נרות חנוכה בבית מלון Featured

 390 2 shut
הדלקת נרות חנוכה בבית מלון

הרב מנחם פרל, ראש מכון צומ"ת

בימי החנוכה רבים יורדים דרומה אל האיים הירוקים באילת ומנצלים את ימי החג לאירוח משפחתי בבית מלון. מן הסתם ייטלו עמם את החנוכייה, או כמה חנוכיות, עם או בלי 'אקווריום'. היכן מדליקים נרות חנוכה בבית מלון?

תשובה:

תקנת חז"ל היא: "נר חנוכה, מצווה להניחה על פתח ביתו מבחוץ. אם היה דר בעלייה – מניחה בחלון הסמוכה לרשות הרבים. ובשעת הסכנה – מניחה על שולחנו, ודיו" (שבת כא, ב).

כאשר אנו לנים בביתנו העניין פשוט יחסית – מדליקים את נרות החג בפתח החצר, או בפתח הבית, או על אדן החלון מול רשות הרבים. במלון אי אפשר להדליק את הנרות בפתח החדר או בחלון, מחשש לדלֵקה. על כן יש שהורו להדליק בחדר האוכל; אך גם שם הנהלות המלונות בדרך כלל לא מאפשרות להדליק, מטעמים אחרים. ברוב בתי המלון מסדרים בלובי שולחנות להדלקת נרות. אולם, הלובי איננו פתח הבית, הוא איננו מקום מרכזי בבית וכלל לא ניכר מי הדליק ומי פרסם את הנס.

הדלקה בנרות חשמליים

לפני כמאה שנה עלתה לדיון השאלה אם נכון להשתמש בתאורה חשמלית כדי לקיים את מצוות נרות חנוכה. קדמה לכך השאלה אם אפשר להשתמש למצווה זו באש הבוערת ממבערי גז ללא פתילה, ורבים אסרו.

פוסקים שונים ציינו כמה הבדלים בין תאורה חשמלית לנרות חנוכה רגילים: 1. על נרות החנוכה להיות דומים לנרות המקדש – כלי, שמן ופתילה (מהר"ל), או לפחות שמן ופתילה (לבושי מרדכי). 2. בנר חנוכה צריך "מעשה של הדלקה", ואילו תאורה חשמלית מופעלת באמצעות מפסק, שאינו מעשה אלא "גרמא" (שו"ת ים הגדול טולדאנו). 3. צריך שברגע ההדלקה יהיה בנר שיעור שמן להדלקה של חצי שעה, ואילו החשמל של הרשת הביתית מיוצר בכל רגע בתחנות הכוח ("מאורי אש"). 4. האש שהודלקה בתחנת הכוח לא הודלקה לשם מצווה (משפטי עוזיאל). 5. מנורה חשמלית דינה כאבוקה ולא כנר, משום שהיא "מלאה אור", וכדין עששית שאין מדליקים בה (כף החיים). על כן כתבו כמה מפוסקי זמננו שאף כאשר אין כל אפשרות להדליק בנרות, אין לברך על הדלקת נרות חשמל (יבי"א ג, ה).

למעשה, יש מקום להשיב על ההבדלים שצוינו לעיל: 1. לא ברור שנרות החנוכה צריכים להיות דומים לנרות המקדש, וכשם שפסק הרמ"א (תרע"ג, א) שאין חובה להדליק בשמן זית אלא יוצאים ידי חובה בנרות שעווה, והוא הדין לנר חשמלי. 2. כבר הוכרעה הלכה שסגירת מעגל חשמלי היא כמעשה ממש, ולא "גרמא". 3. סוללה חשמלית דינה כשמן לעניין שיעור מחצית השעה. 4. בתחנת הכוח מייצרים אמנם את החשמל אבל לא את האש, ולכן אינם צריכים לעשות זאת לשם מצווה, כשם שמפעל לייצור שמן זית לא צריך להכינו לשם מצוות חנוכה. האדם הסוגר את המעגל החשמלי ומדליק את הנורה הוא ה"מדליק" את הנר. 5. כאשר הזכוכית שקופה, הסליל הבוער ניכר בבירור. החשש ל"עששית מלאה אור" קיים רק בזכוכית אטומה ("מאט" או "חלבית").

אם כך, אף ששמן זית מצווה מן המובחר, יש מקום להתיר לברך על חנוכייה חשמלית המחוברת לסוללה או לפנס חשמלי, כאשר אין כל אפשרות אחרת.

הרב שלמה זלמן אוירבך והרב אלישיב נשאלו שאלה זו בתקופת מלחמה יום הכיפורים, מחיילים שלא יכלו להדליק נרות של ממש, והורו להם להדליק ולברך על חנוכייה חשמלית המחוברת למצבר הרכב (הליכות שלמה טו, ג), כך פסק גם הרב משאש בשו"ת מים חיים סי' רעט, וכך מורה להלכה הרב יעקב אריאל.

על כן, המתארחים בבית מלון בימי החנוכה, ואינם יכולים להדליק נרות רגילים, אף לא ב"אקווריום" בחדר או צמוד לו או בחדר האוכל סמוך לשולחנם, ידליקו בחדרם בפנס כיס או ב"לי-נר" (פמוט חשמלי מתוצרת "מכון צומת"), באופן מכובד היאה לפרסום הנס, ואף רשאים לברך על הדלקה זו.

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
הגיע הזמן לימין אמיתי

  מאמר מאת עמיעד כהן

כאן ביתי

  תושבת לוד: עדין מתפרעים...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם