שו"ת SMS - פרשת וארא Featured

sms790

הרב שלמה אבינר

פיינטבול עם הרב * האם מותר לתלמידים לשחק פיינטבול עם הר"מ שלהם? הרב אבינר: לא, אין זה כבוד רבו.

בני אדם קדמונים * האם נכון שהיו כמה סוגי אדם לפני אדם הראשון? הרב אבינר: כך כתב מרן הרב קוק בשם ספר הזוהר. אג"ר א רה.

שבת שלום לגוי * אפשר לומר שבת שלום לגוי? הרב אבינר: לא שייך. אלא לומר לו שלום.

יציאה מן הארץ * כשהתחתנתי לא הייתי כזה דתי, והבטחתי לאשתי לטייל בעולם. אחר כך חזרנו בתשובה ולמדתי שאסור לצאת לחו"ל לטייל. אני צריך לצאת לחו"ל לעבודתי, אבל איני מסכים לצאת לטיול, מה שגורם קרע בשלום בית ובידידות אצל אשתי. היא טוענת: העבודה שלך חשובה יותר ממני. יש איזה היתר לצאת לחו"ל לטייל? הרב אבינר: אין היתר, אבל היא יכולה לצאת איתך כשאתה יוצא לעבודה. היא תעזור קצת בעבודה ואתה לא תהיה בודד בזכותה. אז אפשר לטייל כמה ימים.

הוצאות "סיום" * אם כמה אנשים עושים סיום מסכת, האם על כל אחד להשתתף בהוצאות? הרב אבינר: כפי שיחליטו יחד. אך די בעוגייה ומיץ, ואין צורך להזמין אף אחד מבחוץ.

קידוש על ידי אשתי * בגיליון ויחי כתב הרב שאישה לא תעשה קידוש בעבור בעלה. למה? ומה אם הוא חולה? הרב אבינר: א. המקורות רשומים שם: פס"ת רעא 93, 99–101. ב. הנ"ל נכתב על הצד הטוב ביותר, אבל אם נצרך, תעשה היא קידוש.

 

הרב שמואל אליהו

שכנוע שלא להתחסן *האם לדעת הרביש איסור הלכתי לשכנע אנשים לא להתחסן? אם כן, מה האיסור?הרב אליהו:אם אדם אינו רוצה להתחסן, זו אחריות שלו לעצמו. אבל לשכנע אחרים מספק בוודאי אסור כי הוא עלול להזיק להם עד כדי מיתה.

טרמפים * אני חושש לעצור לטרמפיסטים בזמן הקורונה.האם זה מוצדק?הרב אליהו:מוצדק, אך אני מציע לך להחזיק באוטו מסכות ולנסוע בחלונות פתוחים ולתת לטרמפיסט לשבת מאחורה, וכך אין מה לחשוש.

ניצול זמן בבידוד * איך אפשר לנצל היטב את הזמן בבידוד?הרב אליהו:להודות לה' על הבידוד. כשמתחילים בהודיה לה' מגלים כמה טובות טמונות בבידוד, ואז כדאי לנצל אותן. אינני מכיר אתכם, אבל אני מעריך שהבידוד מעניק זמן ללימוד תורה או חוכמה שלא הספקתם ללמוד או לכתיבה ויצירה שלא היה לכם זמן אליהן או לעשיית סדר בבית או בחיים בכלל, לחשבון נפש, והעיקר שוב להודות, ומתוך ההודיה רואים את הטוב שאפשר וכדאי לנצל. בהצלחה.

יישוב הארץ בגבעות * האם טוב ללכת לגבעות וזה יישוב הארץ בהידור גדול יותר או לא? הרב אליהו:יישוב ארץ ישראל הוא מצווה, והידור ליישב את המקומות השוממים של ארץ ישראל, שכך כתב הרמב"ן בהגדרת המצווה, 'שלא נניחנה ביד הגויים או לשממה'. יישוב הגבעות מונע את השתלטות הגויים על האדמה ומונע את השממה.


 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
הגיע הזמן לימין אמיתי

  מאמר מאת עמיעד כהן

כאן ביתי

  תושבת לוד: עדין מתפרעים...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם