שיטת עבודה עם קבלות

 10 books

דוד שמחון

הנני - סיפורו של הרב חיים דרוקמן, אלישיב רייכנר. ידיעות ספרים: תשע"ח.

הספר הזה המם אותי. חשבתי שאני מכיר את הרב דרוקמן, שמעתי אותו לא מעט פעמים ונכחתי בדיונים רבים בהשתתפותו, ועדיין ממש נפעמתי בקריאת הספר. ככל שהתקדמתי בקריאה נדהמתי יותר. אין צומת משמעותי בחברה הישראלית ובציונות הדתית שהרב דרוקמן לא היה בו והוביל. הרגשתי שאני פוגש פתאום את שר ההיסטוריה בעצמו ושהוא הרב חיים דרוקמן בעצמו. זו חוויה מיוחדת מאוד.

זו חוויה מיוחדת משתי סיבות. הסיבה הראשונה היא שלרוב אנחנו מרגישים כמו נתינים קטנים של שר ההיסטוריה. שיש כוחות ענקיים, חסרי שם ולא נתונים לשליטה, שגורמים לעולם לצעוד לכל מיני כיוונים. מה שנותר לנו הוא להיות סוג של נמלים קטנות שמנסות לשרוד או לעשות מעט טוב פה ושם. גם אם חלקנו משמיעים או שומעים מילים גדולות של "אני ואתה נשנה את העולם", מעטים באמת מאמינים לעצמם בעניין הזה ומעטים עוד יותר באמת חיים את זה. הסיפור ש'הנני' מספר הוא על אדם שמסתכל על ההיסטוריה מלמעלה, מלטף לה את הראש בחביבות ואומר לה שהיא תצעד לכיוונים שהוא יחליט עליהם. זה לא אלים בכלל, לא לחוץ ולא בתחושת הרואיות - הרב דרוקמן פשוט קבע פעם אחר פעם לאן ההיסטוריה תלך. ולמרבה ההפתעה - לא מעט פעמים היא גם הקשיבה לו. לפגוש אדם כזה, שהצליח לשנות כל כך הרבה דברים ולהיות במוקד של כמה וכמה תהליכים משמעותיים ומרכזיים בחברה הישראלית וכמעט בכל הנושאים - התיישבות, קליטת עלייה, יהדות התפוצות, תורה, חינוך, פוליטיקה, חקיקה, דת ומדינה, גיור ועוד ועוד - זה מרשים ומעורר השראה.

הסיבה השנייה היא שהספר, אולי בלי כוונה, לא מספר כאן סיפור על פנומן. הוא לא מפאר את הרב דרוקמן כגאון או כחריג באופן בולט. הוא מזכיר את זה מדי פעם - אבל זה לא העניין של הספר. הספר מספר על יהודי עם לב גדול שפשוט עבד ועובד קשה מאוד. עם הרבה מאוד לב, אהבה, הקשבה, ענווה ואכפתיות. הרב דרוקמן כיום בן 86, אבל הוא הספיק לעבוד שעות רבות כאילו הוא כבר בן 250 בערך. הוא לא דחף את עצמו בשום שלב אלא פשוט אמר 'הנני' לכל קריאה - קריאה של תלמיד לעזרה, קריאה של קומונרית לתשובה לשאלה, וקריאה של הרב צבי יהודה פעם אחת להיות ראש ישיבה ופעם אחרת לכהן כחבר כנסת ועוד ועוד - ככה לאט לאט הוא הפך להיות זה שקובע לאן ההיסטוריה הולכת.

הספר מספר את סיפורו של הרב דרוקמן מילדותו והצלתו המופלאה מאוקראינה הבוערת בשואה, את השתלבותו בתנועת בני עקיבא ואת השינויים הגדולים שחולל בה מרגע הצטרפותו אליה, כאשר הקשיב באופן עמוק לנוער ולחניכיו וסחף את התנועה לכיוונים תורניים ורוחניים (גילוי נאות: אני עובד בבני עקיבא, שהיא אחת מגיבורות הספר ואחד ממפעליו הגדולים של הרב). הספר מספר על שליחותו בארצות הברית ועל הקשר המיוחד שנרקם בינו לבין הרב צבי יהודה, על שנותיו כמחנך וראש ישיבה, על חלקו בהקמת גוש אמונים (הוא אפילו השתתף בליל הסדר המפורסם במלון פארק בחברון!) על כהונתו כחבר כנסת, על תפקידיו במערך הגיור ועל תפקידיו החינוכיים.

אחד הדברים המפתיעים הוא שלרב דרוקמן כמעט לא היו תקופות של שקיעה מוחלטת בלימוד תורה בישיבה. מגיל צעיר מאוד הוא תמיד היה בתוך עשייה. גם הקשר שלו עם הרב צבי יהודה התחיל בשיח רוחני-מעשי ולא מתוך בית המדרש - כאשר הרב דרוקמן רצה להעצים את יום העצמאות וביקש מהרב צבי יהודה היתר להתגלח ביום הזה. בעקבות הדיון הזה הורה הרב דרוקמן לחברי בני עקיבא להתגלח ביום העצמאות ולהאדיר את היום. ואף שהרב דרוקמן שילב עשייה ציבורית וחינוכית בכל חייו ולא פינה את עצמו לשהייה מלאה בישיבה - אולי אפילו בגלל זה – הוא הפך לאיש תורה, רוח והלכה מהמובילים ומהמשמעותיים בציבור.

הסיפור ש'הנני' מספר הוא על אדם שמסתכל על ההיסטוריה מלמעלה, מלטף לה את הראש בחביבות ואומר לה שהיא תצעד לכיוונים שהוא יחליט עליהם. זה לא אלים בכלל, לא לחוץ ולא בתחושת הרואיות - הרב דרוקמן פשוט קבע פעם אחר פעם לאן ההיסטוריה תלך. ולמרבה ההפתעה, לא מעט פעמים היא גם הקשיבה לו

עם השנים הלכה והתעצמה דרכו הרוחנית והציבורית של הרב דרוקמן. זו דרך עקבית מאוד שנראה שאפשר לתאר אותה בקיצור בביטוי "קמעא קמעא". אז נכון, אפשר לראות את האמירה הזו, שמוכנה להתקדם לאט ומוכנה להשלים עם מציאות לא מושלמת ולפעול בתוכה למרות זאת, כצורת עבודה תבוסתנית; אך הספר משכנע מאוד בעוצמה הגדולה של הדרך הזו. היא אמנם פחות מתגמלת ציבורית - הרבה יותר מגניב ונוצץ להיות עקרוני וחד עד הסוף ולפרוש מהממשלה ברגע שהיא לא 100% כמו שאתה רוצה, והרבה יותר קל להיות מחנך כזה ולהציב גבולות ברורים וחדים ו"לחתוך" לפיהם - אבל כשרואים את הטווח הארוך מגלים שזה הרבה פחות יעיל והרבה פחות מחולל שינוי במציאות. ההצלחה של הרב דרוקמן בקידום מהלכים עמוקים והיכולת שלו להיות איש שיח משמעותי מאוד עם כל בעלי התפקידים במדינה ועם כל חלקי הציבור הדתי והלא דתי - נובעת מהעין הטובה, תחושת השותפות האמיתית, האחריות, הנחישות הרוחנית והאידאולוגית והפרגמטיזם שעומדים מאחורי הביטוי העמוק "קמעא קמעא". הספר הזה, כפי שגם מובא במאמרו של הרב יונה גודמן בסוף הספר - הוא כולו שיר הלל לתפיסה זו. תפיסה שהיא גם רוחנית, גם חינוכית וגם ציבורית, מעשית ופוליטית.

אלישיב רייכנר עשה כאן עבודת חריש מרשימה מאוד. המקורות שלו מגוונים ומרשימים ויצא מתחת ידו ספר מעניין, קולח וחשוב. רייכנר הצליח להביא קולות מהדיונים הכי סגורים ולזהות רגעים קריטיים בהיסטוריה. הוא גם לא דילג על אירועים מורכבים וביקורות על הרב דרוקמן, ובכך הוא עשה את עבודתו נאמנה. ברור לי שהספר יהפוך לאחד הספרים הבסיסיים בספרייה של הציונות הדתית. בעצם הוא לא סיפור על הרב דרוקמן אלא הסיפור של הציונות הדתית בכללותה. ובאמת יש כאן ספר מעורר השראה שאין לי ספק שיגרום לכמה וכמה אנשים להיות מסוגלים לומר 'הנני'. ראו הוזהרתם. מומלץ מאוד.

על קצה בהונות ההוויה - לעומק תורותיו של רבי נחמן, הרב דן האוזר. דברי שיר: תשע"ח

איזה שם יפה לספר. איזה תיאור יפה לחיים שלנו כאן, למצב הרוחני והדתי שלנו כאן, בעולם הזה, ולרצון שלנו לבקוע קצת על מעבר לעולם ולקיים. זה אולי כל מה שרבי נחמן רצה לגרום לנו - שלא נפסיק לעמוד על קצה בהונות.

רבי נחמן מברסלב הפך בשנים האחרונות לפריט אופנה. הוא נהיה קצת טרנד מגניב. כל אחד מרשה לעצמו לצטט את רבי נחמן ולהסביר אותו ונראה שכל אחד מרגיש אצלו בנוח. אבל האמת היא שתורתו של רבי נחמן היא תורה גדולה ומורכבת. תורותיו אינן קלות ללמידה ורעיונותיו מסעירים ומערערים. וכאן מגיע הספר הזה, שמעניק יד חמה למי שמעוניין להבין ברצינות את רבי נחמן ומאפשר לכל אחד להיכנס בשעריו באמת. הרב דן האוזר בחר יותר מ-30 תורות מליקוטי מוהר"ן, ה"תורה שבכתב" של ברסלב, ומצליח לבאר אותן ובעיקר לחבר אותן אל כל אחד. בסוף כל תורה הוא גם הופך את התורה לעצה ומוציא ממנה שיעורי בית לעבודה ללומד. האמת היא שזה קצת מלחיץ, כי פתאום מתברר שמדובר בתורה תובענית שעלולה לשנות את החיים של הלומדים.

הספר כתוב בהרבה לב, רוחב דעת ובהירות. שימו עליו יד.

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
הגיע הזמן לימין אמיתי

  מאמר מאת עמיעד כהן

כאן ביתי

  תושבת לוד: עדין מתפרעים...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם