האם צריך תעודת כשרות? Featured

 2 shut

 

הרב יוסף צבי רימון

 

רשת "דומינוס פיצה" פרסמה שפתחה סניפים כשרים חדשים. האם נכון ללכת ולאכול שם אחרי שבמשך הרבה שנים הם היו מפרסמים בגאווה פיצה ועליה בשר?

 

שאלה נוספת על כשרות שעולה בקרב בני נוער היא מכיוון הפוך – מישהו שאני מכיר אישית התחיל למכור המבורגרים, אבל בגלל כל מיני סיבות ובעיקר מכיוון שהוא רוצה לחסוך בכסף הוא לא הוציא תעודת הכשר. אני סומך עליו בסך הכול והוא גם הראה לנו את האריזה של הבשר והמוצרים וכולם כשרים. האם אפשר לאכול אצלו?

 

תשובה:

 

     הגמרא בגטין ב: אומרת ש"עד אחד נאמן באיסורין", כלומר אפשר לסמוך על אדם שאומר שהבשר כשר או שאומר לנו שדבר אחר כשר. נחלקו ראשונים בביאור הדין. רש"י (שם ד"ה ומשני) מסביר שאנו רואים שהתורה האמינה לכל אחד ואחד מישראל על הפרשת תרומה ועל שחיטה וכדומה (ועיין בתוס' שם ד"ה עד אחד).

 

      מדברי רש"י נראה שהוא הבין שזו סברה פשוטה (ותוס' שם חלקו והביאו מקור מהתורה מ"וספרה לה"). רש"י במסכת יבמות (פח.) מבאר יותר ומסביר, שאם לא נאמר שעד אחד נאמן באיסורין, הרי שאדם לא יכול להתארח אצל חברו, ואדם לא יכול לסמוך אפילו על בני ביתו!

 

      מכאן לכאורה עולה, שאם אדם אומר לך שהאוכל אצלו כשר, הרי שאפשר לאכול שם. אמנם, דבר זה לא פשוט. כאשר מדובר על בית פרטי, אנחנו מאמינים לאנשים שומרי תורה ומצוות, שהאוכל אצלם אכן כשר. אבל, כאשר מדובר על חנות או מפעל, הרי ששמירה על כשרות מסובכת הרבה יותר, ויש חשש גדול יותר לתקלות, כאשר אין משגיח כשרות שמבין בתחום הכשרות. כלומר, אנחנו מאמינים לאדם שהוא חושב שהחנות שלו כשירה, אבל זה לא מספיק לנו, כי אולי יש איזה מרכיב תעשייתי שהוא חושב שאין בו כלל בעיה, והוא לא יודע שייתכן שהוא ממש איסור.

 

      למשל, אדם אחד סיפר לי שהיה בחו"ל וקנה "אופה לחם" כדי לאפות בעצמו. הוא לקח קמח, שמרים וסוכר (ושמן וביצים), ללא הכשר. הוא שאל אותי אם יכולה להיות בעיה. אמרתי לו, למשל השמרים. שמרים יבשים לא יכולים להתחבר ולהתערות בעיסה, לכן מוסיפים להם אילמוספרים. האילמוספרים עשויים מחומצת שומן, והם מאפשרים לחבר בין השומנים והמים. לעיתים האילמוספרים עשויים משומן מן החי, ולכן שמרים יבשים עשויים להיות ממש לא כשרים.

 

     אדם פרטי קונה בדרך כלל כמות קטנה, וקונה עם הכשר. כאשר מדובר על אדם בחנות, מדובר על כמויות מסחריות, ועשויות להיות טעויות. כמו כן, לאדם בחנות יש גם שיקולים כלכליים שעשויים לבלבל אותו ולהטעות אותו, ויש לו גם אינטרס כספי (אמנם, עיין רמב"ם, שחיטה פ"י הי"ד, שגם אם יש לו הנאה, הוא נאמן בתור עד אחד, אבל ייתכן שבהנאה ממושכת הדבר בעייתי יותר – עיין רא"ש גטין פ"ה סימן י"ב; ערוך השלחן יו"ד, קי"ט, ב).

 

      פרט לכך, ישנה גם סיבה נוספת. כאשר עם ישראל היה חי בעיירות קטנות, אפשר היה לסמוך על המוכרים (שהיו שומרי תורה ומצוות). אולם, כאשר מדובר על מדינה, הדבר בעייתי הרבה יותר (ועיין גם בשו"ת משיב דבר ח"ב סימן ז' המחלק בין יחיד, ובין מכירה לציבור). גם אם המוכר הזה באמת בסדר, הרי שאם אנשים יתחילו לקנות במקומות שאין בהם הכשר (וכאשר אדם לא מוחזק בכשרות, בדרך כלל אין לסמוך על עד אחד – עיין רמ"א יו"ד קי"ט, א; ערוה"ש שם ד), יהיו עוד חנויות שימכרו בלי הכשר, ובסוף בוודאי תהיה תקלה של כשרות לעם ישראל. לכן, יש בעיה גדולה לקנות במקום שאין בו הכשר, כי הדבר עשוי לגרום בסופו של דבר תקלה ופרצה בהלכות כשרות, שתשפיע על כלל ישראל. כאשר ישנו הכשר, פרט לכל הנ"ל ישנו פיקוח תמידי, חיצוני, ולכן יש בכך חיזוק גדול לכשרות (כמובן, אם הבעלים ירא שמיים, הדבר מוסיף גם כאשר ישנה כשרות טובה).

 

      ולשאלה על פיצה דומינוס: אמנם, מצער מאוד שהם פרסמו בגאווה פיצה עם בשר, אבל כעת שיש להם הכשר (בהנחה שזהו הכשר טוב), הרי שיש כאן תיקון גדול. לכן, טוב לקנות גם במקום כזה, כי כעת הם יבינו שכדאי להם לעשות הכשר. כעת הם ייווכחו שדווקא בחנויות שלהם שיש בהן הכשר קונים יותר אנשים. דבר זה נכון במקומות רבים בעניינ כשרות. לעיתים כדאי לשאול ולברר היכן נמצאת תעודת הכשרות, לא רק בשביל לראות את התעודה, אלא בשביל שהמוכר יבין עד כמה חשובה לנו תעודת הכשרות. באופן זה הוא יבין, שכשם שהוא משקיע כספים בפרסום העסק שלו, כדאי לו להשקיע כספים בכשרות שלו.

 

      למעשה: יש לקנות רק במקומות שיש בהם תעודת כשרות בתוקף של הרבנות המקומית (רגילה או מהדרין, או הכשר רבנות ובנוסף הכשר מהודר): א. בגלל חשש לתקלות בחנות עצמה. ב. מפני שהדבר יוביל לתקלות במקומות אחרים, ובסוף אנשים רבים בעם ישראל יאכלו אוכל לא כשר.

 

      מאידך גיסא, כאשר יש רשת שיש לה סניפים כשרים וסניפים שאינם כשרים, אם לסניפים הכשרים יש כשרות מוסמכת, אפשר לאכול שם, והדבר אפילו מועיל, כי באופן זה הם יֵדעו שכדאי להם לקבל תעודת כשרות.

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
היהודי הראשון

  הטור של סיון רהב...

כל מנצח צריך תזמורת

  הטור של סיון רהב...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

עדן 050-903-1533

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם