שלא נהרוג את המחלוקת

14 books
 

דוד שמחון

 
לשם שמים – על האתיקה של המחלוקת, הרב יובל שרלו. הוצאת מגיד: תשע"ח.

כמה מחלוקות פגשתם היום? מחלוקת עם הילדים, עם בן הזוג, עם חבר, מחלוקת בעבודה, מחלוקת בחברותא, מחלוקת שלכם על עמדה ששמעתם ברדיו או שקראתם במקום כלשהו – החיים שלנו מלאים במחלוקות. כל מי שלא חי לבדו בעולם – פוגש מחלוקות כל הזמן. בעצם כל סכסוך מתחיל במחלוקת – ואוי, כמה סכסוכים יש בעולמנו, בכמה סכסוכים אנחנו בעצמנו מעורבים. מה התגובה שלנו שאנחנו פוגשים מחלוקת? לא מחלוקת זניחה שלא באמת מעניינת אותנו – אלא כשמישהו חושב אחרת מאתנו על משהו שהוא באמת חשוב בעבורנו. לרוב נתייחס למחלוקת כבעיה, כעיכוב וכהפרעה. ממילא ננסה לשכנע, לנצח, לגמור עניין ולעבור הלאה.

הרב שרלו מציע בספר החשוב הזה להתייחס למחלוקות באופן אחר לחלוטין. בעיניו מחלוקת היא מתנה והזדמנות עמוקה לפגוש אנשים ועמדות נוספות לעומק ולברר את האמת בצורה מעמיקה יותר. העובדה שיש אנשים שחושבים אחרת ממני אינה "תאונה" – זה האופן שבו מתגלית האמת בעולם. האמת כולה לעולם אינה נמצאת אצל אדם אחד.

זה בדיוק מה שהחברה הישראלית צריכה עכשיועכשיו – בגלל המחלוקות הרבות שבוערות בתוכנוועכשיו – בגלל התקרבותנו לתשעה באבהספר מבהיר בצורה בהירה וקשה מדוע מחלוקת יכולה לפורר ולהחריבאבל אל תיבהלו – זה ספר שהוא בעצם מדריך מופלא למפגש עם אנשים ומדריך לחיפוש אמת

הספר לא רק משבח את המחלוקת ומזמין אותנו להתייחס אליה בשמחה ובהקשבה, הוא בעיקר קובע כללים אתיים למחלוקת. הרב שרלו מדגיש כי דווקא העוצמה שיש במחלוקת, היא שמביאה אִתה גם אנרגיות של כיעור, רוע ואלימות. לכן, על מנת שהעולם בכלל ועולם התורה בפרט יוכלו להמשיך להתקיים, להתחדש, להעמיק ולהתעשר – צריך לסמן קווים מנחים לאופן שבו יש לקיים מחלוקות. כלומר – הכלל האתי הראשון שהרב שרלו מציב הוא לקיים מחלוקות, לא לברוח מהן ולא לנסות לדלג מעליהן. המחלוקות הן אבן יסוד לבירור האמת והן אולי המכשיר הכי יהודי בעולם לשם כך. דרך אגב, הרב שרלו מציג את הפוסט-מודרניזם כאחד מאויבי המחלוקת – הפוסט-מודרניזם הקשה, שבו אין עמדות ואין אמת – יש רק סיפורים סובייקטיביים, צרכים וזכויות – הוא עולם תודעתי שבו מתרוקנת המוטיבציה למחלוקת, וזו הסכנה הגדולה ביותר.

אבל מעבר לכך – הספר מתווה כללים רבים למחלוקת – מהדרך שבה נכון וכדאי לבחור עמדה, דרך האופן שבו צריך להתייחס לבר הפלוגתא ואילו טיעונים ראויים ואילו לא, ועד הדרך שבה כדאי להכריע מחלוקות ולסיים אותן. הספר גם מוסיף התייחסות משמעותית למחלוקת בעולם דיגיטלי ובעולם של רשתות חברתיות. ועם כל האהבה למחלוקות – הספר גם מציג מחלוקות שלא ראוי בכלל להשתתף בהן. שם הספר הוא 'לשם שמים' והוא כמובן מתייחס למחלוקת שהיא לשם שמים ולכן סופה להתקיים. הכללים האתיים שבספר הם ניסיון לפרט את המרכיבים שיכולים להפוך מחלוקות למחלוקות לשם שמים.

 

זה ספר מצוין וככל שהעמקתי בקריאתו הרגשתי יותר ויותר שהוא גם ספר חשוב מאוד. הוא בדיוק מה שהחברה הישראלית צריכה עכשיו. עכשיו – בגלל המחלוקות הרבות שבוערות בתוכנו, ועכשיו – בגלל התקרבותנו לתשעה באב. הספר מבהיר בצורה בהירה וקשה מדוע מחלוקת יכולה לפורר ולהחריב. אבל אל תיבהלו – זה ספר שהוא בעצם מדריך מופלא למפגש עם אנשים ומדריך לחיפוש אמת. שימו עליו יד – אחד הספרים החשובים שיצאו בזמן האחרון.

 

הערה קטנה: מעבר לסגנון הרציני, החכם והמאופק של הרב שרלו ניכר שהספר הזה מלא בכאב. הוא כמעט אוטוביוגרפי. נראה שמי שכתב אותו למוד קרבות ופגש מקרוב מחלוקות שהתנהלו באופן לא נכון. הרב שרלו עצמו אומר שאחד הכללים הוא לא לשפוט טיעון באופן לא ענייני, אבל אני לא אומר את זה כדי לשפוט את הטיעון, אלא כדי לבקש מהרב שרלו עצמו לא להתייאש ולא לוותר עלינו ועל המחלוקות. בהקדמה לספר הוא מעיד על עצמו שאחרי שנים של מחלוקות קשות הוא כיום מעורב פחות במחלוקות – ונראה לי שהספר מזמין את הרב שרלו ואת כולנו בחזרה לזירת המחלוקות – בשמחה, בכבוד ובאתיקה. מומלץ בהחלט.

 

 
בשבילי תישארי תמיד רותי, מיכל פרץ, הוצאת דברי שיר: תשע"ח

מיכל פרץ איבדה את החברה הכי טובה שלה בפיגוע דקירה לפני שבע שנים. הרגע שבו היא קיבלה את בשורת האיוב על הירצחה של רותי פוגל הוא קו פרשת המים של חייה. יש החיים לפניו ויש החיים אחריו. שבע שנים לאחר הרצח, פרץ ניגשת אל הפצע המדמם של חייה ומעלה אותו על הכתב. את מה שנרקם בין שתי נערות, בחורות, נשים צעירות, אימהות. את החוטים הדקיקים שהופכים חיים של שתיים לסיפור אחד. את המשברים והפרידות, את חלוקת הרגעים הקטנים והגדולים של החיים. זה לא סיפור גדול, לכאורה. אולי אפילו לא סיפור בכלל. לכל אחד יש חבר או חברה. אז זהו. שלא.

קחו בבקשה רגע של נוסטלגיה ותרשמו לעצמכם שמות של עשרה חברים או חברות מהיסודימהתיכון או אפילו מהשירותכאלה שהרכיבו אז את כל החיים שלכםעכשיו תסתכלו על הרשימה הזאת ותגידו כמה מהם נמצאים באופן כלשהו בחיים שלכם היום

מה שהופך את הסיפור הזה לסיפור גדול הוא לאו דווקא הסוף הטרגי שלו, אלא דווקא האמצע. סתם אמצע של חיים של שתי נשים שנאבקות בשגרת החיים שלהן ומחפשות את המעבר, ומחפשות את הביחד ומפרגנות זו לזו, ולפעמים לא מתראות חודשים, אבל בכל שיחת טלפון או מפגש הן צוללות ישר פנימה אל הלב - אישה אל רעותה.

כמה שזה לא מובן מאליו. כמה שחברוּת היא דבר שביר. קחו בבקשה רגע של נוסטלגיה ותרשמו לעצמכם שמות של עשרה חברים או חברות מהיסודי, מהתיכון או אפילו מהשירות. כאלה שהרכיבו אז את כל החיים שלכם. עכשיו תסתכלו על הרשימה הזאת ותגידו כמה מהשמות שכתובים שם נמצאים באופן כלשהו בחיים שלכם היום, וכמה מהם חברים שלכם עדיין באמת ויודעים לספר מה קורה בלב שלכם עכשיו.

מה שקרה שם בין מיכל לרותי הוא דבר נדיר. נדיר ומיוחד. וזה כשלעצמו שווה ספר. לספר הזה יש סוף נורא. כי רותי נרצחה. ומיכל נשארה לבד, במעגל השני של האבל. וזה גם דבר חשוב לספר על המעגל הזה, השקוף, של אנשים שהיו קרובים מאוד לנפטר אבל אין להם מעמד רשמי של אבלים. וכך הם מוצאים את עצמם במעגל חוץ רופף ללא יכולת לעבד את האבל עד תום, ללא הכרה רשמית באבל שלהם.

אל תטעו. לא מדובר בספר זיכרון רגיל. אין כאן סיפור רציף על חייה של רותי פוגל ואפילו לא תיאור של נסיבות הירצחה. דמותה של רותי עולה בבירור מתוך הסיפורים השונים, אך היא לא משורטטת כשלעצמה אלא כחלק מסיפור החברות שלה עם מיכל. מתוך הדברים עולה דמות שהייתי רוצה נורא שתהיה החברה הכי טובה שלי. ואני קצת מקנא אפילו במיכל פרץ שזכתה ככה בחברת אמת כזאת. לעתים זה קצת הטריד אותי. על מי הספר הזה – על מיכל או על רותי? ואין לזה תשובה חד-משמעית כי זה באמת ספר על שתיהן ועל הביחד שלהן, ועל החור השחור שנשאר במקום שבו הביחד שלהן היה אמור להמשיך.

יהי זכרה של רותי, בעלה וילדיה ברוך.

 

 

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
עצמאות הרבנות

  מאמר מאת הרב אברהם...

תחפושות לכל עת אמת

  סיפור מאת מיכל

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם