שו"ת SMS - פרשת ראה Featured

sms790

 

תפילה שלא לשמה * מה עדיף – להתפלל מלחץ חברתי או לא להתפלל כלל?הרב אליהו: להתפלל גם אם זה מכל מיני סיבות כל שהם. ההרגל בעבודת ה' הוא גם דבר שנצרך, 'ותרגילני בתורתך', ומתוך שלא לשמה יבוא לשמה.

שימוש זמני בכלי בלי טבילה * האם מותר להשתמש בדבר (סרגל לדוגמה) שאינו טבול באופן לחיתוך מאכלים באופן חד פעמי? האם גם כלי כשמשתמש בו באופן חד-פעמי, האם צריך טבילה?הרב אליהו: מותר. כלי חד-פעמי לא צריך טבילה.

עין הרע * האם יש דבר כזה "עין הרע"? הרב אליהו: יש כזה דב, אבל אם לא מתייחסים אליו אין לו השפעה.

בשרי וחלבי לקטנים * עד כמה צריך לשמור עם תינוק בן שנה על הפרדה בין בשרי לחלבי? הרב אליהו: צריך לשמור שלא יהיה בשר וחלב יחד בפה, וכדאי שיהיה ביניהם חצי שעה.

ידיעה ובחירה * כשאבוא לבית דין של מעלה, ויזכירו לי את כל החטאים שלי, למה לא אוכל לומר שלא הייתה לי בחירה חופשית, כי הרי ה' יודע הכול? הרב אליהו: ידיעת ה' אינה לוקחת לך את הבחירה החופשית. כך כתוב בתורה וכך אנחנו רואים במציאות. ולכן זו לא תהיה תשובה טובה. אולי לא תשובה בכלל.

סמל בצורת צלב * האם הסמל שנמצא על התיקים משווייץ (מרקו פולו) הוא צלב או פלוס? הרב אליהו: זה צלב וצריך לכסות.

חזרה על פסוקים בתפילה * מותר לחזור על משפטים ופסוקים בתפילה? פסוקי דזמרה, ברכות קריאת שמע, חזרת הש"ץ? הרב אליהו: זו מחלוקת בין הפוסקים. מו"ר אבא היה מספר על גאון אחד שהיה חוזר על פסוקים וקטעים בתפילה, ובאמת אם זה לצורך כוונה – מותר. אם לצורך דבקות בניגון – נראה שמותר, שירה וניגון ללא דבקות – זה נראה כקלות ראש.

בניין המקדש – הרוחני והגשמי * חברה שלי חושבת שבית המקדש הגשמי ייפול מהשמיים וכל מצווה שאנחנו עושים היא עוד אבן. איך אפשר להסביר לה שזה מדרש חשוב מהגן אבל בסוף אנחנו צריכים לבנות אותו, והבניין הרוחני ירד מהשמיים? הרב אליהו: למה להסביר לה, אולי היא צודקת? זה לא פוטר אותנו מלהכין בעיקר את הלבבות. כי בסופו של דבר כל העבודה היא הרצון, "אם תעירו ואם תעוררו את האהבה עד שתחפץ".

סעודת בת מצווה * ידוע שיש עניין לעשות סעודת מצווה ביום שמלאו לנער 13 שנה. האם יש גם עניין לעשות סעודת מצווה לנערה ביום שבו היא מגיעה למצוות? הרב אליהו: יש עניין גדול, ובעיקרו לתת לילדה הרגשה שהיא חשובה, ושהגיעה לגיל חשוב שבו היא יכולה לעשות מצוות ובזה להשפיע על כלל ישראל. להתקדם, לשמוח ולרומם.

צדקה בלילה * האם יש בעיה לתת צדקה בלילה? אם כן, למה? זה נכון גם אם אני נותן בקופת צדקה? הרב אליהו: אם בא מישהו וצריך צדקה – נותנים לו גם בלילה. אבל מעצמו – עדיף לתת ביום.

משחק בשבת * האם מותר לשחק ב"חמש אבנים" בשבת? הרב אליהו: אפשר לשחק בחמש אבנים, אך ראוי להרגיל את הילדים בשבת גם ללימוד תורה ולא רק למשחקים.

טלפון חכם * לא מזמן קנו לי טלפון חכם אחרי שכמעט ארבע שנים היה לי טלפון פשוט מאוד.ומאז קנו לי אותו אני מרגישה צורך יותר ויותר להיות מעודכנת לעולם...זה אסור? כי אני בעצמי נשארת אני, אבל רואה רק מהצד. הרב אליהו: ההתמכרות לטלפון היא בעיה קשה. זה ממש בזבוז זמן, וצריך לקבוע כללים להגבלת זמן ועיסוק. אם את לא מצליחה – תחזרי לטלפון הרגיל.

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
הגיע הזמן לימין אמיתי

  מאמר מאת עמיעד כהן

כאן ביתי

  תושבת לוד: עדין מתפרעים...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם