Print this page

מי מכיר חרדים?

6 books

דוד שמחון

מדריך לחברה החרדית - אמונות וזרמים, בנימין בראון. הוצאת עם עובד: תשע"ז.

החרדים. השבועות האחרונים החזירו לחדשות משהו שפעם היה קורה כל הזמן ונדמה היה שהתפוגג לו מן העולם - הפגנות החרדים. הפגנות החרדים והתמונות של חרדים נגררים על הכביש מעוררות שוב את סערת הרגשות של החברה הישראלית כלפי החרדים. המגזר הזה מעורר בחברה הישראלית שאינה חרדית עצמת רגש שקשה לתאר. אין ספק שחלק ניכר מהרגשות הם שליליים - זלזול, כעס, פחד ושנאה, אבל יש פה ושם גם רגשות של קנאה והשתאות אל מול החרדים. הכוח הציבורי, ההתמדה, הנכונות לשלם מחיר, ההקפדה, הנאמנות ועוד ועוד - הם בלי ספק דברים מרשימים. אבל מעבר לכל הרגשות העזים, שכדאי לחשוב מהיכן הם נובעים, התחושה המרכזית היא של ניכור וריחוק.

הניכור והריחוק של שאר החברה הישראלית מהחברה החרדית לא נוצרו לבד. למעשה, רבים מאנשי המגזר החרדי מטפחים ומשקיעים מאמץ כפול - גם בבניית החומות כלפי חוץ וגם בציפוף השורות מבפנים. התוצאה היא שקשה לאדם מבחוץ להכיר את העולם החרדי ולהרגיש כלפיו קרבה. ברור שהמרחק והחומות מתוחזקים היטב גם על ידי שאר החברה. נוח לחברה לשמור את החרדים בתוך עצמם. לרוב האנשים שאינם חרדים נוח לא לגור ליד חרדים ולא להיות במקומות הומי חרדים. ואף שיש כאילו רצון אדיר שהם יתגייסו לצבא - נראה שלרוב החברה עדיף שהחרדים והדרישות שלהם יתרחקו מהצבא ולא יפריעו.

בהקשר הזה התפקיד של הציונות הדתית די מעניין. לכאורה יש דימוי שהציונות הדתית יכולה להיות סוג של גשר בין הציבור החילוני לבין החרדי, ולפעמים אכן יש תקופות יפות כאלה. אבל לפעמים המצב הוא בדיוק הפוך. אולי בגלל שהחברה החרדית מציבה אתגר רוחני בעבור הציבור הדתי ואולי בגלל הזלזול העמוק שחלק מהחרדים מפגינים כלפי הציונות הדתית - לא פעם המרחק רק גדל. וזאת, אף על פי שרוב החבר'ה בציונות הדתית ממש רוצים בקשר עם הציבור החרדי ורואים בזה פרויקט חשוב מהרבה דברים אחרים.

ואחרי הכול נראה שגם לציונות הדתית כמו לחברה החילונית קשה עם החרדים מאוד. נראה כי עצמת הרגש - הפחד, הכעס ולפעמים הדחייה הפיזית – נובעת מכך שהחברה החרדית מאתגרת את היהדות והישראליות של היום בדברים שהחברה הייתה מעדיפה פשוט לשכוח ולהעלים. אנחנו לא רוצים לראות שיהדות יכולה להיות חיוורת, גלותית, צייתנית, עדרית ותלותית אבל לא פחות מזה - נוח לנו להתלבש יפה, לראות סדרות טובות, להתגייס לצבא ולהרגיש גברים ולחיות את החיים במלאותם. מתחשק לנו להעלים את הרכיבים ה'חרדיים' מהזהות שלנו היום. לכן המרחק שנוצר בעייתי עוד יותר. הוא לא רק הפרדה חברתית מאנשים חרדים, הוא התעלמות מחלקים בתוך עצמנו.

ואחרי הכול נראה שגם לציונות הדתית כמו לחברה החילונית קשה עם החרדים מאוד. נראה כי עצמת הרגש - הפחד, הכעס ולפעמים הדחייה הפיזית - נובעת מכך שהחברה החרדית מאתגרת את היהדות והישראליות של היום בדברים שהחברה הייתה מעדיפה פשוט

מול כל המרחק וההפרדה הזו נראה שיש דבר אחד שאפשר לעשות די בקלות - להכיר ולהבין. היכרות באמצעות מפגש היא דבר מוגבל מאוד - מפגש לשם מפגש הוא דבר די נדיר שלא ממש זוכה לשיתוף פעולה ממסדי מהצד החרדי. מפגשים בשדות תעופה ובבתי חולים (המקומות המשותפים המרכזיים כיום) הם הזדמנות אבל הם מוגבלים מצד עצמם. וכאן בא הספר הזה. ד"ר בנימין בראון מהמכון הישראלי לדמוקרטיה יצר בפשטות מדריך לחברה החרדית. המדריך מנסה למפות באופן די נרחב את החברה החרדית - הוא מתחיל ברקע כללי היסטורי על היווצרותה של החרדיות כפי שאנחנו מכירים אותה היום. הוא כולל מיפוי של הרעיונות המרכזיים, ואז עובר על פני כל הקבוצות - הליטאים, החסידים, החרדים הספרדים והירושלמים - ונותן על כל אחת סקירה של השורשים שלה, הזרמים בה ומה שמתרחש בה כעת. מעבר לכך הוא דן בנפרד בכמה נושאים שמטרידים ישראלים שאינם חרדים ביחס לחברה החרדית - הגיוס לצבא, היחס לדמוקרטיה והיחס לציונות ולמדינה. הספר הוכיח לי שהוא אכן מועיל כאשר קראתי את הפרק על "הפלג הירושלמי" של הרב אוירבך והבנתי הרבה ממה שמתרחש בימים האחרונים.

ברור שרבים מהקוראים כאן יגידו לעצמם שהם לא צריכים את הספר הזה והם מכירים את הכול. הרי הם מסתובבים כל היום בבני ברק / מאה שערים / ביתר עילית וכיו"ב והרי כל המשפחה שלהם חרדים והם בכלל מבינים הכול לגמרי. ככה מקובל להשוויץ כשמדברים בנושא, אבל האמת היא שאף שהחרדים הם באמת המשפחה שלנו לגמרי - אנחנו באמת רחוקים, וספר כזה יכול לעזר רב. אז ברור שהספר חוטא בהסתכלות מעט חיצונית ולפעמים הוא לא מתאפק וקצת שיפוטי - ובכל זאת הוא חשוב מאוד. אני מאוד בעד. ובכלל אני אוהב ספרים עם שם לא מתוחכם - פשוט מדריך. זה מה שטוב בספר הזה.

הרב שלמה קרליבך - חייו, משנתו והשפעתו, נתן אופיר. ידיעות ספרים: תשע"ז.

ביום ראשון הקרוב יחול היארצייט של רבּ שלמה. 23 שנים לפטירתו. אין הרבה דמויות שמרשימות ומרגשות אותי כמו הרב שלמה קרליבך. אני בספק כמה אנשים יש שהשפיעו בצורה כל כך עמוקה על העם היהודי ועל היהדות כמו הרב קרליבך בדורנו. בלי לשאת בתפקיד רשמי של ממש אף פעם, בלי מצגת של תכנית עבודה ובלי תקציב מסודר. אני פשוט נפעם מהעצמה של האיש הזה שבאופן ממשי שינה את פניה של היהדות כפי שאנחנו מכירים אותה. העובדה שניגוניו הפכו לכך כך מוכרים ובסיסיים היא רק חלק מכך והיא בעיקר ביטוי לעומק ולרוחב של ההשפעה שלו.

ההשפעה שלו באה לידי ביטוי בהרבה דברים שאפשר לחשוב כאילו היו כאן תמיד. בעיניי הוא פשוט השאיר אחריו עולם שונה מהעולם שהוא קיבל. החיבור בין מוזיקה ונגינה לקדושה אינו דבר מובן מאליו, ותרומתו של רב שלמה בעניין היא דרמטית. לפניו גיטרה נחשבה כלי של רוקיסטים חילונים. המחשבה להכניס כלי נגינה לתפילות הייתה רחוקה עוד יותר. רבים מהמוזיקאים שעסוקים כיום במוזיקה יהודית חדשה מסמנים את רב שלמה כאחד ממקורות ההשראה גדולים שלהם. גם חידוש החסידות בחברה הישראלית והדתית והפיכת המחשבה החסידית לנוכחת קשורים לא מעט לרב שלמה. החיבור בין אהבה לקדושה ובין חופש לקדושה הם דברים שרב שלמה הביא אתו לעולם היהודי ובזכות רב שלמה הרבה מאוד אנשים מצליחים למצוא ביהדות רלוונטיות.

הרב ד"ר נתן אופיר כותב בפתיחה לספר שלמעשה לא יצא על רבי שלמה שום ספר ביוגרפיה מקיף וראוי. נכתבו לא מעט ספרים יפהפיים ('הרבי מקרן הרחוב' למשל, באמת מיוחד במינו) שבעצם מהווים ספרי אהבה לרבי שלמה. הם טובים ולעתים גם מרגשים אבל חסרים בהם סדר עקבי של חייו, רקע על אירועים שונים, דברי ביקורת ונקודות מבט אחרות. הספר הזה מיועד להשלים את החוסר. הוא עוסק גם בביקורות רציניות וחשובות עליו ומנסה לתת תמונה מלאה על רב שלמה דרך הגותו ודרך מעשיו. מעבר לכך הוא מנסה גם לאמוד את השפעתו ולבחון אותה לאשורה.

ועם כל הרצינות הזו שמכניסה את חייו ומשנתו של רבי שלמה למחקר אקדמי - הספר גם מצוין וגם נוגע ללב. שוב מצאתי את עצמי מתרשם עמוקות מרב שלמה ומהעצמה שלו. מתחילת דרכו בעולם התורה כתלמיד וכעילוי (די ברור שההצלחה הגדולה שלו הייתה שהיה לו בסיס עמוק מאוד בלימוד תורה ואהבת תורה), אחר כך כשליח נאמן של הרבי מלובביץ', אחרי זה בסן פרנסיסקו יחד עם ה'היפאלאך הקדושים' בבית האהבה והתפילה ובסוף גם בפעילות האינטנסיבית והעקבית שלו בישראל, בברית המועצות ובכל רחבי העולם - איש פשוט ומופלא עם גיטרה. מתברר שגם הספר הזה הופך בעצם להיות ספר אהבה לאיש. הביקורות רק עוזרות ליהנות מרב שלמה יותר. נראה שגם נתן אופיר לא ממש מתאפק.

הספר כאמור מפרט גם את הצדדים המורכבים של רב שלמה - מצד אחד האישיות המורכבת שלו וקשייו המשפחתיים - ברור שהוא לא ממש הצליח להיות איש משפחה – וגם אלה הכלכליים. ומצד שני הוא גם מאריך בביקורת שהייתה סביבו - על הפתיחות, על היחס לנשים, על הופעות מעורבות ועל הלגיטימציה שהוא העניק לכל חוטא. אין שום ספק שבחייו הוא חי על הקצה והיה נחשב לא פעם הזוי ומופרע. דווקא בגלל זה המקום שאליו הוא ותורתו הגיעו היום, 23 שנים אחרי פטירתו, וההשפעה הרבה שלו הופכת אותו לדמות מסקרנת ומרשימה עוד יותר. הספר מנסה לענות על החידה הזו. מומלץ מאוד.

 

atarMbaolam

 

 

 

 

אולי יעניין אותך גם