החיים על פי הרב קוק

m 5 kook

 

דוד שמחון

נעשה אדם - החיים על פי אורות התשובה, הרב שלמה וילק. ידיעות ספרים ואור תורה סטון: תשע"ח.

במבט ראשון הספר הוא פירוש נוסף לספר שהוא אולי הפופולרי ביותר בספרי הרב קוק - אורות התשובה (שנהנה היטב מה'פריים טיים' של זמן אלול). 'נעשה אדם' הולך פרק פרק ומבאר את אורות התשובה. כל פרק פותח בפסקה מאורות התשובה, ולאחר מכן "משוחח" איתה ונותן ביאור רלוונטי, קולח, עמוק ובהיר לדבריו של הרב קוק מלפני כמעט מאה שנים. הביאור משובץ בפסקאות רבות נוספות של הרב קוק ממקומות אחרים, מספרות תורנית וכן מספרות כללית מעולמות אחרים, רבים ומגוונים, והדבר מעניק לספר רוחב נוסף ועושר של מקורות. הספר מכדרר בין 'מלכוד 22', רבי נחמן, פילון האלכסנדרוני, המהר"ל, ריאיון עם ענת גוב, מדרשים, ג'ון לנון, אפלטון, פרנץ רוזנצוויג, הרב שמואל אליהו, יובל נוח הררי, הרב סולובייצ'יק ועוד ועוד. העושר ורוחב היריעה של הלימוד מרשימים ומרתקים.

אבל באמת נראה שהספר הוא הרבה יותר מזה. הוא חלק ממאבק גדול על דמותו של הרב קוק ותורתו. כבר בפתיחת הספר מוסבר שמו - 'נעשה אדם', שלפיו הפרויקט הגדול של היהדות אינו האמונה בא-לוהים או המונותאיזם אלא דווקא האדם. האנושיות והמסע לחשיפת היופי והא-לוהי שבה. הרב קוק שהרב וילק מציג מלא אמונה באדם, בכל אדם, ומלא אמונה במציאות - בכל מה שמתרחש בה ובכל התהליכים האידיאולוגיים שצומחים בעולם. לא נראה שיש חולק על כך, ובכל זאת הספר מנסה להפוך את הרב קוק למתנגד הגדול ביותר לכל תהליך של הקצנה והתחרדות. הוא נתלה ברב קוק כדי לומר שזוהי מהות הציונות הדתית ולא שום דבר אחר. בכך מהווה הספר מסמך חשוב שמנסח בעומק ובבהירות את ליבת היהדות ההומניסטית והליברלית.

אפשר לתקוף את הליברליזם הדתי ואת נטייתו, הכמעט מוּבְנית, ל'לייטיות' - אבל בוודאי כדאי גם למבקרים הנוקשים ביותר לפגוש את הרעיונות, את הלך הרוח ואת המוטיבציות שמניעות את הליברליזם הדתי. זה מה שהספר חושף. חוץ מזה, מהרבה בחינות הליברליזם הדתי נדרש להתמודד עם אידיאולוגיות וזרמים, שאחרים קצת פטורים מהם. מי שמחייב את עצמו להקשיב למציאות ולא לשלול כמעט שום דבר - מחויב להתמודד עם כל הטענות נגד החיים הדתיים שמסתובבות היום בעולם המתקדם והנאור. ואת זה הספר עושה בגבורה.

הרב שלמה וילק, ראש ישיבת מחניים, נותן לאורות התשובה טעם חדש, מקורי, עשיר ומיוחד. ייתכן שיהיו שיטענו שהפרשן לא תמיד אובייקטיבי, אבל בין כה וכה לא נראה שיש דבר כזה פרשנות אובייקטיבית, אז זו זכותו. מעניין מאוד.

מצמיחים ברשת - כלים לצמצום אלימות, שיימינג ובריונות של ילדים ברשתות החברתיות, יוני צ'ונה. ספרי ניב: תשע"ח.

סוף סוף ספר יעיל ורציני בנושא של נוכחות ילדים ברשתות חברתיות. נושא, שרבים כל כך מדברים עליו באופן אינטואיטיבי, קיצוני ולא רלוונטי, מקבל כאן יחס רציני וראוי. בלי התלהמות, בלי הפחדות ואפילו בלי אידיאולוגיות וקדושה. הספר נועד להורים ולאנשי חינוך וקודם כול הוא מתאר את המציאות. ביושר, לא פעם בצורה נוקבת ותוך הסתמכות על נתונים. הוא מסביר היטב את צורת הפעולה של כל רשת חברתית, את המנגנונים הפנימיים והחברתיים שהיא יוצרת ואת הניואנסים שבין סנאפצ'ט ואינסטגרם. הספר חידש לי הרבה רק במישור הזה.

אבל הוא לא מסתפק בזה. הספר מציע פתרונות טכנולוגיים להפחתת הבעייתיות ברשתות החברתיות, ומראה שלפעמים שינוי קטן בהגדרות האפליקציה יכול לשנות עולם מלא. מעבר לכך הספר מציע איך לעבוד עם תלמידים וילדים בנושא הזה. איך לשוחח איתם, מה לשאול אותם, והוא אף מציע מערכי שיעור של ממש, והם נראים מצוינים. רלוונטיים ונכונים. הוא מציע כלים לשיחה אישית בנושא הזה ופורס דרכים שבהן אפשר ללוות את הילד או הנער בשוטטות שלו ברשתות החברתיות בצורה נכונה ומועילה.

מעבר לכל אלה, הספר בהחלט רואה ראייה מורכבת. מטרתו אינה רק להזהיר מסכנות, אלא להדריך איך להפוך את הילד והתלמיד למי שהרשת מצמיחה ומגדלת אותו, איך להפוך אותו למי שיצליח להפיץ טוב במרחבים הללו. האמת, נראה שיש סיכוי טוב לכך.

מומלץ מאוד. יופי של כלי עבודה.

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
הגיע הזמן לימין אמיתי

  מאמר מאת עמיעד כהן

כאן ביתי

  תושבת לוד: עדין מתפרעים...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם