מי מעז לעזוב ת'עבודה?

b 12 books

דוד שמחון

יש כאן מישהו שיש לו אומץ לעזוב את העבודה?

 

האחים טאנר, רוברט ואלזר. עם עובד: תשע"ו

tanner

 

כמה מייגע היה הספר הזה. חודשים לקח לי לקרוא אותו. ספרים אטיים כאלה כתבו רק במאה ה-19. הדבר היחיד שיותר מייגע מהספר הוא הגיבור שלו. כל פעם שהוא פתח את הפה יצא לו מונולוג של שמונה עמודים. מגיע לי פרס ספיר על כך שהגעתי עד לעמוד האחרון בלי לדלג על שום מילה. ולמרות כל מה שקראתם לעיל אני בכל זאת בעד הספר הזה.

 

סימון טאנר (הגיבור עם המונולוגים האינסופיים) הוא בחור צעיר שמשוטט בעולם ומחפש את עצמו. עובר מעבודה לעבודה. מגיע לכדי פת לחם ואז מתחיל מחדש. חושב מחשבות על מהות העולם והחיים. מנסה הכול – את חיי הבטלה, את העבודה הקשה, את הלבד, את הביחד. בעיקר הוא חי מהרגע להרגע, ושם פס על כל המוסכמות החברתיות בשאלה איך צריך לנהוג בחור מהוגן. האמת היא שהוא בחור קצת מעצבן בסך הכול אבל בכל זאת הוא שבה את לבי בכנות שלו ובמוכנות שלו לחיות באמת בלי להתפשר בכלל עם זרם החיים שזורם סביבו.

אני זוכר את עצמי בן 20. בטוח שהעולם כולו פרוס לפניי, חולם חלומות על עצמי ועל המשפחה שתהיה לי. מדמיין את עצמי טורף את החיים ועף על עצמי. היום יש בי תהיות קשות – חשבתי שאני עושה החלטות אמיצות וקשות במהלך השנים, אבל נראה שנשארתי כל הזמן במים הרדודים

 

אני מסתכל על עצמי ועל הסובבים אותי. מבאס אותי לראות איך כמעט כולנו הולכים יפה בתלם. גמרנו תיכון, עברנו בישיבה/מדרשה, שירתנו בצבא/ש"ל, ומשם המשכנו לתואר הראשון או השני. לפחות חצי מאתנו הגיעו למקצועות ההוראה, החינוך והטיפול. התחתנו, ילדנו, עברנו כמה דירות והתמקמנו בסוף בבית משלנו עם רהיטים שקנינו באיקאה. אנחנו קמים כל יום לאותה שגרה. זורקים תפילה. זורקים את הילדים לבית ספר ואולי לומדים דף יומי. יוצאים פעמיים בשנה לחופשה. אנחנו יודעים איך ניראה בעוד עשר שנים וגם בעוד חמישים.

 

אני זוכר את עצמי בן 20. בטוח שהעולם כולו פרוס לפניי, חולם חלומות על עצמי ועל המשפחה שתהיה לי. מדמיין את עצמי טורף את החיים ועף על עצמי. אני יודע שזה נשמע ציני כשאני כותב את זה ככה, אבל יש בי תהיות קשות – באמת הייתה לי בחירה? יש משהו במסלול חיי שלא היה מנותב מראש? חשבתי שאני עושה החלטות אמיצות וקשות במהלך השנים, אבל נראה שנשארתי כל הזמן במים הרדודים. הטריוויאליות הזאת מטרידה אותי מאוד.

 

סימון טאנר עובד בכל עבודה מזדמנת. כשהוא זקוק לכסף הוא לא מתבייש לעבוד בעבודות בזויות ביותר. כל עבודה שהוא עובד בה – הוא עושה בכל הנשמה. כשהוא משרת, הוא משרת בכל ישותו. כל כולו שירה למשרת שבו. ואחרי שגמרתי להתעצבן עליו, ועל איך שהוא מחליף את עורו ומתמסר במלאות למשרה שיום קודם הוא בז לה, התמלאתי הערכה כלפיו. אולי זאת הדרך. אולי אני לא אמור להיות בשליחות באוזבקיסטן, לתכנן את גשר הזכוכית בסין ולקבל פרס נובל בכימיה. אולי אני אמור לחיות את החיים שלי האלה כאן אבל בפול ווליום. הרי בינוניות היא החלטה – אני יכול להיות מורה דלוח שקם בחוסר חשק ומשחזר את אותם שיעורים כבר עשרים שנה ואני יכול להיות מורה שחי את ההוראה, נושם את התלמידים, מגלה יצירתיות ומשנה עולמות.

 

סיימתי לקרוא את הספר, הגעתי לאחרית הדבר וגיליתי שמדובר בספר אוטוביוגרפי שמתאר תקופה אמתית בחייו של הסופר. הוא באמת שוטט לו כך בין עבודה לעבודה ובין בטלה לבטלה וחשב וחשב וחשב. קודם כול נדהמתי לגלות שהטיפוס בספר באמת היה קיים במציאות. ואז הצדעתי לו, לרוברט ואלזר, ששחה נגד הזרם, שחיפש את עצמו באמת, שחשב את עצמו לדעת, ששתה את עצמו לדעת, שעשה כל דבר עם כל הלב והנשמה או שלא עשה אותו בכלל, שידע תמיד שהדבר הכי חשוב לו בחיים הוא האחים שלו, ושבסוף התאשפז במוסד פסיכיאטרי למשך יותר משלושים שנה (האם זה הסוף של כל מי שחי ברצינות?) זה ממש לא הסוף שהייתי מאחל למישהו, אבל אני בהחלט ממליץ לקרוא את הספר. מעורר למחשבה.

 

עושים חשק אבל טרם הספקתי

 

שיעורי בית - הרב סולובייצ'יק על זוגיות, מיניות ומשפחה בימינו, הרב חיים נבון. ידיעות ספרים: תשע"ו.

haim navon

 

בהקדמה לספר מספר הרב חיים נבון: "כומר אנגלי סיפר פעם לרב הראשי (לשעבר) של בריטניה, הרב יונתן זקס, שהוא כבר אינו יכול לומר לילדים שא-לוהים הוא אבינו שבשמים. הם מבינים מה זה 'א-לוהים', אמר הכומר, אבל הם לא מבינים מה זה 'אבא'".

 

הספר מנסה להתמודד עם אחד המשברים הגדולים של החברה המערבית והוא התפוררותה של המשפחה. המשבר הזה, שמתחיל לחלחל גם לחברה הישראלית, הוא מטריד ומאתגר. הרב חיים נבון מגייס את הרב סולובייצ'יק ואת השפה הישרה, הקולחת וההגיונית שלו, ונרתם למאבק.

 

לאחרונה יוצאים לאור לא מעט ספרים בעניין משפחה וזוגיות (וגם מיניות, כמובן). אז מעבר לדיון האידיאולוגי והמאבק הציבורי והפוליטי, הספר נוגע בראש ובראשונה בנושא אישי ופנימי. מבחינה זו אני לא בטוח עד כמה ספרים אלה יעילים למי שבאמת נמצא במשבר או בקושי - אבל זה בוודאי נושא חשוב ורלוונטי. אז יש לכם שיעורי בית.

 

 

גטסבי הגדול, פ' סקוט פיצג'רלד. אחוזת בית: תשע"ג.

gastbi

 

יש ספרים שקוראים אותם מכיוון שהם חשובים. שמעת עליהם כל כך הרבה והם כל כך נחשבים עד שלפעמים נראה שאין בררה. העניין הוא שאצלי הם בדרך כלל מגיעים עד המדף וזהו. שם הם נחים לעולמים. ובכל אופן - שמעתי על הספר הזה הרבה והוא מוזכר בלא מעט ספרים אחרים שדווקא כן קראתי, שהפעם יש לי חשק.

 

הספר שיצא לאור ב-1925 בארצות הברית ונחשב אחד הספרים החשובים באנגלית במאה ה-20, יצא בשנים האחרונות בתרגום חדש. קריאת הספר היא קודם כול הזדמנות לסמן וי על חובה ספרותית ואחרי כן היא הזדמנות לפגוש את האליטה האמריקאית, מיליונרים, מסיבות ואחוזות. אם פתאום משום מה זה מעניין אתכם.

 

 

אחים לעד, שמואל ארגמן. סלה הוצאה לאור: תשע"ז

argaman

 

רומן היסטורי לנוער שמתחיל אי שם בפורטוגל בשנת 1596 ומסתיים אתנו ב-2014. הספר מתחיל בטיסה מאמסטרדם לניו יורק ובקריאת ספרו של דון וידאל די בוטון, מנהיג אנוסי פורטוגל, והופך לעלילה רחבת היקף. הספר מבוסס על אירועים היסטוריים אמתיים ומפגיש אותנו עם גלגוליו המפתיעים של העם היהודי. שמואל ארגמן הוא סופר חרדי ישראלי והוא מזמין אותנו כאן גם לסיפור מתח וגם למפגש היסטורי נרחב.

 

 

 

b7underdos5

 

 

 

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
הגיע הזמן לימין אמיתי

  מאמר מאת עמיעד כהן

כאן ביתי

  תושבת לוד: עדין מתפרעים...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם