ערב פסח שחל בשבת Featured

 2 shut
ערב פסח שחל בשבת – הצעה מעשית לסעודות השבת

הרב יוסף צבי רימון

אחת השאלות המרכזיות השנה היא כיצד לסדר את ארוחות השבת. בבואנו לתכנן את ארוחות השבת עומדות בפנינו שתי אפשרויות עקרוניות. אפשרות אחת היא שהארוחה תהיה ממאכלי חמץ ובכלים של חמץ, ואפשרות שנייה היא שהארוחה תהיה כשרה לפסח ובכלי פסח. בכל אחת מהאפשרויות כרוכות כמה בעיות, ולמעשה, רצוי שלא לאכול מאכלי חמץ (פרט ללחם משנה בשתי הסעודות הראשונות) ולא להשתמש בכלי חמץ בערב פסח שחל בשבת (עיינו מהרי"ל, הלכות ערב פסח, יא; שולחן ערוך תמד, ג; משנה ברורה ס"ק יד). הדרך הטובה ביותר במציאות ימינו היא לסיים להכשיר את המטבח ולהצניע את כל כלי החמץ לפני שבת, ובשבת עצמה להשתמש בכלים חד-פעמיים, ובפרט בתבניות חד-פעמיות (ונזכיר זאת גם להלן בפתרונות השונים).

ברצוננו להציע דרך שמאפשרת לשבת זו להיות נעימה ומרוממת ומובילה בע"ה לליל סדר מיוחד. בהצעה שלהלן ארוחת הבוקר בשבת איננה לחוצה מפני שהיא ארוחה קצרה, ומצד שני היא ארוחה משביעה. ואומנם גם באופן זה צריך להקדים להתפלל שחרית, אך לא צריך להקדימה יותר מדי. כמו כן לא מגיעים רעבים לליל הסדר, כי אוכלים ארוחת צהריים טובה בשעות הצהריים (ואף על פי כן כשמגיעים לאכילת המצה בליל הסדר זוהי אכילה לתיאבון ולא מתוך שובע). פרט לכך יש בהצעה זו איזון בין ההכנה הרוחנית לליל הסדר ובין אפשרות למנוחה ושינה.

מומלץ לבשל את האוכל בכלי פסח או בכלים חד-פעמיים (עדיף להעביר לתבניות חד-פעמיות, כי לא שוטפים את הסירים בשבת). כמו כן מומלץ לאכול בכלים חד-פעמיים (ובפרט שכיום יש כלים חד-פעמיים יפים).

  • סעודת ליל שבת:קונים פיתותאו מאפה לחם אחר שאינו מתפורר, ואוכלים בכלים חד-פעמיים.אם יש חשש שילדים יסתובבו עם חמץ, ניתן לאכול כביצה פת בתחילת הסעודה, ואחר כך לסלק את הלחם מן השולחן. לברכת המזון כדאי שתהיה מעט פת (אפילו בשקית ניילון) על השולחן.
  • ·סעודת שבת בבוקר:משכימים להתפלל כדי להספיק לסיים את התפילה ולאכול בנחת לפני סוף זמן אכילת חמץ. יש לסיים את אכילת החמץ עד השעה סוף השעה הרביעית (בסביבות השעה 10:10). לכן לאחר התפילה כדאי לקדש ולאכול ארוחת בוקר קצרה אך משביעה עם פיתות או חלה וסלטים. בימינו, שיש ממרחים, דגים מעושנים, פסטרמה וכדומה, רצוי לשלב אותם בסעודה וכך להפוך את הסעודה לסעודה נאה המכבדת את השבת.

כדאי מראש לקנות רק מעט חלה או פיתות לשבת. אם בכל זאת נשאר לחם מן הסעודה, שופכים עליו חומר פוגם(כגון אקונומיקה או נוזל לניקוי כלים) באופן שיפגום את כולו וזורקים אותו אלשירותים (או לפח האשפה הציבורי בחוץ). מבטלים את החמץ ("כל חמירא", בנוסח ביטול חמץ של הבוקר). יש לסיים את הביטול עד השעה סוף השעה החמישית (מעט לפני השעה 11:30).

  • מנחה וסעודה שלישית: ניתן לאכול סעודה שלישית כחצי שעה לאחר חצות היום (בסביבות השעה 13:15). משעה זו ניתן גם להתפלל מנחה, ועדיף להתפלל לפני שאוכלים סעודה שלישית (אך אין בכך חובה). סעודה זו יכולה להיות ארוחת צהריים גדולה (וכך לא יהיו רעבים מאוד בליל הסדר), אך כמובן ללא חמץ. מותר לאכול בסעודה זו קניידלך, ויש מן הספרדים שאוכלים בסעודה זו מצה עשירה. במקרים אלו צריך להתחיל את הסעודה לפני תחילת השעה העשירית, בסביבות השעה 15:50 (כמובן, יש לשים לב שלא לאכול סמוך מדי לליל הסדר, כדי שנאכל מצה לתיאבון).
  • שיעורים ולימוד תורה: כיוון שבין סיום ארוחת הבוקר לשעת המנחה יש כשעתיים פנויות ללא ארוחות ותפילות, כדאי לארגן בשעות אלו בכל קהילה שיעורים למבוגרים, לנוער ולילדים וכן לימוד הורים וילדים.

כך נוכל לנצל את השבת המיוחדת הזאת להכנה לליל הסדר ונוכל להיכנס לליל הסדר גם מתוך לימוד ההגדה, גם מתוך מנוחה וגם מתוך קדושת השבת! בע"ה שנזכה להתרומם מקדושה לקדושה ולהגיע לחירות פנימית אמיתית.

בשעה טובה יצא לאור ספרו של הרב יוסף צבי רימון 'הלכה ממקורה – ערב פסח שחל בשבת'. ניתן להשיג דרך עמותת סולמות ובחנויות הספרים: sulamot.org

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
הגיע הזמן לימין אמיתי

  מאמר מאת עמיעד כהן

כאן ביתי

  תושבת לוד: עדין מתפרעים...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם