טקס שינה Featured

 2 shut

מירי ניאזוף

שאלה

אני נשואה ואם לשלושה, ובעלי חוזר מאוחר מהעבודה, לכן אני האחראית ל'טקס השינה' של הילדים. אני מעניקה לילדים מעצמי במהלך כל היום, וכשמגיע הערב אני רוצה שהם יקשיבו לי וישתפו איתי פעולה. כשזה לא קורה אני פשוט מתפרקת, כועסת וצועקת עליהם והורסת את כל מה שהענקתי להם. אני מתוסכלת מאוד, ואשמח לעזרה.

תשובה

מתברר שלכולנו יש דמיון חלומי של בית מלא לבבות, ילדים משתפי פעולה ונקיים, מדיפי ריח גן עדן, שחיוך דבש נסוך על פניהם. כל הורה באופן טבעי משתדל לממש את כל יכולותיו וכוחותיו על מנת שזה יקרה. עם זאת מתברר שכולנו יצורי אנוש, ולרובנו הערב הוא זמן של שחיקת הכוח היומי.

רגע לפני שאת מאשימה את עצמך חשוב לשים סימן שאלה: האם את בטוחה שאת הורסת את כל מה שהענקת לילדים במהלך היום? יש פתגם שאומר "זה שאני צודק לא אומר שאתה טועה". ההתפרקות שלך לא נעימה לאף אחד, אבל היא לא מבטלת את כל הטוב שאת מעניקה. התסכול שלך אימהי ובריא. כל אימא רוצה כמו הלביאה להגן על ילדיה, וכמה מתסכל להיות הפוגעים, הכועסים, הצועקים, בעוד מה שהיינו רוצים באמת הוא להעניק רק ביטחון, חיבוקים ואהבה.

חשוב שתבטחי בעצמך! אם את מגיעה להתפרקות, כנראה יש בקשה פנימית, וסביר להניח שהיא שכועסת וצועקת, כי היא לא מקבלת התייחסות. לכן באותו רגע של כיווץ זה הזמן להקשיב אילו אמירות משתוללות בך. אולי "אני צריכה זמן גם לעצמי"? אולי "קשה לי שכל הנטל נופל עליי"? "אני לא מספיקה"? "אני לא מספיק סמכותית"?

כל רשימת אמירות ה'כיווץ' שאת שומעת מתוכך צריכות התייחסות והקשבה. התבונני ברשימה – תוכלי לעשות זאת גם עם בעלך – והעלו פתרונות יצירתיים לצרכים שלך. חשוב שתראי את אפשרויות הבחירה שיש לך. כדאי להקדיש לכך זמן, משום שהרבה פעמים רעיונות יצירתיים נפתחים כאשר אנחנו בנחת וחשים רצון אמיתי לעזור לעצמנו.

נוסף על כך שימי לב אילו אמירות מעורבבות בציפיות, בדרישות גבוהות מעצמך או מהמציאות, בנוקשות, באמירות מקטינות, מלחיצות. את התשובה לכך משקף הגוף הנפלא, שהרי הכיווץ וההרחבה הם השפה של הגוף. תני לגוף לספר לך אילו אמירות מכווצות אותו ונסי כבר בזמן אמת להעניק לעצמך אמירות מפרגנות, מחזקות, מרגיעות ומאפשרות.

הרבה פעמים יש לנו האימהות ציפייה שהילדים יעריכו ויבינו. הם לא רואים שקשה לנו? אז זהו, שלא. שיתוף פעולה של ילדים קשור הרבה פעמים ליכולת שלנו לשתף אותם. חשוב לשים לב איך אנו משתפים: האשמות וכעס הם אינם שיתוף נקי, ולכן יוצרים התנגדות.

אימא יקרה, טקס השינה הוא ההזדמנות שלך להיות שלמה עם עצמך ולהעניק לך ולילדייך אהבה בלי תנאים. בהצלחה רבה!

מירי ניאזוף, מטפלת גופנפש רב-תחומית ומנחת סדנאות 'נגיעה פנימית'. ליצירת קשר: negiapnimit.co.il

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
הגיע הזמן לימין אמיתי

  מאמר מאת עמיעד כהן

כאן ביתי

  תושבת לוד: עדין מתפרעים...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם