שו"ת SMS - פרשת ויקרא Featured

sms790

 

הרב שמואל אליהו

 

הכשרת אמגזית לפסח * אני רוצה להשתמש באמגזית בפסח. האם ניתן להכשיר אותה? אם כן, איך?הרב אליהו:לנקות טוב טוב במסיר שומנים.כדי להכשיר את החצובה כדאי להפעיל את הכירה בעוצמה החזקה ביותר לכמה דקות כדי שהאש תשרוף את החצובה. עדיף לצפות את החצובה בנייר אלומיניום במשך השימוש בפסח.אם לא נקי, עדיף שלא להכשיר לפסח.

הגעלת סיר * אני רוצה להגעיל סיר לפסח. האם עליי לפרק את הידיות לפני ההגעלה?אם יש סיר שהידיות שלו לא מתפרקות, האם ההגעלה עימן מועילה? הרב אליהו:בימינו ברוב הסירים לא נצבר לכלוך בין הידיות לסירים, ולכן לא צריך לפרק אלא רק לנקות. ואם מצטבר שם לכלוך, צריך לפרק. בסירים שאי אפשר לפרק בדרך כלל אין לכלוך מצטבר, ואם יש לכלוך צבור, צריך להכשיר את אזור הידיות בליבון או לשים שם חומר פוגם כאקונומיקה.

מצה טוב * מה עדיף לאכול בליל הסדר,מצות יד או מצות מכונה? מדוע? הרב אליהו:מצות יד, כי הן נעשות בכוונה לשמה.

כשרות מוצרי טיפוח * האם לפסח צריך כשרות על כל האיפור או רק על השפתון?האם גם שמפו, מרכך ודאודורנט צריכים הכשר? הרב אליהו:כל מה ששמים על הפה ואפשר בטעות להכניס לפה צריך כשרות לפסח ולכל השנה, כמו שפתון.סבון, מרכך ושמפו ומשחות שאינן רפואיות צריכים הכשר. איפור ודאודורנט לא צריכים הכשר, שהגוף אינו נהנה מהם.

ברכה בחשכה * האם אפשר לברך ברכת האילנות בלילה? הרב אליהו:אם רואים את הניצנים, אפשר.

טחינה בפסח * האם טחינה היא חמץ?הרב אליהו:טחינה עשויה משומשום, ואינה חמץ, אבל היא קטניות, ורוב הקהילות אינן אוכלות טחינה בפסח, גם אלו שאוכלות אורז.

 

הרב שלמה אבינר

 

חלק מה' * כיצד הנשמה שלי היא חלק מה', הרי ה' הוא אין-סופי והנשמה שלי היא סופית? הרב אבינר: א. במתמטיקה יכול להיות דבר סופי חלק מדבר אין-סופי. ב. הנשמה אינה חלק מה', מעצמותו יתברך, אלא מהאור הא-לוהי המופיע בעולמות.

שרשרת לגבר * האם ראוי לגבר לענות שרשרת? הרב אבינר: אם זו שרשרת גברית, מותר. אך ראוי להיות עניו ולא להתקשט. עיין אורחות צדיקים, גאווה.

 

מציאות ה' * איך יודעים שה' נמצא, כלומר האין-סוף, ולא רק גילויו בעולם? הרב אבינר: המאמין רק בגילויו בעולם, כלומר שהא-לוהים הוא הטבע – זו כפירה בה' מחופשת באמונה. אלא ה' הוא אדון עולם אשר מלך בטרם כל יציר נברא. אך אין זה למסרון. עיין דעת א-להים ועבודת א-להים למרן הרב קוק בעקבי הצאן.

 

כסף של ילד קטן * ילד קטן קיבל כסף במתנה, אך עדיין אין לו מודעות לכסף. האם חובה לשמור לו או שהוא יכול לשמש את המשפחה? הרב אבינר: זה שלו. יש לשמור לו אותו כסף. או לפתוח לו חשבון. או להשתמש ולרשום בפנקס שזה שלו.

 

בגדים אבודים בים * במלתחה בשפת הים יש מגבות ובגדים שנשכחו. האם הם הפקר ואפשר לקחת אותם? הרב אבינר: לא. אולי הבעלים יבואו לקחת.

 

הכשר סיר פויקה * האם אפשר להכשיר סיר פויקה? ת: אם שימש בנוזלים, הגעלה. אם בלי נוזלים, ליבון חמור אדום. אם להעביר מבשר לחלב או להפך, שבלע היתר, אז הגעלה.

 

מד"סניקית * אם אישה מעבירה מד"ס, מה לעשות? ת: לא להסכים אלא לבקש מד"סניק. גם לילדים בבית ספר דתי, אין אישה מורה להתעמלות.

 

תחיית המתים * באיזה גוף הנשמה חוזרת בתחיית המתים, כיוון שעברה כמה גלגולים? ת: בגוף שבו היו הכי הרבה מצוות.אבל האר"י ז"ל כותב שגלגול נשמות אינו כפשוטו.

 

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
אור חדש בציון

  יסודות הציונות: תכירו את...

לייקר כל יממה

  הטור של סיון רהב...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם