מהפכת החומרים הפשוטים

books

דוד שמחון

תכון תפילתי - מתכוני תפילה, הרב דוב זינגר. הוצאת מגיד: תשע"ז.

tfilati

אזהרה: יש ספרים שקוראים בשביל הכיף, יש ספרים מרשימים מאוד ויש סוג מסוים של ספרים שעלולים להניע אתכם לשינוי. ספרים שיש סיכוי שלאחר הקריאה בהם תמצאו את עצמכם משנים הרגלים, התנהלות ומעשים. הספר "תכון תפילתי" הוא בהחלט מהסוג הזה. אז אם נוח לכם מאוד עם מה שאתם ומי שאתם - לא בטוח שהספר מתאים לכם. עלולות להיות השלכות לקריאה בו. ראו הוזהרתם. העבודה רק מתחילה.

הוריקן אירמה תופס לי הקרביים. הרבה זמן לא תפס אותי ככה אירוע חדשותי. אני מנסה כל הזמן להתעדכן, לומד את המסלול שלו, רואה סרטונים, מקשיב לנאומים של כל מיני מנהיגים מקומיים שהפכו ברגע לאנשים הכי חשובים בעולם, ואפילו קצת מקנא. מקנא בעצמה, בבלגן, בעניין ובטירוף. העולם מדבר ומשתולל, הים הופך ליבשה, היבשה לים והקיום כולו מתערער.

אנחנו רגילים שהעולם די אטום. לא אומר כלום ולא מביע רגשות. הקיום בטוח, האדמה יציבה וכל מערכות החיים שהאדם בנה סביב עצמו מתפקדות היטב. וכאן (כלומר, אי שם בפלורידה) - הכול מתהפך. אנחנו שוב מגלים כמה שאנחנו בעצם לא בשליטה. כמה שהאדם הוא יצור די קטן ביקום. ההוריקנים האלה עם השמות הפרטיים (הרווי, אירמה, חוזה) נראים פתאום כנוכחות של א-לוהים או של מלאך שלרגע לא נחבאים עוד.

לא מפתיע שבתוך כל הטירוף הזה מתחילים לשמוע כל מיני מושלים, ראשי ערים ונשיאים מדברים על תפילה. כשיש התגלות אין לאדם הרבה בררה אלא להתפלל. מתברר שהתפילה היא בעצם הדבר הכי יציב בעולם. בדרך כלל הקיום הוא הקרקע הבטוחה והתפילה היא מין תוספת יפה ורוחנית כזו לבטון היצוק של החיים. וכאן, בתוך כל המהומה של ההוריקנים, נראה שהתפילה היא הקרקע הבטוחה והיא הדבר שבאמת קיים.

גם בחיים שלי התפילה לעתים נראית כתוספת לחיים או כקישוט. מעין מעשר כספים של זמן. הספר הזה הופך את כל נקודת המבט. מתברר שהתפילה היא הדבר הכי חשוב בחיים. היא היסוד שמחזיק, יוצר ובעצם בורא את כל החיים שסביבו. התפילה היא לא איזו אמירת 'תודה' או 'בבקשה' מנומסים לדודה, התפילה היא המנוע הפנימי של החיים. הספר משיב לתפילה את המקום שלה כמחוללת הכול. לכן העבודה על התפילה שלי - היא עבודה על כל החיים שלי. בעצם נראה שהספר מציע מהפכה בכל צורת חיים, מהפכה שהתפילה היא מה שמחולל אותה. התפילה לא מצטרפת לחיים, אלא היא מה שיולד את החיים.

מבחינה זו, הספר מזמין את כולנו לבחור לחיות בתפילה שלנו. זה לא מובן מאליו. רבים מאתנו מתפללים כפי שהם מצחצחים שיניים. יש שגרה. לפעמים היא יותר מושקעת ולפעמים פחות, אבל לא חושבים עליה הרבה. הרב דוב זינגר מציע לקוראים לקחת את התפילה כפרויקט הכי גדול בחיים שלנו ואולי אפילו כפרויקט לאומי. החיים שייוולדו כתוצאה מתפילה יהיו חיים אחרים לגמרי.

הספר הוא "ספר מתכונים". הוא בנוי בפרקים קצרים מאוד, שכל פרק מציע סוג אחר של תרגיל לתפילה, נקודת מבט לתפילה או כוונה מסוימת. הפרק מכיל כמה מקורות בעניין, כמה מילים שמציירות בצורה חיה ובהירה את ההצעה של הפרק וכן תרגילים ממשיים ומעשיים. התלהבתי מאוד מהאופן שבו הספר בנוי. הבחירה לכתוב ספר מתכונים היא דרמטית כי היא מעבירה את התחושה המרכזית של הספר - תחושה של מסוגלות. כמה שתפילה היא הדבר הכי ענק וחשוב בחיים שלנו, ככה היא אפשרית וזמינה. הקורא לא רק יתרשם מהסופר המדהים ומיכולות ההבחנה החדות שלו, אלא ירגיש שבאמת התפילה קרובה אליו עם המצרכים הפשוטים שיש לו במקרר ובמזווה. ספר המתכונים הזה לא שולח את המבשלים (בכלל, הרעיון להשוות תפילה לבישול הוא מדליק) לחנויות יוקרה כדי לרכוש כמהין, תמצית וניל אמתית וקוויאר - אלא משתמש בחומרים הפשוטים של החיים של כולנו. חומרים פשוטים, הנחיות ממוקדות וישירות, כתיבה כנה ומקורות מעוררי חשק - כל אלה הופכים את הספר לכזה שבאמת מסוגל לחולל שינוי ולהציע דרך של ממש. ייתכן שהתפילה שלי עוד שנה תהיה במקום אחר מהתפילה שלי עד כה.

רבים מאתנו מתפללים כפי שהם מצחצחים שיניים. הרב דוב זינגר מציע לקוראים לקחת את התפילה כפרויקט הכי גדול בחיים שלנו ואולי אפילו כפרויקט לאומי. החיים שייוולדו כתוצאה מתפילה יהיו חיים אחרים לגמרי

הרב דוב זינגר הוא ראש ישיבת מקור חיים וממובילי בית המדרש להתחדשות, שעוסק היום בבניית חבורות תפילה בכל רחבי הארץ. ניכר שהניסיון החינוכי, ההסברים והתורות הרבות תומצתו כאן למינימום האפשרי כדי לאפשר מרחב לקוראים ולמתפללים עצמם. גם מבחינה עיצובית יש בספר המון מרחב וחללים ריקים. זה משדר איפוק - עצרנו כאן ומכאן אתם. האיפוק הזה מעניק תחושה עמוקה של אמון בקוראים וביכולת שלהם ללכת בכוחות עצמם ולהתפלל.

אנחנו נמצאים בערב ימי התפילה הגדולים. אפשר להשתעמם בתפילה ולחכות שהיא תסתיים כבר, אפשר להכות בסלע ולנסות לשבור את התפילה ואפשר גם פשוט לקפוץ למים, לקפוץ פנימה אל התפילה. זו ההצעה של הספר. זה עושה חשק. מומלץ מאוד.

שברים נאספים לשירה - שירה ישראלית המתכתבת עם תפילות הימים הנוראים, עורך: מרדכי (מודי) כהן. הוצאת איתמר - סדרה לשירה: תשע"ז.

shvarim

שירים הם כנראה הטקסטים הממוקדים ביותר שישנם. יש משהו בשירה שמסוגל במילים בודדות לומר דברים שסיפורים שלמים ומאמרים ארוכים לא מצליחים לומר. שירה גם מבטאת התרחשות פנימית אמתית - העובדה שסביב ימי אלול ותשרי יש כל כך הרבה שירה (וגם ניגון, פיוט ונעימות) מראה עד כמה הימים האלה טעונים ומשמעותיים.

הספר 'שברים נאספים לשירה' הוא אנתולוגיה מרגשת, מרתקת ומסעירה של שירים שצועדים אתנו במסע מתחילת אלול ועד סופה של תפילת הנעילה ביום הכיפורים. השירים שנאספו על ידי קבוצת מורים לספרות בהובלתו של מודי כהן בעצם אומרים את כל מה שהחברה היהודית-ישראלית של ימינו רוצה לומר, להרגיש או להביע סביב הימים האלה. 70 שירים מגוונים ועשירים שכולם נכתבו כאן ב-40 השנים האחרונות ומראים באופן עמוק את ההתחדשות הרוחנית העמוקה של העשורים האחרונים. את הישירות, הכנות, השאלות, החיבור העמוק, האהבה והמחויבות. זה ממש "מעט המחזיק את המרובה".

סביב השירים נכתבו גם קטעים שנועדו "לתווך" את השירים, להבהיר אותם ולאפשר לכל אחד להתחבר אליהם. אולי על הדרך זה גם יאפשר לרבים מאתנו שעולם השירה קצת רחוק מהם ולא ממש יודעים איך קוראים שירה להיפתח לעולם המופלא של השירה.

אז אם אתם מחפשים דרך להעמיק את החגים, או אפילו קצת לאתגר אותם, או אם אתם מחפשים מתנה יפה - הספר מומלץ בהחלט. וכדי לתת לכם חשק, אני מצרף שני שירים. כל אחד כשלעצמו נפלא, מעורר חשיבה ונוגע ללב, אבל שניהם יחד - עושים משהו מיוחד בהחלט. הדבר המיוחד הזה הוא חלק מהעצמה של הספר.

וידוי / אלחנן ניר

שׁוּב כָּל מִשְׂחַק הַתַּפְקִידִים הַיָּדוּעַ.

הִנֵּה אֲנִי מוֹדִיעַ מֵרֹאשׁ:

אֲנַחְנוּ אֲשֵׁמִים.

לְעוֹלָם.

מֵהַהַתְחָלָה וְעַד הַסּוֹף. מִכְּרִיכָה אֶל כְּרִיכָה.

אָשַׁמְנוּ.

אַתָּה תָּמִיד צוֹדֵק.

כָּכָה אַתָּה אוֹהֵב אוֹתָנוּ?

עם יד על הלב / סיון הר שפי

אָהַבְנוּ. בָּגַרְנוּ. גָּדַלְנוּ. דִּבַּרְנוּ יֹפִי.

הֵבֵאנוּ וְהִשְׁפַּעְנוּ. זִכִּינוּ. חִלִּינוּ.

טָבַלְנוּ אֱמֶת. יָעַצְנוּ טוֹב. כָּסַפְנוּ.

לָמַדְנוּ. מָעַדְנוּ נָפַלְנוּ? – סָמַכְנוּ עָלֶיךָ.

פָּעַלְנוּ, צִפִּינוּ, קִוִּינוּ אוֹרְךָ. רָשַׁמְנוּ

שֶׁהִבְטַחְתָּ. שֶׁלְּךָ תָּמִיד,

תְּמִימֶיךָ.


 

atarMbaolam

 

 

 

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
הגיע הזמן לימין אמיתי

  מאמר מאת עמיעד כהן

כאן ביתי

  תושבת לוד: עדין מתפרעים...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם