לב טהור

 8 books

דוד שמחון

בנתיבי האש – חטיבה 600 במלחמת יום הכיפורים, אילן כפיר ודני דור. ידיעות ספרים: תשע"ח.

מלחמת יום כיפור הייתה אחד הרגעים המכוננים ביותר בתולדות מדינת ישראל. תשעה עשר יום, 2,569 חיילי צה"ל הרוגים ואלפי פצועים. אי אפשר לתאר את המספר הזה ואי אפשר לתאר את עוצמת המפלה. אסור לנו לשכוח את המלחמה הזאת. חובה לזכור כמה קל להפוך מחזק לחלש. כמה לפעמים דברים יכולים פשוט לא לעבוד. קשה לנו היום אפילו לדמיין מלחמה בהיקף כזה, אבל היא קרתה כאן ממש לא מזמן.

הספר 'בנתיבי האש' מספר את סיפורה של חטיבה 600, חטיבת שריון במילואים שהיוותה חוד החנית של קרבות סיני במלחמת יום כיפור. החטיבה, שהשתתפה בקרבות הגדולים של מלחמת יום כיפור בחווה הסינית, במסדרון הצליחה ועוד, איבדה 119 חיילים וסיימה את המלחמה כמעט ללא טנקים תקינים. הספר אינו מנסה להיות ספר היסטוריה צבאית אלא בראש ובראשונה ספר המספר על אנשים. אנשים פשוטים, אזרחים שעזבו הכול ויצאו למלחמה ולשירות מילואים של יותר ממאה וחמישים יום. הספר כתוב בצורה רגישה, מעניינת וכואבת ומאפשר לפגוש שוב את סיפור מלחמת יום כיפור. כמה גבורה הייתה בה: קשה להבין מה גרם לאנשים לקום ברגעים בלתי אפשריים ולרוץ קדימה למען חבריהם ולמען המדינה שלהם, וכמה כאב שיש בספר. חמישה עשר העמודים בסוף הספר, שבהם תמונותיהם של חללי החטיבה, קורעים את הלב. כמה לא מובן מאליו מה שיש לנו כאן היום.

המלחמה הפכה את יום כיפור ליום שבו החברה הישראלית פוגשת את עצמה כחלשה וכחסרת אונים. אין ספק שיום כיפור הישראלי פוגש כאן לעומק את יום כיפור היהודי. ימי הכיפורים האלה מספרים לנו שני סיפורים שאיכשהו מצליחים ללכת יחד: מצד אחד על קטנות האדם, על חולשתו ושבריריותו, ומצד אחר על הנכונות, על מסירות הנפש, על גבורתו על גדולתו של האדם. זו מהותו של יום כיפור. כמה אנחנו קטנים וכמה אנחנו גדולים. הספר הזה בהחלט מצליח להעביר קצת מהטלטלה הנוראה של המלחמה ההיא ולהעביר קצת מהרגעים מלאי ההוד שלה.

יום כיפור הוא החג שבו המקווה חוגג. ביום כיפור רבים שלא הולכים כל השנה – טובלים. ובעצם יום כיפור עצמו הוא סוג של מקווה. לרוב מנסים לחפש את העומק של הטבילה בדרושים רוחניים שמנסים לדבר ישר אל הלב, וכאן יש הצעה אחרת שמשום מה הצליחה לדבר אליי. הספר הקטן הזה הוא ספר עיון שמנסה ללמוד משנה ממסכת מקוואות. לימוד עם ראשונים ואחרונים, עם עיון ופלפול. דווקא בדרך זו הוא מצליח להגיע לעומק הרעיון של מקווה ולעשות חשק לטבול עם כל הלב

 

מחכה לתשובה – פתיחות ליום הכיפורים, הרבנית ימימה מזרחי, בעריכת יקרת פרידמן. הוצאת מגיד: תשע"ח.

ספר קטן עם הרבה תורות חמות, פשוטות ומרגשות של הרבנית ימימה, כולן הכנה ליום הכיפורים. פשוט לא ייאמן איך שהיא מצליחה לגעת בלב ולעשות חשק ליום כיפור, לתפילה, לבקשת סליחה, למריבות בבית, לפיוס ולדמעות. איך שהיא מצליחה גם להכיל, לקבל ולאהוב את הקוראות בדיוק כמו שהן: מותשות, חסרות סבלנות, עצבניות וטרודות, וגם להצליח להרים אותן ולהפוך אותן לנסיכות מופלאות ויפהפיות. זה ממש לא שילוב מובן מאליו.

הספר קטן, מורכב פסקאות קצרות ומתאים למי שאוהבות (ואוהבים!) לקחת ספר קטן לעלעל בו בתפילה (אין לראות בכתוב לעיל היתר או לגיטימציה למעשים מסוג זה). הכי כיף שכשקוראים אותו פשוט שומעים את הרבנית ימימה. כאילו היא יושבת לידך. אולי זה קצת מלחיץ אבל נהדר.

מעלות המקווה, יונתן קירש. דברי שיר: תשע"ח.

יום כיפור הוא החג שבו המקווה חוגג. אומנם יש רבים ובעיקר רבות שטובלים כל השנה, אבל בכל זאת ביום כיפור רבים שלא הולכים כל השנה – טובלים. ובעצם יום כיפור עצמו הוא סוג של מקווה. יש רבים שלא אוהבים את המקווה, ורבים אחרים שאוהבים ולא יודעים למה. לרוב מנסים לחפש את העומק של הטבילה בדרושים רוחניים שמנסים לדבר ישר אל הלב, וכאן יש הצעה אחרת שמשום מה הצליחה לדבר אליי. הספר הקטן הזה הוא ספר עיון שמנסה ללמוד משנה ממסכת מקוואות. לימוד עם ראשונים, עם אחרונים, עם עיון ועם פלפול. משהו לא כל כך אופנתי. ובכל זאת, דווקא בדרך זו הוא מצליח להגיע לעומק הרעיון של מקווה ולעשות חשק לטבול עם כל הלב. בשפה נקייה, הלכתית כמעט, ללא רגש וללא רעיונות מופשטים מצליח הרב קירש לגעת בעומקים של רעיון המקווה.

הרב יונתן קירש, ר"מ בישיבת שדרות, מזמין אותנו להצטרף אליו לבית המדרש וללמוד את הרעיונות היהודיים מעומק בית המדרש, בלי ניסיונות שיווק ויח"ץ. פשוט כך. זה לא מתחנף ולא מתנצל אבל משכנע מאוד, ולמרבה ההפתעה אכן נוגע ללב. דרך אגב, ההסכמה של הרב יצחק יוסף בהתחלה מרשימה ומעניינת כשלעצמה. לא ייאמן באיזו רצינות הוא מתייחס לספר הקטן הזה. מומלץ.

***

"אמר רבי חנינא: הסוטר לועו של ישראל, כאילו סוטר לועו של שכינה" (סנהדרין נח ע"ב)

בית המדרש הגדול של העם היהודי קצת דעך לאחרונה. הבחירה של ארגונים אידאולוגיים לסמן, להדיר, להתנתק, להוציא מהשיח ולעשות דה-לגיטימציה מוחלטת לארגונים יהודים פוגעת באנשים ומזיקה לתורה ולשכינה.

לעיתים נשמעות בבית המדרש הזה עמדות שנראות לי איומות ונוראות. עמדות מכאיבות עד כמעט כאב פיזי. ובכל זאת אני לא הולך ואתעקש שגם הם לא ילכו. עליי להתגבר: להתווכח, להביע את עמדתי וגם לומר מילים קשות, אך לא לבטל. לא להתרחק. כי אם אני מבטל עמדות ומוציא אותן מהשיח אני מוציא יהודים מהשיח. אני מוציא את מי שמדברים ורבים אחרים שמזדהים עם הדוברים. אני עוקר אותיות של תורה ומבטל את השכינה שמדברת מגרונם.

נגמר הזמן שבו זרקו יהודים מהבית ומהעם. אם מאבדים יהודי הוא לא יחזור לעד. כמה נשמות איבדנו, כמה חסרה צורתנו בגלל טעויות מסוג כזה.

יש ברית בינינו, ולא נוותר על אף אחד. המשימה הגדולה שלנו היא לנסות ליצור שותפות וקרבה. גם במלחמות הגדולות ביותר שלנו אלה באלה בסוף עלינו להסתכל על כל יהודי כחבר למלחמה הגדולה של צבאות ה'. חיוני לזכור מי בסוף אויב שלנו ומי אמור להיות בצד שלנו, והמטרה שלנו היא כמובן לצמצם את כמות מי שמוגדר אויבים. אני לא יותר מוצלח וקדוש אם יש לי יותר אויבים.

לכל השתקה והדרה היו תמיד סיבות אידאולוגיות מצוינות ונכונות בעיני המשתיקים. כשמפא"י פעלה בדורסנות ובהשתקה כלפי תנועת החירות היו לכך סיבות אידיאולוגיות מלאות צדק ולהט, והחוכמה הגדולה היא לא להיגרר לשרשרת המזון הזאת. לצאת מהג'ונגל ולהתנהג במנהיגות. לא להתנהג כמו מי שבעצם רוצה לדאוג אך ורק לאנשיו ובעצם להתכנס במנזר צדקנים קטן וטהור. המשתיקים הם מפונקים ופשרנים, שבמילים גדולות ומלאות פתוס עסוקים בעצם בניקוי המחנה הקטן שלהם ובהצלת נפשם שלהם. לא בני נוח אנחנו, בני אברהם אנחנו.

וכאן אולי כדאי להוסיף גם מילת ביקורת על חלק מהארגונים היהודים, ובפרט הדתיים הליברליים שבהם. גם הם צריכים להזכיר לעצמם ולכולם שהם חלק מהמשימה הגדולה של העם היהודי. לעיתים נראה שהם עסוקים מאוד בביקורת על אחרים ובבידול של עמדתם מעמדות אחרות ופחות במאמץ היהודי הגדול. גם הם יכולים להתרומם מעל כל זה ולהשקיע יותר בשותפות: שותפות של אהבה ושותפות לדרך גדולה של העם היהודי בעולם.

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
אור חדש בציון

  יסודות הציונות: תכירו את...

לייקר כל יממה

  הטור של סיון רהב...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם