם את הרחוב, ואחר כך אנשים אחרים מתלכלכים ונמאסים. בקיצור, אין "ואהבת לרעך כמוך" בגידול כלבים. אנחנו אולי אוהבים את עצמנו ומספרים לעצמנו שאנחנו אוהבים בעלי חיים. אין מצווה לצער בעלי חיים.

מסכה בשבת * במסכות הפנים החד-פעמיות (בצבע תכלת וכד'), יש בחלק העליון פס מתכת שאמורים להדק על האף. האם בשבת מותר להדק את הפס? האם יש הבדל בין מצב שכבר השתמשו במסכה והידקו את הפס למצב שהמסכה חדשה לגמרי? הרב אליהו: מותר. אין הבדל בין מסכה חדשה למשומשת.

חיזוק להימנע מעברה * הנכשל בעבירה הרבה פעמים, האם יכול לנדור נדר, לתקופה קצובה, כדי להימנע מעבירה? הרב אליהו: לפני שאדם נודר נדרים הוא צריך לקנוס את עצמו, שאם ייפול בעבירה הזאת הוא יצום יום אחד או ייתן 300 שקל או יותר לצדקה, לפי מצבו הכלכלי.

תפילה לגננות * אני גננת במקצועי ומודה לה' על הזכות לחזור ללמד. עם זאת, המערכת משדרת המון לחץ וחששות כבדים מתגנבים ללב. אני וחברותיי נשמח לקבל ברכה וחיזוק לשובנו לגני הילדים בעזרת ה'.הרב אליהו: יהי רצון מלפניך ה' אלוקינו ואלוקי אבותינו, שתשמור עליי ועל כל עובדי ההוראה. שנזכה למלא את תפקידנו בשמחה ובאהבה רבה. שלא יאונה לנו שום רע ונוכל לחנך את בניך ובנותיך בני אברהם יצחק וישראל אהוביך במסירות ובמאור פנים. שנהיה קשובים במיוחד בעת הזאת לכל כאב ומצוקה, שנוכל להיות שלוחיך לרפא שבורי לב ולחבש לעצבותם. שנזכה להקנות לבנינו ולתלמידינו מידות טובות, שמחה ואמונה. אנא ה' הושיעה נא. אנא ה' הצליחה נא. יהיו לרצון אמרי פי והגיון ליבי לפניך ה' צורי וגואלי.

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
אור חדש בציון

  יסודות הציונות: תכירו את...

לייקר כל יממה

  הטור של סיון רהב...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם