שו"ת SMS - פרשת בשלח Featured

sms790

הרב שלמה אבינר

ברז שיש לו עינית * כשאין נטלה, אפשר ליטול ידיים בברז שיש לו עינית? הרבאבינר: לא. זה גרמא ולא כוח גברא.

 

חינוך לצניעות * כיצד אני מחנכת לצניעות? הרבאבינר: א) חינוך לענווה; ב) להיות צנועה בעצמך.

 

מטפחת או פאה נוכרית * אני רוצה שאשתי תכסה את ראשה במטפחת, אבל היא רוצה לכסות בפאה נוכרית. מי צודק? הרבאבינר: היא מחליטה איך לכסות את ראשה, ואתה מחליט איזו כיפה אתה רוצה לחבוש (הג"ר מאיר הלוי סולובייצ'יק, ראש ישיבת בריסק בירושלים, סיפר בשם אביו הגרי"ז: כאשר עלה רבי איצל'ה פטרבורגר לא"י, התגורר בירושלים. זמן מה לאחר בואו באו אליו משלחת מאנשי ירושלים ואמרו לו שהוא צריך לשנות ב' דברים. הא', להחליף את מלבושיו למלבושי אנשי ירושלים, הב' שרעייתו הרבנית צריכה לחבוש מטפחת במקום פאה. והנה לבקשתם הראשונה התייחס רבי איצל'ה בביטול, ואמר שזה אינו כלום בעבורו. אכן על הדבר השני אמר שאומנם זהו עניין רציני, ואם הייתי יודע זאת לפני כן, לא הייתי מגיע כלל לירושלים, אולם עתה לאחר שאני נמצא כאן, לאשתי איני יכול לומר בענין זה מאומה, והדבר תלוי ברצונה ואי אפשר לכפות עליה. דחזיתיה לרבי מאיר ח"א עמ' 196 – מ"צ).

 

צמידי גומי * האם בצמידי גומי של סיסמאות יש איסור מלבושי אישה? הרבאבינר: לא. אלה צמידים גם של גברים וגם של נשים.

 

אם כמחנכת * איפה מוזכר בתורה שבכתב ושבעל פה שגידול ילדים הוא תפקיד האישה? הרבאבינר: א) זה דבר פשוט שאין צורך לכתוב. למה לי קרא? סברא! ב) יש ביטוי "תורת אמך"; ג) גם האב חייב בגידול.

 

נישוק אייפון בסוף התפילה * נוהגים לנשק את הסידור אחרי התפילה. מי שמתפלל מאייפון, האם לנשק אותו? הרב אבינר: לא.

 

 

הרב שמואל אליהו

העברת ספר תורה * בע"ה בשבת הקרובה אנו חוגגים בבניין שבת בר מצווה. יש ספר תורה בבית הכנסת של אחי בבית שמש. האם מותר להביא את ספר התורה אלינו כדי שאקרא בספר תורה זה? הרב אליהו: אם מוציאים את היריעות מתוך ארגז הספר, הוא לא כשר, ואפשר להעביר אותו ממקום למקום. אחר כך לקראת הקריאה מחזירים אותו לארגז וקוראים.

קבלה כללית * אני כבר כמה שנים צם בשובבי"ם, ובתחילת השובבי"ם אמרתי שאצום. האם זה מועיל לקבלת תענית למקרה ששכחתי לקבל אותה עליי יום לפני הצום? הרב אליהו: אם אתה רגיל לצום ביום מסוים, זה מועיל. אם זה כללי, לא מועיל.

ברכת הגומל למחלים מקורונה * האם אדם שהיה חולה קורונה והבריא צריך לברך הגומל? האם זה תלוי בעוצמת המחלה? הרב אליהו: בוודאי, חייבים להודות לה', ולכן גם חייבים לברך הגומל. לצערנו, לפעמים חולה קל סובל מהידרדרות ובתוך דקות מצבו מגיע לסכנת חיים.

אכילה לפני התשלום * האם כשאני נמצאת בקניות בסופר אני יכולה לפתוח ממתק ולאכול אותו תוך כדי הקנייה, ובסוף הקנייה לשלם עליו? הרב אליהו: ממש אסור. כל הממתקים שייכים לחנות. זה אומנם רק ממתק, אבל זה גזל גמור, ואסור לברך עליו. צריך להתאפק עד שמשלמים ורק אחר כך לאכול.

העבודה היא חיינו * האם העבודה היא הכרח או מצווה? הרב אליהו: החת"ם סופר כותב כי כל עבודות הקרקע בארץ ישראל הן מצווה כמו הנחת תפילין, שהרי הן בונות ומפתחות את ארץ ישראל. כן הוא כותב גם על שאר המלאכות שבונות ומחזקות את הארץ.

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
היהודי הראשון

  הטור של סיון רהב...

כל מנצח צריך תזמורת

  הטור של סיון רהב...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

עדן 050-903-1533

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם