הגמוניה ואליטיזם

14 books

דוד בן שמחון

הגמוניה ואליטיזם, אולי אפשר לעשות את זה קצת אחרת

הדרך ל-77': קריסתה של הגמוניית מפלגת הפועלים 1965-1977, ערן אלדר. עם עובד - ספריית אופקים: תשע"ח.

בשנים האחרונות מזדחלת לה טענה על התחלפות האליטות בישראל. יש טענות כאילו הציונות הדתית הפכה לאליטה ולהגמוניה, ועם שלוחות באקדמיה, בתקשורת, במשרדי הממשלה, בבתי המשפט, בצבא, בתרבות ובכל מוקדי הכוח - היא היום הקבוצה השלטת בישראל. זו כנראה הגזמה פראית שנועדה ליצור פחד דמוני מהציונות הדתית. פחד שמתובל בביטויים כמעט אנטישמיים של איזו תכנית ערמומית ומאורגנת להשתלטות על המדינה. אבל האמת היא שכל אדם דתי שמסתובב ברחוב, שומע רדיו או רואה טלוויזיה חש היטב שהרחוב הישראלי חילוני מאוד באופיו ועדיין נשלט בידי כוחות אחרים. ואף שאולי יש ברחוב חיבה מסוימת למסורת וללאומיות ויש תזוזות קלות לכיוון הזה - הציונות הדתית היא עדיין מיעוט שהשפעתו מדודה ומוגבלת.

עם זאת, בהחלט נכון שיש לחלקים מהציונות הדתית יומרה להיות הנהגת המדינה ואולי חלקם גם מצליחים לקדם זאת פה ושם (אף על פי שבעבור חלקים אחרים מהציונות הדתית - שליטה של הציונות הדתית היא הפחד הכי גדול שיכול להיות). אז אם חלק מקוראי עיתון זה מבקשים להיות הגמוניה ולשלוט בישראל - הספר הזה הוא אחד הספרים החשובים שכדאי להניח עליהם היד. בענייניות, בלי התלהמות, בבקיאות מרשימה בפרטים החשובים (והפיקנטיים) ובצורה מרתקת וקולחת - הספר מציע מדריך למפלגת שלטון. מה לעשות, ובעיקר מה לא לעשות.

נכון שכותרת הספר נראית כמו כותרת למאמר אקדמי או ספר לימוד, אבל מדובר בספר מתח מרתק שמצליח להסביר את אחד התהליכים החשובים בהיסטוריה של מדינת ישראל. תהליך ששיאו ב'מהפך' הגדול של 1977, עם ניצחונו הגדול והראשון של הליכוד בראשות מנחם בגין. ניצחון זה הביא לראשונה את מפא"י, או בשמותיה המתקדמים יותר - המערך או מפלגת העבודה, לאופוזיציה.

מתחילת ימי היישוב בארץ ישראל ועם היווצרות המוסדות היישוביים שלטו באופן כמעט מוחלט מפלגות הפועלים. הן תפסו את עצמן ככאלה שנועדו לשלטון באופן טבעי ובלעדי ולא העלו כלל על הדעת אפשרות שכוחות אחרים ישלטו במדינה. מבחינת שנות המדינה מדובר על 29 שנים, אבל צריך לקחת בחשבון שאותם גורמים פוליטיים שלטו גם ב"מדינה שבדרך" עוד כמה עשורים נוספים לפני כן. התפיסה הייתה ששושלת בית מפא"י תשלוט כאן לעד. לכן מדובר בשינוי אדיר למדינת ישראל. בשלטון, בפוליטיקה, בתרבות ובתהליכים רבים נוספים שרובם עדיין לא הסתיימו וחלקם עדיין גועשים וסוערים.

ודאי שיש היום מפלגות וסיעות שרצות לכנסת. אבל זהו. בעבר המפלגות היו תנועות חברתיות ואידאולוגיות. העיתונים המפלגתיים היו העיתונים החשובים ביותר. במפלגות היו ועידות מסעירות, סניפים שוקקים ופעילים אידאולוגיים שלא מחכים רק לליקוק פנכת השלטון. מרשים מאוד לראות את עצמת החיים והלהט שפיעמו במפלגות. מפלגה עם "שטח" נאמן כל כך ועמוק כל כך היא מפלגה עם עצמה אחרת

הספר מתאר את תריסר השנים הדרמטיות שבין 65' ל-77' ומסמן נקודה אחר נקודה את קריסתה של התנועה החזקה ביותר שידעה המדינה. הספר מתאר את ההתרחשויות הפוליטיות ואת האישים המרכזיים - בן גוריון, אשכול, גולדה מאיר, ספיר, פרס, רבין, ידלין, ברקת, דיין ועוד ועוד. חלקן דמויות ידועות מאוד וחלקן זכורות בעיקר כשם של רחוב או מחלף. הספר מתאר את העסק הביש ותוצאותיו (לא ייאמן כמה השפעה הייתה לאירוע הזה), מלחמת ששת הימים, מלחמת ההתשה, הפגנות הפנתרים השחורים, מלחמת יום הכיפורים, מבצע אנטבה ועוד ועוד אירועים היסטוריים מהזווית הפוליטית והחברתית שלהם. כל מי שאוהב פוליטיקה יתענג על הספר ויגלה שהפוליטיקה של היום לא מקורית במיוחד ולמעשה אין חדש תחת השמש.

אולם, יש דבר אחד שמאוד השתנה במערכת הפוליטית שלנו. המפלגות מתו. כלומר - ודאי שיש היום מפלגות וסיעות שרצות לכנסת. אבל זהו. הן נועדות כמעט רק בשביל הכנסת. בעבר המפלגות היו תנועות חברתיות ואידאולוגיות. לכל מפלגה היה עיתון והעיתונים המפלגתיים היו העיתונים החשובים ביותר. במפלגות היו ועידות מסעירות, סניפים שוקקים ופעילים אידאולוגיים שלא מחכים רק לליקוק פנכת השלטון. אמנם הספר מפגיש את הקוראים ברגעים המסורבלים, הקטנוניים והמסואבים של המפלגה - אבל עדיין מרשים מאוד לראות את עצמת החיים והלהט שפיעמו במפלגות. מפלגה עם "שטח" נאמן כל כך ועמוק כל כך היא מפלגה עם עצמה אחרת. זה אין לנו.

הדבר המעניין ביותר הוא שהספר עוסק כמעט כולו במה שהתרחש במפלגת הפועלים וכמעט ולא ביריבותיה הפוליטיות - כלומר, מה שהוביל את הליכוד לשלטון ב-77' הוא מעשיה או כישלונותיה של מפא"י ולא מעשיו של הליכוד, או בשפה של כדורגל: יותר משהליכוד ניצח - מפא"י הפסידה. המשמעות היא שמי שמסוגל להזיק לשלטון ההגמוני יותר מכול הוא השלטון ההגמוני עצמו. הוא מסוגל להרוס את עצמו יותר מכולם.

הספר מציג את התהליכים המרכזיים שגרמו למפא"י להיחלש יותר ויותר עד לקריסתה - עיסוק בלתי נגמר בעצמה במקום בענייני המדינה, התנשאות, התנתקות מהאוכלוסיות המוחלשות ואטימות לסבלן, מאבקים פנימיים, ניוון אידיאולוגי ושחיתות. אלה הדברים שכל מי שרוצה להיות בעמדת השפעה - במדינה, במקום העבודה שלו ואפילו בביתו - חייב ללמוד ולקחת בחשבון. זו המתנה הגדולה של הספר וזו הסכנה של כל שלטון.

נקודה אחרונה: האמת היא ששלטון מפא"י לא נעלם ב-1977. גם היום יש עוד כוחות פנימיים שמנסים לשמר את כוחו באי אלו מוסדות שלטון, מוסדות תרבות ובמאחזים נוספים. בעצם המהפך של 77' היה רק התחלה של תהליך שמתקדם לו משם - לעתים לאט מאוד ולעתים בצעדים גדולים יותר. מבחינה זו הספר עוזר להבין את תחושת ה'אכלו לי', 'שתו לי' ו'גנבו לי את המדינה' - המהפך של 77' הוא אירוע ענק שבעבור חלק מהחברה בישראל היה ועודנו טראומטי. רבים מחכים למהפך נוסף - חזרה אחורה (או קדימה) למשהו אחר.

ואולי אולי יהיה מישהו חכם שיצליח לברוח ממאבקי ההגמוניה האלה, שבהם כל פעם צד אחר מרגיש מודר ומנושל, ויצליח ליצור שותפות אמת. אני אולי נאיבי, אבל זה עדיף מספר היסטוריה עתידי שיציג כל פעם את המפלגה ההיא ששלטה 40 שנה, ואז ההיא, ואז ההיא ואז ההיא. אולי אפשר לחשוב על משהו יצירתי יותר. ספר מעורר חשיבה, חשוב ומומלץ.

מגילת רות - פירוש ישראלי חדש, גילה וכמן ואביגדור שנאן. קרן אביחי וידיעות ספרים: תשע"ח.

הוצאה חדשה ומרשימה מאוד של מגילת רות ביזמת קרן אביחי. מגילת רות היא הספר השלישי שיוצא בסדרה לאחר ספר יונה ומגילת איכה. גם כאן מנסים הכותבים לקרב את התנ"ך אל הקורא הישראלי בן זמננו. והאמת היא שמגילת רות דווקא אהובה אצל הקוראים הפלורליסטים והליברלים של התנ"ך - גיור ספונטני, הרחבת השורות, נדיבות לב ולידתה של מלכות מהמקום הרחוק ביותר. יש אכן נטייה להשתמש במגילת רות בשביל להוכיח כמה היהדות גמישה, רחבה ולבבית. לעתים המוטיבציה האידאולוגית באה על חשבון העמקה והקשבה אמתית ונוקבת לכתובים עצמם. הרצון לחבר את התנ"ך לישראלי של היום והרצון להיעזר בו לצרכים אידאולוגיים כאלה - יוצר לא פעם לימוד מרפרף ורשלני. אבל כאן זה אחרת לגמרי. ההוצאה הזאת מרשימה מאוד. יש כאן ספר גדול ורחב עם עבודת עומק על כל מילה ופסוק. אני לא חושב שאי פעם יצאה לאור מגילת רות מושקעת כל כך.

כותרת המשנה של הספר היא 'הדי מגילת רות בארון הספרים היהודי לדורותיו', והספר אכן מקיים את ההבטחה ומצרף לנו - לקוראי מגילת רות היום - את כל לומדי המגילה ופרשניה לאורך מאות ואלפי שנים: מהמדרשים והתלמוד ועד ימינו אנו, וכולל גם עבודות אמנות. אני מניח שיהיו בהוצאה הזאת פה ושם דברים שלא נוחים דווקא לקורא המסורתי, אבל בלי ספק זו הוצאה מרשימה שבסופו של דבר מקרבת את התנ"ך אל הלב. אז כעת, אחרי שבועות ואחרי שהמגילה עשתה לכם חשק ראשוני בשעות הקטנות של הלילה או הבוקר - זה הזמן להעמיק בה יותר. יש כאן הזדמנות. מומלץ.

נטע בתוכנו - פרקים ביסודות תורה שבעל פה, הרב שמואל אריאל. הוצאת גילוי: תשע"ח.

שני הכרכים של הספר 'נטע בתוכנו' הם אולי הספרים החשובים ביותר שקראתי בזמן האחרון. הם עוסקים במישרין בשאלות הגדולות שמטרידות אותי כאדם דתי ואני משער שמטרידות כל יהודי וכל מי שלומד תורה - למי שייכת התורה? איך התורה שלנו יכולה להיות גם אלוקית כל כך וגם אנושית כל כך? מי מסמיך את חז"ל 'לשנות' את התורה, להוציא דברים מהקשרם, להסביר את התורה?

השאלות הללו והנושאים האלה אינם רק נושאים עיוניים לפלפול ולחשיבה בבית המדרש. הם נושאים קיומיים לכל יהודי ולאחרונה הם גם הופכים לא פעם לנושאים ציבוריים ופוליטיים. האיזון המדויק בין מסורת ושמרנות לבין יצירה והתחדשות, בין דרשה ופרשנות לבין שינוי ואפילו רפורמה - הוא האומנות הגדולה והעצמה של תלמידי החכמים ושל מסורת ישראל. זה המרחב העדין והרגיש ביותר של היהדות ושל התורה - ואת המרחב הזה מנסה הספר למפות, לסווג, להסביר וללמד. הספר הוא יצירה גדולה ומרשימה שעם הרבה יראת שמים ואמונה באדם מצליח להיכנס לתחום הזה ולחבר את הקוראים לדרמה הגדולה של התורה שבעל פה.

הספר הוא פרי עטו של הרב שמואל אריאל מישיבת עתניאל ומאוד מורגש שזה ספר שיוצא לאור מתוך בית מדרש סוער וחי. יש כאן הזדמנות להיות אורח ושותף לתוככי סערת בית המדרש בעתניאל. זה מפגש מענג ומשמח.

התורה שבעל פה היא התורה שהקב"ה נטע בתוכנו. התורה שירדה לארץ ונשארה מחוברת לשמים. אז מתברר שבשבועות קיבלנו בעצם שתי תורות - גם את התורה שבכתב וגם את זו שבעל פה. ואחרי שקיבלנו - הגיע הזמן להתחיל להשתמש. הספר הזה עושה הרבה חשק לשתיהן ואפילו למתח שביניהן, שהופך אותן בעצם לאחת. מומלץ.

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
היהודי הראשון

  הטור של סיון רהב...

כל מנצח צריך תזמורת

  הטור של סיון רהב...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

עדן 050-903-1533

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם