שו"ת SMS - פרשת בא Featured

sms790

הרב שלמה אבינר

סיפורי מלחמה * ראיתי במשנה ברורה שאין לקרוא ספרי מלחמה. זה כולל מלחמות צה"ל? הרבאבינר: לא. הוא מדבר על הבלים, אבל צה"ל זו מלחמת מצווה.

לחמניות מזונות* האם לחמניות מזונות של אנג'ל הן באמת מזונות?הרבאבינר: כן. כי הן נילושו במי פירות, כגון שמן, או ברוב מי פירות. לכן ברכתן מזונות גם לאשכנזים גם לספרדים. אבל אם קובעים סעודה, כלומר 230 סמ"ק, דינן כלחם לכל דבר. שו"ע או"ח קסח ו-ז.

דיאליזה * האם יש לברך אשר יצר אחרי דיאליזה? הרבאבינר: לא. רפואה שלמה.

הגשת מזון טרף * אני יכול במסגרת עבודתי להגיש טעימות לא כשרות או למזוג משקה לא כשר? הרבאבינר: ודאי לא.

אור השמש * האם אור השמש טוב לחיים? הרבאבינר: בוודאי, כיוון שד' ברא אותו, אבל בתנאי שלא מגזימים, כבכל דבר. בזכות אור השמש הגוף מייצר ויטמין D, שהוא חיוני, אבל די בכמה דקות ביום. וכן אור השמש נקלט במוח, משפר את מצב הרוח ואת השינה. אך לא להגזים, שלא להיפגע במכת שמש, וכן אדם עלול להזיק לעיניים. טובים מאורות שברא א‑לוהינו.

מזגן של שכן * השכןשלימעבירכלהזמןאתהצינורשלהמזגןשלולגינהשלי. דיברתיאיתוכמהפעמים, ולאעזר. מהלעשות? הרבאבינר: להזמיןאותולדיןתורה. אםמסרב, לפנותלעירייהלשי"ל (שירותייעוץלאזרח).

הרב שמואל אליהו

רחצה לחולי קורונה אבלים * לצערי סבא שלי נפטר מקורונה.דודה שלי חולת קורונה, האם מותר לה להתקלח למרות האבל כדי לשמור על היגיינה?הרב אליהו:מותר ומצווה.

 

לבישת כמה ציציות * האם יש עניין ללבוש כמה ציציות? אם כן, למה לא נוהגים ללבוש כמה ציציות, הרי לכאורה זה מוסיף עוד מצוות? הרב אליהו: חובת הציצית היא בגד שלובשים. לא צריך ללבוש בגד נוסף, כי כבר מקיימים את המצווה, והבגד הנוסף הוא לא בגד שבאמת צריכים ללבוש.ובכלל, אנחנו מעדיפים להדר במצוות שבין אדם לחברו ולא להוסיף מצווה ולהיראות משונה.

 

מעשרות מדמי אבטלה * אם אני בחל"ת ומקבלת כסף מביטוח לאומי, האם אני צריכה לתת מזה מעשרות?הרב אליהו: יישר כוח על השאלה היקרה.תשלומי חל"ת הם תמיכה של הממשלה ולא משכורת, ולכן לא צריך לתת מהם מעשר אלא אם כן יש לכם משכורת לחיות ממנה והכסף הזה הולך למותרות. ברכה והצלחה ענקית ופרנסה בשפע.

 

איסור הכחשת קורונה * האם לדעת הרב יש איסור הלכתי לשכנע אנשים שאין קורונה? האם מותר לשכנע אנשים שלא להתחסן? אם כן, מה האיסור? הרב אליהו:אני לא מבין את כל 'מכחישי הקורונה' למיניהם. יש תמותה עודפת בישראל של יותר מ-10%. איך אפשר להכחיש שיש מגפה? איך אפשר לומר שזה כמו שפעת? פגשתי הבוקר מישהו שהוא ואשתו וילדיו חלו בקורונה. הוא סיפר לי כי הגיע לאפיסת כוחות של ממש. היה כמו משותק כמה ימים, ולא היה מסוגל להאכיל את הילדים שלו. אשתו, אישה צעירה, אושפזה בטיפול נמרץ ופרפרה כמה ימים בין חיים למוות. בטיפול נמרץ היא ראתה עשרות אנשים צועקים מכאבים, חלקם מתו. היא ראתה את הרופאים והאחיות קורסים מרוב עבודה. מי שמשכנע אחרים שאין קורונה הוא ממש מזיק. אל תעשה את השטות הזאת. אם אתה לא רוצה להתחסן, זו אחריות שלך לעצמך (יש אומרים שאפשר לכפות אותך, אבל אף אחד לא מתכון לעשות את זה). אסור לך לשכנע אחרים שלא להתחסן, אתה עלול להזיק להם עד כדי מיתה.

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
הגיע הזמן לימין אמיתי

  מאמר מאת עמיעד כהן

כאן ביתי

  תושבת לוד: עדין מתפרעים...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם