נא להכיר: רוע

12books

דוד שמחון

 

מר מ' היקר, הרמן קוך. הוצאת כתר: תשע"ו.

12booksherman

 

 

בדרך כלל אנחנו רגילים שבספרים יש רעים ויש טובים. ככל שהספר בוגר יותר כך ה'טובים' וה'רעים' יהיו מורכבים יותר: לרוב נגלה שהטובים אינם מושלמים ושגם הרעים מסוגלים להשתנות או שחבוי בהם רובד נסתר של טוּב ואצילות נפש. אצל הרמן קוך העסק פשוט - כולם רעים. מה שמניע בסופו של דבר את כולם הוא רוע - לפעמים רוע אינטרסנטי ואגואיסטי ולא פעם רוע אכזרי וסדיסטי נקי ופשוט. הדמויות כולן נראות נורמטיביות ממבט ראשון וחלקן אפילו חיוביות ומרשימות, אבל לאט לאט נגלה שכל הדמויות בספר רעות ביסודן. השאלה היא רק כמה כל אחת מהן מצליחה להביא את הרוע הזה לידי ביטוי. קוך גם לא מנסה להעמיד את הרעים למעננו תחת הכותרת של דחויים ובלתי לגיטימיים או תחת סטריאוטיפ נלעג. קוך לא מוציא את הרוע מחוץ לגדר.

 

יש בספר עצמה רבה. הוא מסתכל בעיניים של הרוע האנושי - הוא לא פוחד ממנו, הוא מכיר בו ואולי אפילו קצת אוהב אותו ונמשך אליו. יש בזה בהחלט משהו דוחה אבל איכשהו נראה שדווקא דרך זה קוך מצליח לתת לנו את המפתח לשליטה ברוע שיש בנו. זה נכון - הרוע שלנו קרוב ונוכח, בקלות רבה ייתכן שכל אחד יכול להפוך לאכזרי ואולי אפילו לרוצח - אבל דווקא זה מה שמעט מרגיע. כי ברגע שאנחנו לא מפחדים להודות בזה ויודעים שזה קיים ואפשרי - יש אויב ברור, ועם איוב ברור אפשר להתמודד.

 

מר מ' היקר אינו ספר פילוסופי בכלל. במרכז הספר נמצא סופר הולנדי מפורסם (מר מ') שנחשף לדמויות האמתיות שעליהן הוא ביסס את ספרו רב-המכר. הסופר השלים, לכאורה מדמיונו, פרשייה סבוכה שבה בני נוער (ממשפחות טובות ויפות, לכאורה כמובן) מואשמים ברצח של המורה שלהם להיסטוריה. הסופר לוקח את הרעיון הזה והופך אותו לסיפור שהולך ומתממש. הוא גם פוגש בשלבים מאוחרים יותר חלק מהגיבורים האמתיים של אותה פרשייה. נוצר כאן סיפור בתוך סיפור ואולי אפילו בתוך עוד סיפור כי מבחינה מסוימת יש כאן כתיבה של קוך על הכתיבה שלו עצמו ועל חיי הסופרים (שהם כמובן אנשים רעים, מלאי תככים, קנאה ושנאה) בכלל. ובכל מעגלי הסיפורים האלה – מתברר שוב ושוב שאין שום אדם טוב באמת. זו המראה שהספר מציב לפנינו.

 

אז מי שמתאים לו לפגוש קצת רוע אנושי גולמי - מוזמן לקרוא את הרמן קוך. אולי זה לא יהיה כל כך כיף ונעים לקריאה, אבל זה מה שיש בספר. זה גם מה שהמם אותי בשני הספרים הקודמים שלו. תחזיקו חזק, זה יכול להיות מטלטל.

 

***

 

פלורה ויוליסס, קייט די-קמילו. הוצאת זמורה ביתן - ספרי מרגנית: תשע"ז.

12book flora

 

 

 

אחרי הרמן קוך כדאי להמליץ כאן על משהו מעולם אחר - ספר ילדים נהדר. פלורה ויוליסס. זהו לא ספר רגיל. הגיבורים שלו הם ילדים 'מוזרים', לכאורה. פלורה בל בקמן מכורה לספרי קומיקס ולגיבורי-על וקוראת בשקיקה את החוברות "דברים איומים יכולים לקרות גם לך". ויליאם ספייבר השכן שלה, הוא בעל חוש ריח מצוין, שפה גבוהה באופן קיצוני, והוא לוקה ב'עיוורון זמני בעקבות טראומה". והגיבור הראשי – הוא סנאי בשם יוליסס שכמעט מת כשנשאב לתוך שואב אבק, וכשחזר לחיים גילה שיש לו כוחות-על. עם גיבורים כאלה, ברור שהספר עומד להיות לא שגרתי.

 

אבל בניגוד למצופה, הוא עוסק בדברים השגרתיים ביותר שיש. הורים וילדים. חברות. בדידות, תקווה וייאוש. השילוב בין הבנאלי והיומיומי ובין הבלתי צפוי הופך את "פלורה ויוליסס" לפנינה של ממש.

 

מזמן לא התאהבתי ככה בגיבורה של ספר. פלורה מתמודדת עם הגירושין של הוריה, ועם התחושה הקשה שאמא שלה לא אוהבת אותה. את התובנות המנחות אותה בחיים היא למדה מחוברות הקומיקס שלה, וכך היא יודעת ש"במקום לקוות מוטב להתבונן ולראות". ושעליה להתכונן ל"הפתעות על כל צעד ושעל". פלורה היא ספקנית מלידה, והיא מוכנה תמיד לרע ביותר. לאחר שהיא מצילה את יוליסס הסנאי משואב האבק (בזכות ההוראות להחייאה שקראה בחוברת "דברים איומים יכולים לקרות גם לך", כמובן) היא יוצאת אתו להרפתקאות. היא מקווה שיוליסס יהיה גיבור-על. היא רוצה לראות אותו עף וללוות אותו כשיילחם בכוחות הרשע, ויסכל מזימות זדון. אך מה לעשות שכוחות-העל של יוליסס כוללים יכולת הקלדה וכישרון בכתיבת שירה. פלורה מחפשת את נבל-העל שבו היא אמורה להילחם אך מהר מאוד מתברר שאמא שלה היא 'האיש הרע' שממנה עליה להיזהר. הכול מתערער בעולמה, והיא מוצאת את עצמה לבד מול העולם.

 

בדידות. אין לי ספק שזאת אחת התחושות הקיומיות ביותר בעולם כולו. מדהים כמה תחושת הבדידות היא שתלטנית. אדם יכול להיות מוקף בבני משפחה וחברים ועדיין להרגיש שהוא לבד. ולא משנה אם מדובר באדם בוגר או בילדה בת 10. בביתה של ד"ר מישאם, השכנה של אבא שלה, רואה פלורה את תמונתו של הדיונון הענק, בעל החיים הבודד ביותר בעולם, השוחה בחשכה. ברגעים הקשים פלורה מרגישה כמו דיונון. היא בועטת בזרועותיה לכל עבר ואין אף אחד ששומע. האמון בקרובים לה ביותר נשבר והיא מוצאת את עצמה נאחזת בסנאי. הספר מוביל את פלורה ברוך החוצה מהבדידות. היא מגלה מחדש את ההורים שלה, את השכנים שלה ואת עצמה, ואפילו זוכה לקבל שיר אהבה שמוקדש כולו לה.

 

מה שיפה פה הוא שפלורה שחיה בעולם בודד וחסר תקשורת לומדת את סוד הכוח המחבר של המילים. אמא שלה הסופרת תמיד כתבה רומנים אך פלורה חשבה (ובצדק) שהם טיפשיים ושאין מאחורי המילים היפות שום דבר אמתי. אינספור מטאפורות על אהבה הוקלדו בבית של פלורה אבל מילים כנות של חיבה לא נאמרו שם. לאט לאט במהלך הספר פלורה פוגשת אנשים שאומרים לה מילים אמתיות. ויליאם ספייבר אומר לה את המילים הכנות "באתי בשבילך", גב' מישאם נפרדת ממנה במילים "אני מבטיחה תמיד לחזור לעברך". והלב של פלורה נפתח.

 

גב' מישאם היא אמנם דמות שולית בספר, אך אני נשביתי בקסמה. מי יכול לעמוד בפני אישה שתמיד-תמיד פותחת את הדלת כי היא לא יכולה להפסיק לקוות שבצד השני נמצאים פנים של אדם אהוב, ואולי פנים שהיא עדיין לא מכירה אבל אולי תאהב בעתיד. לגב' מישאם ברור שתכף יקרה נס. ואם לא תכף אז מחר או מחרתיים. היא בוחרת להאמין בעולם ובטוב שבו. היא אישה שהחלון שלה פתוח גם בחורף כדי לאפשר למשהו נפלא (כמו סנאי מעופף, למשל) להיכנס.

 

שלא תטעו, זה ממש לא ספר דביק מצמר גפן מתוק. אין שום דמות בספר שהחיים שלה פשוטים. יש פה ילדים אבודים מבתים מפורקים. יש הרבה חומר לעצב ולציניות ולייאוש קיומי מהעולם. ועם כל זה ומתוך כל זה צומחת פה בספר תקווה גדולה.

 

אני לא קהל היעד של "פלורה ויוליסס". זה ספר לילדים בבית ספר יסודי (הספר גם עובר לפעמים ממילים לקומיקס מעולה). אבל הוא הצליח לגרום לי לחייך ואפילו לצחוק בקול. וגם לחשוב ברצינות – על אהבה, על כנות, על הילדים שלי ועל ההורים שלי. והוא גם יצר אצלי חשק להעז להאמין בבלתי אפשרי, בטוב המתפרץ. יה-בה-גמבה!

 

 

 

 

atarMbaolam

 

 

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
הגיע הזמן לימין אמיתי

  מאמר מאת עמיעד כהן

כאן ביתי

  תושבת לוד: עדין מתפרעים...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם