מה מברכים על חיסון? Featured

 2 shut

ברכת שהחיינו או הטוב והמיטיב על חיסון לקורונה

 

הרב יוסף צבי רימון, ראש הישיבה ורב המרכז האקדמי לב, יו"ר סולמות ורבה של אלון שבות דרום

 

שאלה
 
האם אדם שמקבל חיסון לקורונה צריך לברך ברכת הטוב והמיטיב? או אולי ברכת שהחיינו?

 

תשובה

 

המשנה בברכות (נד ע"ב) אומרת: "על הגשמים, ועל בשורות טובות אומר ברוך הטוב והמיטיב. על בשורות רעות אומר ברוך דיין האמת. בנה בית חדש וקנה כלים חדשים אומר ברוך שהחיינו וקיימנו והגיענו לזמן הזה".מכאן אנו לומדים שכאשר אדם שומע בשורה טובה או מקבל דבר-מה חדש עליו לברך שהחיינו או הטוב והמיטיב (להלן נדון מתי מברכים כל אחת מהברכות).

 

היה מקום לדון אם לברך ברכה זו ובמה שונה החיסון מטיפול רפואי רגיל, שאין מברכים עליו, אולם למעשה נראה שיש סיבה טובה לברך גם בגלל ההתחדשות שנוצרה פתאום בהמצאת החיסון ובמיגור המגפה בע"ה, גם בגלל החזרה לחיים תקינים, לעבודה, ללימודים ועוד, ובעיקר בעבור האדם השמח בחיסון. לא נאריך כעת במקורות הדברים, אבל נכתוב את העקרונות למעשה.

 

אפשר לבחור בכמה דרכים כיצד לברך בשעת קבלת החיסון:

 

א.     ניתן לברך "הטוב והמיטיב" בשעת קבלת החיסון ולכוון בברכה על עצם המצאת החיסון והגעתו למדינת ישראל, על ההצלה של עם ישראל ושל העולם ועל חזרת המשק והחיים למסלולם. זוהי בשורה טובה לא רק במישור הרפואי אלא בעיקר על החזרה לשגרה, שמחה כללית שיש בה הנאה גשמית מרובה (עקרונית ניתן לברך כבר כעת, אך אפשר להצמיד את הברכה לקבלת החיסון בפועל).

 

ב.      טוב יותר לברך ברכת שהחיינו שכן יש פוסקים הסבורים שמברכים ברכה זו אפילו על שמחת הלב (ובתנאי שהאדם אכן שמח). בברכה זו הדגש הוא יותר על הטובה האישית של כל מתחסן, ולכן אומרים אותה רק בשעת קבלת החיסון.

 

ג.       דרך אחרת היא לומר לפני החיסון במקום ברכות את הנוסח הזה (על פי ברכות ס ע"א; שו"ע או"ח, ר"ל, ד. וגם מי שמברך שהחיינו או הטוב והמיטיב טוב שיאמר נוסח זה): "יהי רצון מלפניך ה' א‑לוהיי שיהא עסק זה לי ולכל בית ישראל ולכל בריותיך לרפואה שלמה ולמיגור המגפה, כי א‑ל מלך רופא נאמן ורחמן אתה".

 

בכל מקרה ראוי לומר מזמור לתודה (תהלים ק), מזמור שיר חנוכת הבית לדוד (תהלים ל) או נשמת כל חי.

 

לראות את יד ה'

 

הברכה או לפחות אמירת מזמורי תהלים בשעת קבלת החיסון אינה רק חלק מההודאה לה'; חשיבותה נובעת גם מהצורך להבין שגם לאחר החיסון חיינו תלויים בחסדי ה'.

 

העולם עבר טלטלה גדולה. בטלטלה זו חש העולם המערבי החזק כמה הוא זקוק לברכת ה'. כמה עוצמתו תלויה על בלימה, "כי רגע באפו חיים ברצונו". החיסון, מעשה ידי אדם, נפלא ובע"ה יסייע למגר את המגפה. אנו שמחים מאוד כמובן על שה' נתן למדענים בינה להמציא חיסון זה, אך גם יודעים שלא די בכך. גם החיסון אינו מבטיח את מיגור המגפה, ואיננו יודעים אילו מוטציות עוד עלולות להתפתח. אנו שמחים על המצאות אנושיות אך צריכים לזכור כל העת מי מוביל את העולם באמת. הברכה או אמירת תהלים מרוממות את ההמצאה האנושית ומכניסות לתוכה שם שמיים.

 

החיסון מעורר עוד נקודה. בעשרות השנים שהדור שלנו מכיר לא הייתה מעולם שותפות של כל העולם סביב צרה או מגפה, וכאן התאחד העולם כולו בגלל צרה ובניסיון למצוא לה מזור.

 

עדיין לא יצאנו מהמגפה, אולם בע"ה כבר אפשר לראות את אותות היציאה. תפקידנו לחשוב ולבחון כיצד לשמר את הדברים הטובים שלמדנו בתקופה זו הן מבחינה אנושית ומוסרית, הן מבחינת אחדות העולם, הן בחשיבות החיבור המשפחתי, ומעל כולם את יד ה' המובילה אותנו ואת העולם כולו. אליו אנו מתפללים, לעזרתו אנו מייחלים ולו אנו מודים גם על המצאת החיסון שבע"ה תסייע לנו ולכל העולם להמשיך לתקן עולם במלכות ש-די מתוך בריאות טובה ושמחה מרובה.

 

אפשר לראות את התשובה במלואה ותשובות נוספות של הרב רימון בענייני קורונה ונושאים אחרים באתר סולמות: https://www.sulamot.org/

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
אור חדש בציון

  יסודות הציונות: תכירו את...

לייקר כל יממה

  הטור של סיון רהב...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם