תנוחו

12 books

במדינת הילדים – ארבעה ספרים לעיצומו של חופש

אנחנו עומדים לקראת הרבע האחרון של החופש הגדול, וכמו במשחק כדורסל טוב, הרבע האחרון הוא כמובן הרבע המכריע. עוד אפשר לנצח בענק ואפשר גם 'לבעוט בדלי' ולבאס את הסוף.

לכבוד הרבע הקרוב ולכבוד החום שבחוץ מוגשים לכם ארבעה ספרי ילדים – חלקם לצעירים, חלקים לגדולים יותר – וכולם ישמחו גם את ההורים. הורים, אם כבר קצת נגמרו לכם הרעיונות ונמאס לכם לשעשע את הילדים אתם יכולים לוותר על אטרקציה או שתיים וללכת לחנות ספרים או לספרייה. כמה ספרים טובים יכולים לסגור לכם פינה ולעשות לכם יום נהדר של חופש. כי האמת היא שבסופו של דבר החופש הגדול באמת נמצא רק בספרים.

הדלת הירוקה שירים וציורים(שני כרכים), רינת הופר. הוצאת כנרת זמורה: תשע"ז.

Hadelet Hayruka11

רינת הופר הולכת והופכת לסופרת-מאיירת הילדים האהובה עליי. היא הצליחה לפצח את נוסחת העל הסודית של סופרי הילדים הגדולים: להיות ילדית, תמימה ומצחיקה בלי להיות מטופשת. היא פונה אל האינטליגנציה הגבוהה של הילדים שלנו בשפה הגבוהה, באיור המוקפד, ביצירתיות ובהתייחסות אל עולמות של מחשבה, רגש ודמיון.

יש בספריה רק נקודה אחת בעייתית, קשה ובלתי נסלחת – החיבה הגדולה שלה לחתולים. חתולים הם חיות בלתי נסבלות. כל קול שהן משמיעות וכל תנועה שלהן מדגישים עד כמה מדובר בחיה שחצנית, צדקנית וחנפנית. וכשלוקחים חיה כזו ומתייחסים אליה כאל חמודה זה באמת מעצבן. ואף על פי כן ולמרות כל החתולים שמופיעים כמעט בכל דף בספריה – אני שלה.

בשני כרכים גדולים וצבעוניים של שירים ואיורים רינת הופר מביאה את כל הטוב שבה. כל איור הוא עולם שאפשר לצלול בתוכו. כל שיר נהדר מחדש. הספרים מהנים למבוגרים ולילדים כאחד. אני בדרך כלל לא אוהב ספרי שירה לילדים, וגם הילדים שלי לא, אבל יש כאן יוצא מן הכלל. מומלץ ביותר.

השרביט והחרב 8 – טופר הקוף הענקי, אדם בלייד. כנרת: תשע"ז.

bleid

ספר שמיני בסדרת הפנטזיה לקוראים הצעירים. ז'אנר ספרי הפנטזיה מונגש לצועדים בדרכם הראשונה בשבילי הקריאה. בספר נפגשים עולמות של דמיון, יצורים פלאיים, קסמים וסכנות וגם חברות אמיצה ועזרה הדדית. כל אלה מובלים על ידי גיבור צעיר שיוצא להציל את הממלכה וגם לעבור מסע אישי של גילוי עצמי והתבגרות.

הסתייגות אחת: הספרים אמנם קצרים, הכתב גדול, העלילות פשוטות, אך השפה גבוהה ודורשת תיווך. ילד בכיתה ב' לא יבין את כל מה שמתרחש בכוחות עצמו. מצד שני, עכשיו הילד שלי יודע מה זה 'רכס' וגם מה זה 'מזרה אימים'.

הופתעתי לגלות שיש לסדרה ספר שמיני, מכיוון שהעלילה הייתה בנויה על שישה יצורים פלאיים שיש להציל, ולכל אחד הוקדש ספר. אך מתברר שאחרי שהיצורים כולם ניצלו הקוסם הרשע מלול זמם כישוף חדש ונורא, ותום הגיבור יצא למסע נוסף נגד שישה יצורי פרא חדשים. אני מניח שההצלחה המסחררת של הסדרה, שתורגמה ל-24 שפות והפכה לרב מכר עולמי, לא יכלה לעצור אחרי שישה ספרים בלבד. אני מניח גם שהבן שלי ועוד עשרות אלפים כמוהו בעולם ישמחו מאוד להמשיך ולקרוא עוד ועוד מעלילות ממלכת אונטיה. זה נהנה וזה אינו חסר.

א אידישיע קאפ, גדי פולק. הוצאת תפארת: תשע"ז.

kop

ספר מדליק לגמרי. גדי פולק הוא מאייר מוכשר בטירוף שמצליח להפוך כל נושא להרפתקה וכל ספר לחוויה. כאן הוא לקח את עצמו צעד אחד קדימה: פולק צייר סדרה של 15 איורים ענקיים, מפורטים ועשירים מחיי היומיום החרדי. כל איור מלווה בעשר שאלות שכדי לענות עליהן צריך לחשוב ביצירתיות, לשים לב לפרטים, לקשר בין הציורים וגם לדעת הלכה. האיורים קשורים זה לזה ויחד יוצרים סיפור שלם של קהילה, כלומר התשובות הופכות את הקוראים שמצליחים לגלות את פתרונן למי שיוצרים את הסיפור.

בסוף הספר יש דפי תשובות מפורטים ומוסברים, ובתחילת הספר יש פנייה לקוראים לעבוד ולעמול ולהתאמץ ולא להתייאש אלא לחשוב מחוץ לקופסה ולהגיע בכוחות עצמם לפתרונות. הספר מזמן שעות של התבוננות ומחשבה לראש היהודי הצעיר והבוגר (כאמור, א אידישע קאפ).

לי יש חידה נוספת שלא הייתה כתובה בספר: כמה נשים נמצאות באיורים של הווי היומיום החרדי? סלחו לי שאני מתקטנן, אבל לא הצלחתי להתאפק. בסופו של דבר זה ספר חרדי; אפשר להתעצבן קצת ואחרי זה לחזור ליהנות.

מה אהבתי במיוחד בספר חוץ מהאיורים היפהפים והרעיון המדליק והמחשבה שהוא מעורר? את ה"בדוק את עצמך": אם הצלחת לענות על פחות מ-40 שאלות, הספר מציע לך ללמוד גמרא כדי לשפר את עומק המחשבה ויכולת ההתבוננות. אם הצלחת לענות על 80 שאלות, יש כבר כישרון, אבל יש מקום לשיפור ולכן כדאי לפתוח את הגמרא. אם הצלחת לענות על 120 שאלות יש לך ראש גאוני, חבל לבזבז אותו על שטויות וכדאי לפתוח את הגמרא. ואם הצלחת לענות על כל השאלות כנראה הצצת לתשובות בסוף הספר, וכדאי לפתוח את הגמרא – כי שם אין תשובות בסוף הספר... גדול, לא? לכו פתחו את הגמרא. וגם את הספר. כדאי.

איש המים של גילי, אמיר גלבוע. איורים: ליאורה גרוסמן. כנרת: תשע"ז.

Ish Hamaiim shel Gili

את הספר הזה כתב אמיר גלבוע ("פתאום קם אדם בבוקר ומרגיש כי הוא עם ומתחיל ללכת") בשנת 1963, ועכשיו הוא יוצא לאור מחדש באיוריה של ליאורה גרוסמן. הספר כתוב כשטף דיבור של בתו הקטנה של גלבוע, גילי (תגיל). גילי רואה לוח שנה שהגיע מחו"ל ועליו תמונה של איש שלג וילדות אירופאיות ומתחילה לדמיין איך היא תבנה איש מים אצלה במרפסת בחום הזה של תל-אביב. בימי הקיץ הלוהטים האלה כיף של ממש להצטרף למסע הדמיון הרטוב הזה שיוצרת גילי, וכיף לקרוא את המילים של גלבוע, שהופך את השפה הילדית של הבת שלו לשיר של ממש. אני מודה שהאיורים הפעם הם לא כוס התה שלי אבל אחרים אהבו אותם מאוד, והם גם מצליחים לעורר לחיים את שנות ה-50 הרחוקות.

אם כבר קצת נגמרו לכם הרעיונות ונמאס לכם לשעשע את הילדים אתם יכולים לוותר על אטרקציה או שתיים וללכת לחנות ספרים או ספרייה. כמה ספרים טובים יכולים לסגור לכם פינה ולעשות לכם יום נהדר של חופש

חשבתי על גלבוע, שבכלל נולד באוקראינה המושלגת והקרה ועלה לארץ (אולי כי הוא הרגיש שהוא עם והיה חייב להתחיל ללכת), אל השמש המסנוורת והצהוב הבוהק, האבק והחום הלוהט. ואיך הוא גידל פה ילדה שלא ראתה אף פעם שלג ולא ראתה אף פעם את המשפחה שלו ואת החיים שלו של 'לפני'. ואיך הוא יצר פה יחד עם החברים שלו עולם חדש ואחֵר כל כך מכל מה שהוא גדל עליו. ומה זה עשה לו כשהבת שלו פגשה פתאום את העולם שלו מ'שם' וניסתה להתאים אותו למציאות הארץ ישראלית שלה. אותי זה צבט בלב.איזה מחיר משלמים כאן עולים חדשים.

בכלל, זו הזדמנות לחשוב רגע על היכולת לשחזר ולהוציא מחדש ספר בן 54 שנים. יש ספרים שמצליחים מאוד בתקופה מסוימת, נוגעים בלבבות, תופסים כותרות, מוכרים המון – ונעלמים. הם מתיישנים להם בארונות הספרים ובעצם סיימו את חייהם. לעומת זאת יש ספרים שמצליחים לחיות לאורך זמן. גם כשהם מתיישנים הם ממשיכים לחיות – פותחים אותם, קוראים בהם וגם לא מפסיקים לקנות אותם. יש בהם איזה רכיב אלמותי שמעבר לזמן. קשה מאוד לזהות את הרכיב הזה ועוד יותר קשה ליצור אותו, אבל ברור שמי שמצליח בכך מפענח את אחד הסודות בעבור סופר, יוצר, מחנך, הורה ובעצם כל אחד. מבחינות מסוימות זה העומק של חיים דתיים – חיים שאינם חיי שעה. אז אולי ספר בן 54 שיוצא שוב ואיכשהו שוב מצליח לגעת בילדי ישראל יכול ללמד אותנו משהו בעניין.

 

 

atarMbaolam

 

 

 

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
יש ה' אפילו במקום הזה

  הטור של סיון רהב...

וְאֶת עֵשָׂו

  סיפור שירה דרייפוס

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם