כל מצווה בצבע

 14 books

דוד שמחון

רחבה מצוותך – פרקי הכנה לחוויות המצוות, הרב דניאל גוטנמכר. הוצאת מכללת הרצוג – תבונות: תשע"ז.

מצוות הן הדבר הכי חשוב שאנחנו עושים בחיים. ליתר דיוק, הן הדבר החשוב היחיד שאנחנו עושים בחיים. יותר מזה, אין דבר חשוב בחיים שאיננו מצווה. מצוות מחוללות שינוי דרמטי בכל העולמות ובכל הרבדים – הגשמי, הרוחני והאנושי. מהרבה בחינות כל מצווה שמישהו מקיים איפשהו היא האירוע החדשותי החשוב ביותר בעולם. אירוע היסטורי שאמור לפתוח את כל המהדורות. ההזדמנות לקיים מצווה אחת פעם אחת היא המתנה הגדולה ביותר שבשבילה כל החיים שלנו שווים לרגע.

האמת היא שרבים מאיתנו לא ממש מאמינים בכל זה. אמונה במצוות אינה קשורה דווקא לרמת דתיות, ורבים מאמינים בהן רק מבחינה פורמלית או לא מאמינים בהן כמעט בכלל. ניכר שאצל רבים האמונה במצוות חלשה מאוד.

צורה אחת שבה בא לידי ביטוי חוסר אמונה במצוות היא כשמסבירים מצוות בהסברים רציונליים. אנחנו מקיימים מצווה כי היא עושה לנו טוב וכי היא משתלמת לנו מאיזו בחינה: היא נותנת לנו אושר, בריאות או תועלת אחרת בעולם שאנחנו מכירים. עוד צורה היא כשאנחנו מספרים לעצמנו שמצווה מעניקה לנו בעיקר משמעות סובייקטיבית, כלומר המצווה עצמה אינה מחוללת דבר משמעותי לעולם, אלא התחושה שלנו בקיום מצווה היא הדבר המשמעותי, והשינוי שמתרחש בקיום המצווה הוא בתוכנו בלבד. אכילת בשר וחלב כשלעצמה אינה מטמאת לנו את הנפש, אלא הבחירה שלנו לעשות משהו נגד הקב"ה ונגד המסורת ועם ישראל היא הבעיה.

יש עוד צורות רבות שכביכול מדברות בעד מצוות, אבל בפועל מוכיחות חוסר אמונה בכך שלמצווה (ולעבירה, מאותה בחינה) יש משמעות ממשית בעולם. שזה אמיתי. שלא הכול רק בראש שלנו.

הספר הזה, 'רחבה מצוותך', מנסה להחזיר את הדרמה שבמעשה המצווה, את ההתרגשות, החיבור, החוויה והאמונה. כל נטילת ידיים, כל קידוש לבנה, ביעור חמץ, הקפדה על דיני בשר וחלב ועוד הופכים לאירוע מופלא וקוסמי בספר הזה.

הספר בנוי פרקים-פרקים, וכל פרק עוסק במצווה אחת לאורך ולרוחב: מהמקורות התלמודיים, ההלכתיים, החסידיים, הספרותיים ועד יצירות אומנות ואנשי זמננו. הייחודיות של הספר היא שהוא מכיל צירוף נדיר של מחויבות הלכתית, עומק תלמודי וחוויה חסידית, וכל זה בשפה אינטליגנטית ורצינית שמכבדת את הקורא וכמובן את המצוות. הפרקים מכילים גם הצעות מעשיות ושאלות שמאפשרות להמשיך את עבודת הספר ולהיות שותפים פעילים בהרחבת המצוות ובחיבורן לחיים של כל אחד מהקוראים.

כאן צריך לומר שהמצוות שנבחרו לספר כולן מצוות שבין אדם למקום ומצוות פרטיות. כמעט כולן מחלק 'אורח חיים' של השולחן ערוך. היתרון של מצוות אלה הוא שבעיני רבים הן שמעוררות, מרגשות ומעניקות חוויה. עם זאת האתגר הגדול הבא יהיה לעורר התרגשות של מצווה גם במצוות חברתיות ובמצוות שאינן רק אלה המוטלות על היחיד.

הרב דניאל גוטנמכר, ר"מ מיתולוגי בישיבת מקור חיים, מחבר כאן בין העולם הליטאי לעולם החסידי, בין החדש לישן ובין הנאמנות המוחלטת והמחויבת והמובנת מאליה לקיום מצוות לבין החיבור העמוק לחוויה שבהן. הספר אלבומי, ועיצובו מרשים ומעורר השראה.

הגדת מסורת הרב – בביאור מרן הרב יוסף דוב הלוי סולוביצ'יק, בעריכת הרב מנחם דוב גנק. הוצאת מגיד: תשע"ט.

הנה עוד הגדה, והפעם רצינית מאוד. לא מתחנפת, לא מעוצבת לצורכי שיווק, לא צבעונית ולא חווייתית. הגדה רצינית עם ביאורים, הערות וקטעים מכתביו ומשיעוריו הרבים של הרב סולוביצ'יק. הרב סולוביצ'יק הוא בלי ספק אחד הקולות החשובים באורתודוקסייה המודרנית, וממילא בציונות הדתית. אף שעיקר פועלו היה בארצות הברית, השפעתו העמוקה ניכרת גם כאן, עלינו ועל הציונות הדתית בישראל, באמצעות תלמידיו הרבים ובאמצעות הקול המיוחד שהביא, קול שהפליא להתמודד עם האתגרים של היהדות במאה ה-20.

רובנו מוחלט מציינים את ליל הסדר עם משפחתנו. בשונה מראש השנה או מיום כיפור, שבהם לרבים יש חוויות וזיכרונות מהרבנים שלהם, ליל הסדר הוא חג של משפחה. זו העוצמה הגדולה שלו. עם זאת לא פעם גם לי התחשק לראות ליל סדר של הרב שלי או של רבנים אחרים שעניינו או הרשימו אותי, אבל אף פעם לא הסכמתי, מתוך בחירה אידאולוגית ברורה, לוותר על ליל הסדר עם המשפחה, שבו אבא או סבא הם הרבי של הסדר.

ובכל זאת בהגדה הזו יש הזדמנות לעשות ליל סדר עם רב גדול שמנסח רעיונות רבים ניסוח מקורי ומרתק. זה לא ליל סדר של חוויות, חידונים לילדים או סיפורים; זה ליל סדר של לימוד תורה. הבית הופך לבית מדרש סוער. אני לא יודע אם נכון להשתמש בהגדה כזו בסדר עם המשפחה. בכל זאת, אם החלטת להיות עם המשפחה, כדאי שתהיה איתם, אבל להכנה לחג ולליל הסדר ההגדה הזו בלי ספק חשובה ומעניינת.

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
אור חדש בציון

  יסודות הציונות: תכירו את...

לייקר כל יממה

  הטור של סיון רהב...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם