לפני הפתרון, בואו נבין ת'הבעיה

14 books

 

דוד שמחון

מלכוד 67 - הרעיונות מאחורי המחלוקת שקורעת את ישראל, מיכה גודמן. הוצאת דביר: תשע"ז.

books milkud master

מלכוד 67 טוען טענה בסיסית שלפיה הבעיה הישראלית בין הימין והשמאל ובין הישראלים לפלשתינים, שהולכת ומעמיקה מאז מלחמת ששת הימים, אינה בעיה רגילה - כי אם מלכוד. מלכוד אי אפשר לפתור, ממלכוד צריך להיחלץ. זו ההצעה של ד"ר מיכה גודמן בספר. להפסיק לנסות לפתור את הבעיה - שזה דבר חסר סיכוי, אלא לברוח ממנה. להפסיק לנסות לפתור את כל הבעיה ולהציע דרכי ביניים.

במהלך הספר מקשיב גודמן לכל הצדדים באופן עמוק ומרשים. לעתים זה גם ממש בלתי נסבל כי כמו שהוא מסביר את הצד היהודי הוא מסביר את הצד הפלשתיני, והרגע שבו הקורא (הימני והמתנחל שאני אמור להיות) מבין את הצד הפלשתיני הוא רגע בלתי נסבל. זה קשה, אבל מיוחד. היכולת להקשיב באמת לצד השני היא דבר שרבים יודעים לומר אותו, אבל כשחווים את עצמת העניין זה מטלטל. אולי כדאי לנסות פעם באיזה ויכוח פשוט - לא ויכוח על הארץ, אלא סתם ויכוח עם בן זוג, אח או חברה - לומר את הצד שלו באמת. זה שיעור גדול של הספר.

אני חושב שמה שעושה את מלכוד 67 לחשוּב הוא ההצלחה שלו להגדיר בפשטות את כל מה שקורע את החברה הישראלית. הכוח הענק של מיכה גודמן הוא לקחת סיפור שלם, עמוס בפרטים ובטיעונים, ולהצביע על נקודות שמסבירות בו את הכול. הוא עשה את זה בספרים קודמים והוא עושה זאת גם כאן. וכשעושים את זה לטיעונים מוכרים לכאורה, זה מופלא. זו הקשבה אמתית. להבין את עצמך עד הסוף וגם להבין את האחר עד הסוף. זה מעורר השראה.

המאבק על הארץ מסמל בעבור הימין והשמאל את המאבק על זהותה של הציונות ושל המדינה. הפרויקט הציוני, שהוא בלי ספק המיזם הגדול ביותר של העם היהודי במאה השנים האחרונות, מכוון לשתי מטרות סותרות - המטרה הראשונה היא להפוך את העם היהודי לעם נורמלי. מבחינה זו הציונות היא בעצם סוג של תנועת התבוללות, שנועדה להפוך את עם ישראל להיות ככל העמים. המטרה השנייה שהציונות מכילה היא לגאול את עם ישראל למען מימוש ייחודו הנצחי. מצד זה הציונות היא תנועה משיחית. השאלה על הארץ משמשת נקודת הכרעה בין שתי המטרות האלה. אם הארץ כולה, כולל חברון, שכם, בית לחם וירושלים יהיו שלנו ואם נצליח לנצח את אויבנו - זה ממקם את המדינה כפרויקט משיחי - עם מורשת ועם ניצחון מזהיר של הטובים על הרעים. פשרה על הארץ לעומת זאת מכריעה את הציונות לכיוון הישראליות על חשבון היהדות. מכאן שההתעקשות על כל שעל ועל כל בית וגבעה היא התעקשות על עומק הייעוד הציוני כאן.

דרך אגב, בחודשים האחרונים נראה שהמאבק על המשפחה ועל המגדר מתחיל גם הוא ללבוש צורה כזו ולכן גם הוא מתחיל להעלות לעצמה של "אף שעל". משני הכיוונים כמובן. גם החילונים מבינים את הנקודה הזו וכבר פחות מסכימים שימשכו אותם באף לבית מקדש.

ההסבר הזה מסביר את מרכזיות המאבק על הארץ. זה מאבק על מה שאנחנו ועל הייעוד הבסיסי שלנו כאן. כאמור, אני לא בטוח שההימור על הארץ כ"קלף" שימשוך את העם ואת המפעל הציוני כולו לכיוון של ייעוד יהודי ומשיחי או של נורמליזציה, הוא אכן נכון. אבל בכל זאת - זה בוודאי העניין.

הספר מלכוד 67 עוסק בדיוק במחלוקת הזו. הוא גם פורס את המחלוקת לעומק וגם מציע פתרונות. הפתרונות של מלכוד 67 מכילים הנחות יסוד על המוטיבציות העמוקות של הצדדים, אבל הוא ממעט בערכה של המוטיבציה העמוקה של ייעוד החלום הציוני. הוא מסביר שהמנוע הימני הוא בעיקרו הטיעון הביטחוני וההישרדותי והמנוע השמאלי הוא דאגה לזכויות האדם ופחד מרוב ערבי בארץ ישראל. בעיניי ההסבר הזה הוא פספוס. מבחינה זו ייתכן שיש בספר החמצה.

ההחמצה היא הבחירה להדגיש את הצרכים של הצדדים ולא את הרצונות. זה בעיני המחבר המפתח לפתרון. הוא צודק, זה יכול להיות המפתח לפתרון, אם האנשים היו מוכנים לוותר על הרצונות ועל האידיאולוגיות שלהם. אבל אני חושש שהנכונות לפשרה ולפרגמטיות שהוא מציע פשוט לא תעמוד. לא מפני שאנשים הם קרבנות של האידיאולוגיות, הקונספציות או הציבור שלהם, אלא מכיוון שאנשים יבחרו להתעקש על האידיאולוגיות ועל החלומות שלהם. זו בחירה, לא היגררות.

אהוד ברק הגיב על הסימטריה בספר שבין הטיעונים הימניים והשמאליים וטוען שהיא אינה סימטריה - שהטיעונים הימניים הם טכניים, בעוד הטיעונים השמאליים הם מהותיים. לכן הוא איש שמאל. כל אדם שמאמין בכל לבו באידיאולוגיה יראה בטיעון שלו טיעון מהותי. זו אולי הנקודה. הפתרונות שהספר מציע מועילים מאוד למי שלא ממש משוכנע באידיאולוגיה מסוימת ובוער בה, אבל לא ממש רלוונטי למי שבוחר להאמין בה בכל לבו. וזו הבאסה. כי החלק הראשון של הספר, החלק המקשיב והמפענח, הוא באמת מבריק ויש בו אפילו ממד של התגלות. ההקשבה מתגלית בכל ההדר והעצמה שלה. ואז פרק הפתרונות מעלה את החשש שאולי אפשר להקשיב ככה רק אם אתה לא באמת בוער ומאמין במשהו.

אחרי כל החגיגות המתפרצות לכבוד 50 שנה לשחרור ירושלים, יהודה, שומרון, הגולן, סיני וחבל עזה ראוי גם לעסוק במורכבות של המצב שבו אנחנו נמצאים. אוי, כמה שהוא מורכב. תיהנו.

המעבדה המופלאה שלי, אלון רותם. איורים: נעמה להב. ידיעות ספרים: תשע"ז.

books maabada

חוץ מספרים של אוהד אולמרט, הוצאת ידיעות ספרים מוציאה עוד סוגים של ספרים, שאולי נראים תמימים יותר - אבל בעומק הם גם כן קצת מסוכנים. 'המעבדה המופלאה שלי' הוא אחד חמוד מאוד וממש מתאים לעונה ולחופש הגדול. הספר מציע המון ניסויים מדעיים ביתיים, פשוטים ומעניינים, שכל ילד וילדה יכולים לעשות בבית וללמוד עקרונות מגניבים במדע.

הספר מביא את העקרונות הכי חשובים לחופש גדול מוצלח - אומץ לניסויים, מוכנות לטעות ולהיכשל, וסקרנות. זו הדרך הכי גדולה ללמוד ולגדול. אולי זה מעט מסוכן אבל אני מקווה שאצליח לתת לילדים שלי את המרחב הזה. מומלץ.

 

atarMbaolam

 

 

 

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
אור חדש בציון

  יסודות הציונות: תכירו את...

לייקר כל יממה

  הטור של סיון רהב...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם