לקנא Featured

 2 shut

נעמה מוזס

 

שאלה
 
לאחרונה אני מקנא בחבר טוב שמצא את אהבת חייו והתחתן, סיים בהצלחה תואר והשיג עבודה טובה ועוד מיליון ואחד דברים שלי אין. מבאס אותי שקשה לי לפרגן לו ואני מתרחק ממנו. מעולם לא תפסתי מעצמי טיפוס קנאי, וממש קשה לי עם זה. מה לעשות?

 

תשובה

 

אכן, קנאה נחשבת לאחד הרגשות מעוררי הכאב ולכן האהובים פחות. מחקר שבדק את תגובות המוח של אנשים במצב של קנאה באחר מצא שככל שדורגה הקנאה ברמה גבוהה יותר, כך הופעלו אזורי חישה וכאב בעוצמה חזקה יותר. מה הפלא שרובנו משתדלים להכחיש אותה (אני מקנא?! מה פתאום!) וגם אם אנו מוכנים להודות בה, לרוב נפנה אצבע מאשימה פנימה, נשנא את עצמנו ונבקש לסלקה.

 

בבסיס הקנאה מצויים רגשות של פחד, עצב וכעס. מצד אחד היא עשויה לדחוף אותנו להתקדם, אך היא עלולה גם להציף רגשות של עוינות, נחיתות ותסכול ולגרום להתנהגויות שיפגעו בנו או בזולת.

 

מבחינים בשני סוגים של קנאה:

 

קנאה באחר (Envy) כאשר אנו רוצים משהו שיש לאחר ואין לנו. קנאה במעמד, ברכוש בתכונותיו של האחר מוכרת לכולנו ומופנית גם כלפי אנשים קרובים לנו ועלולה לפגוע במערכות יחסים ובהערכה העצמית שלנו בציפייה להשתוות לאחר.

 

קנאה לאחר (Jealousy) – אמורה בעיקר בקנאה 'רומנטית', כוללת עיסוק מוגזם בנאמנותו של בן הזוג ולרוב גורמת לפגיעה בקשר. בבסיסה עומד הפחד לאבד מישהו יקר.

 

בשני הסוגים יש תחושה של חסך, משהו שאין לנו או משהו שאנו חוששים לאבד.

 

מה אפשר לעשות?

 

קבלה – עצם העובדה שכולנו חשים קנאה מלמדת על רגש טבעי ונורמלי שיכולים להיות לו צדדים חיוביים, כמו הדחף להשיג דברים ולהתפתח. הקנאה מעידה בעיקר על היותנו אנושיים. הקושי הטמון בקנאה אינו בקיומה אלא בתחושת השיפוטיות הנלווית ויוצרת 'מסיבה' של רגשות שליליים כמו חוסר סיפוק, טינה ורחמים עצמיים.

 

מה אתה רוצה ממני? קנאה אינה דבר שקורה לנו אלא נובעת מהפרשנות שלנו, ולכן אם נפענח מה היא מנסה לומר ומהו המנגנון שמפעיל אותה, נצליח לווסת אותה ולשלוט בה. מומלץ לברר אם הקנאה נובעת מאירועים אובייקטיביים או מתחושה פנימית של חוסר ערך או חוסר ביטחון בתחום מסוים. קנאה עשויה ללמד על המקומות האפלים שהעדפנו להסתיר, המקומות שאנו מעריכים פחות, המקומות שבהם ויתרנו לעצמנו. קח כמה שניות להתבונן בהם, אולי תלמד משהו חשוב על עצמך.

 

במקום להתכחש לכך שאנו מקנאים בחבר על הצלחתו או להוריד מערך ההישג (נו, אפשר לחשוב) כדאי להתחבר לרצון הפנימי הבועט בנו בדמות שדון הקנאה הירוק ולשאול: האם אני יכול להשיג זאת בעצמי? האם יש מכנה משותף לאירועים המעוררים בי קנאה, כמו משהו שחשוב לי במיוחד, חלומות שזנחתי? אולי הקנאה באה לאותת שעדיין מוקדם לוותר עליהם?

 

יש מקום גם לך – קנאה עשויה להיות מקדמת ומועילה כאשר אנו שמחים בשביל הזולת ורוצים זאת גם בשבילנו. בזכות האדם שאני מקנא בו אני יודע שזה אפשרי, ואולי אפשר ללמוד מניסיונו. וכן, יש בעולם מקום ושפע לכולם.

 

במה מקנאים בי? ככל שנדע לקבל ולאהוב את מי שאנחנו כך תגדל תחושת הערך שלנו, יתרחב הביטחון העצמי ותפחת הקנאה. לא יזיק לשאול: במה אחרים מקנאים בי? אילו נקודות חוזק ותכונות ייחודיות יש בי? (מומלץ לכתוב בכל יום רשימה של נקודות חוזק).

 

עכשיו אני מקנא – חשוב להבחין בין רגש שאתה חש ברגע או במצב מסוים לבין הדבקת תווית כוללנית של 'טיפוס קנאי', בדומה להבחנה בין 'נכשלתי בבחינה' לעומת 'אני כישלון'. הרגש אינו מה שמגדיר אותך.

 

כל העולם במה – הקנאה הופכת אותנו לבמאים המביימים סרט מופלא על אחרים. אנו מתעכבים על פרטים מסוימים, בוחרים להשמיט אחרים, מתמקדים במה שיש לאחר (ולי אין) ומקבעים במוחנו תמונה מרהיבה של כמה החיים של אחרים טובים הרבה יותר משלנו (הרשתות החברתיות, אגב, עושות לנו שירות מעולה). במחקר נתנו לסטודנטים לעבור על פרופילים של חבריהם באוניברסיטה. מתברר שהם השקיעו זמן רב בפרופילים שעוררו את קנאתם וזכרו טוב יותר פרטים הקשורים בהם. רגש הקנאה מעורר תהליכים קוגניטיביים כמו שיפור זיכרון וקשב. ואולי הגיע הזמן לביים סרט אחר?

 

אני מאבד את זה – קנאה היא רגש עוצמתי ומאיים שעשוי לעורר מגוון תגובות של לחץ (לחימה, בריחה או קיפאון). שים לב כיצד אתה בוחר להגיב: להתרחק? להכחיש? לפגוע באחר? להקשיב לעצמך? איזו התנהגות תרצה לחזק ואיזו להפחית?

 

רגע לפני שהמפלצת הירוקה משתלטת כדאי לעצור, לנשום נשימה עמוקה, לחבק את עצמנו, לתת הזדמנות לשיח פתוח ולא שיפוטי (גם מול האחר) שיגלה לנו דברים חדשים על עצמנו, להבין את הצורך ולנסות להמירו בפירגון ובתקווה לעתיד.

 

נעמה מוזס – טיפול זוגי ופרטני, CBT, מרצה ומנחת סדנאות: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
הגיע הזמן לימין אמיתי

  מאמר מאת עמיעד כהן

כאן ביתי

  תושבת לוד: עדין מתפרעים...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם