מי אמר שמשפחה זה קדוש? Featured

 14 books

דוד שמחון

משפחה – מפעל חיים – 88 אנשי רוח על ערכי המשפחה בעידן הפוסט-מודרני, עורך: חיים ברנסון. ידיעות ספרים: תשע"ט.

האמת היא שמדובר בספר מרשים. רוחב היריעה, המגוון האדיר של ההוגים ושל הנושאים, יוצר יצירה מפוארת. הספר הוא ליקוט של 88 מאמרים חדשים ממבחר כותבים בסגנונות מגוונים מאוד היוצרים יחד רב-שיח עמוק מקיף אשר יהיה מסוגל לדבר אל קוראים רבים.

הספר נדרש אל הנושא המסעיר ביותר כיום, שנמצא בליבת החיכוך שבין החיים היהודיים, המסורתיים והדתיים לבין החיים המודרניים והפוסט-מודרניים: המשפחה. הספר עוסק בישירות וברצינות בכל השאלות והנושאים בתחום. הוא פותח בהתמודדויות עם המציאות העכשווית, אשר מאתגרת את מוסד המשפחה והדיכוטומיה המגדרית, נוגע בשאלת ההבדלים בין גברים ונשים, עוסק בשוויון ובפמיניזם, בדרך למציאת זוגיות, במבנה החופה היהודית, באתגר הרווקות, בהתמודדות עם כיסוי הראש, בחיי הנישואין, בבניית הבית, בתשוקה מינית וגם בשאלה כמה ילדים להביא לעולם.

כל זה במאמרים רבים פרי עבודתם של רבים, ובהם הרב יהושע שפירא, שרון רוטר, ד"ר חנה קטן, הרב יובל שרלו, הרב יצחק גינזבורג, שירת מלאך, הרב יונתן זקס, ד"ר יהודה יפרח, הרב חיים נבון, הרב יובל פרוינד ועוד. כמובן, לא מדובר כאן בפאנל הכולל את כל הדעות; בלי ספק זהו ספר שמרני אשר מתגייס להילחם למען המשפחה המסורתית, אבל עדיין יש כאן מגוון מרשים של נקודות מבט.

האוסף הגדול הזה מעורר תחושה עזה של התגייסות והתייצבות. יש כאן ספר שמצד אחד חדור תחושת חירום לנוכח האתגרים הרבים שהמשפחה חווה, ומצד אחר מרשה לעצמו לדון דיוני עומק מלאי סבלנות והקשבה, כולל הקשבה עמוקה למציאות, לצרכים הנפשיים של בני האדם, לכאבים שלהם ולתסכול שלהם. הוא נשען על הרעיון של הרב קוק באשר לחילוניות בכללותה: לא מדובר בתאונת עבודה של ההיסטוריה אלא בקריאה עמוקה לבירור ולניסוח מחודש של האופן שכולנו חושבים על הדת, ובמקרה שלנו על המשפחה. השילוב בין נחרצות להקשבה הופך את הספר מעניין, רלוונטי וחשוב.

זה תקופה לא קצרה שיש הבנה כמעט מקיר לקיר שהזירה החשובה ביותר שבה היהדות מתנגשת כיום עם התרבות מסביב היא המשפחה, ובשונה מוויכוחים אחרים כאן הכול רגיש ומסעיר. כשמתחולל ויכוח על ארץ ישראל, שהיה שנים רבות הנושא המסעיר ביותר, בסוף– גם אם תהום נפערה בין הצדדים בוויכוח – הוא לא הגיע לעוצמה כמו של נושא זה. הוויכוח על המשפחה יוצר מצב שבו כמעט כל עמדה שוללת באופן עמוק לא רק את העמדה האחרת אלא גם את עצם זהותו של מי שטוען אותה. כמעט אין כאן אפשרות של פשרה או של משחק שאינו 'סכום אפס'. זה יוצר מתח אדיר סביב הוויכוח הזה. הספר נכנס לנושא מתוח זה במודעות מלאה למטען הגדול שהוא נושא.

המוּטבים שלו אינם רק צועדי מצעד הגאווה אלא כולנו, שחיים במשפחה כדבר מובן מאליו ונהנים ממנה. אולי אנחנו לא מספיק מבינים שמדובר בפרויקט שלא קשור לאיכות חיים או ליציבות כלכלית או פסיכולוגית. משפחה היא פרויקט לא טבעי ולא מובן מאליו

בכל השנים האלה חשבתי שעצם פתיחת הדיון היא בעצם הודאה בתבוסה. שהצבת סימני שאלה על נושא כל כך תשתיתי ומובן מאליו היא כבר דבר בעייתי מאוד שמחמיץ הרבה מעוצמתה של המשפחה. יתרה מזו, גם אם סימני השאלה הופכים לסימני קריאה, המשפחה נעשית עוד סוג של פרויקט אידאולוגי, 'מפעל חיים', וזה בכלל ביאס אותי. גם היום אני נרתע מאוד משימוש במונחים של משימה לאומית בדברים שקשורים למשפחה. בחתונתי לא חשבתי רק על חורבות ירושלים הנבנות, ילדיי אינם פרויקט לאומי דמוגרפי ואני לא אומר "לשם ייחוד" לפני שאני מבקר את ההורים שלי.

הספר הזה מסלק את כל השאלות האלה. הוא לא מתבייש לפתוח הכול ולהפוך הכול למשימה אידאולוגית קדושה. מבחינה זו זה ספר חשוב, כי המוּטבים שלו אינם רק צועדי מצעד הגאווה אלא כולנו, שחיים במשפחה כדבר מובן מאליו ונהנים ממנה. אולי אנחנו לא מספיק מבינים שמדובר בפרויקט שלא קשור לאיכות חיים או ליציבות כלכלית או פסיכולוגית. משפחה היא פרויקט לא טבעי ולא מובן מאליו שכולו קדושה וחידוש. לא קל לחשוב על זה ככה, והרתיעה שלי עדיין קיימת, אבל יש כאן בחירה חשובה שאולי הגיעה שעתה.

ומעבר לכל זה יש כאן ספר שמצליח שוב להיענות לאתגר הגדול ביותר של שאלת החיים היהודיים בזמננו: אתגר המפגש של היהדות עם התרבות שמסביב ועם נפש האדם שבה. זה מפגש חיוני וחשוב שמבהיר לעומק מהי המשימה, מהו האתגר הגדול של הציונות הדתית.

זה לא ספר שמח במיוחד. רובו שרוי תחת עננים קודרים של חשש, אבל יש בו חשיבות רבה. מה שבוודאי הופך את העסק לקצת שמח הוא שאני בטוח שכל מי שיקרא בספר ימצא בו גם כמה מאמרים שישמחו אותו וגם כמה שנורא יעצבנו אותו. אחלה דבר.

כְּאָדָם קַדְמָאָה, רבקה מרים. הוצאת כרמל, תשע"ט.

אז הלכתי לשבוע הספר. שוב הילדים לקחו אותי. ושמחתי. איזה כיף לראות שספרים עדיין מעוררים כל כך הרבה חשק ותשוקה. וכשחיפשתי חנייה דקות ארוכות הייתי רגוע. נהניתי לראות את כל הבאים יוצאים בעיניים נוצצות אוחזים בשקיות הספרים בשמחה ובציפייה לשבת בבית ולקרוא ספר חדש.

ושוב הלכתי לדוכן הקטן והאחורי של הוצאת כרמל וקניתי בלי לבדוק את ספרהּ החדש של רבקה מרים, האישה הקדמונה, הסופרת והמשוררת הגדולה הזו. אחת הדמויות שחיה איתנו היום ויודעת יותר מכולנו מה זה להיות יהודי. אני חושד בה באופן די מבוסס שהיא נביאה. היא מצליחה מדי פעם לפגוש משהו ממשי שנמצא מעבר, מעבר למציאות ומעבר לאדם. מזלנו שהיא חוזרת משם עם שירים וסיפורים. תודו שזה שווה את הכסף. אז אני ממליץ בפשטות ואפילו מביא לכם קטע קצר (שאינו שיר, הספר לא מגביל את עצמו לסגנון מסודר ואחיד, בכל זאת) וגם שיר אחד:

למשך יום אחד בלבד

למשך יום אחד בלבד צץ אל תוך סולם התווים תו שאיש לא הכירו – לפיכך גם לא יכלו לקראו בשם – והילדה המופנמת שישבה בקצה הכיתה ומעולם לא פצתה את פיה, קמה כך פתאום, עלתה על הכיסא, ואז על השולחן, והתחילה לשיר (עמ' 91).

***

עֵד

סְפִינַת הַסִּיוּעַ אִיחֲרָה אֶת הַמוֹעֵד

וְאַף שֶׁרַב הַחוֹבֵל הוֹרָה לְהוֹרִיד סִירוֹת הַצָּלָה

הָעֵד

הַיָּחִיד שֶׁזָּכַר קִיוּמָהּ שֶׁל יַבֶּשֶׁת

כְּבָר שָׁקַע בַּמְּצוּלָה (עמ' 21).

***

ואמר הזקן

וְאָמַר הַזָּקֵן –

שׁוּב וְשׁוּב, בִּמְלוֹא הַדְּיוֹקָן

שֶׁאֵין לוֹ תֵּאוּר, הוּא נִמְצָא כָּאן

בְּפַשְׁטוּת שֶׁאֵין לָהּ שִׁעוּר

אִתָּנוּ, בֵּינֵינוּ

אֱ‑לֹהֵנוּ וֶא‑לֹהֵי אֲבוֹתֵינוּ.

***    

האזרח גואטה, יגאל גואטה. כאן 11.

אתם לא טועים. זו לא המלצה על ספר. הפעם אני מוסיף לכם המלצה על סדרה שמשודרת בימים אלה בערוץ התאגיד ומטלטלת אותי. גיבור הסדרה הוא ח"כ לשעבר יגאל גואטה. הסדרה עוסקת בכל פרק בעוול אחר בחברה הישראלית. בינתיים שודרו פרקים על ריביות הבנקים, על מחירי החלב, על תאונות העבודה ועל התחנה המרכזית החדשה בתל אביב.

אלה כביכול נושאים משעממים, אבל גואטה מגיש אותם בבהירות ובפשטות, ופרק אחר פרק הוא פשוט נלחם. פתאום הבנתי מה זה באמת להיות פעיל חברתי. מדהים אותי איך הוא מסכים להתבזות. איך הוא לא רואה ממטר, וכמה נחישות צריך בשביל להזיז כאן משהו.

מדובר במאבק בכוחות אדירים וחזקים מאוד, והוא אכן לא ממש מצליח. אבל אם אתם רוצים השראה לאופן שצריך להיראות מאבק חברתי ואילו אנשים אנחנו צריכים כאן, זו סדרה שאתם חייבים לראות. וכל זה בחביבות, בהומור, בפשטות, ברוך ובהרבה אהבת אדם. סחתיין על התאגיד.

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
אור חדש בציון

  יסודות הציונות: תכירו את...

לייקר כל יממה

  הטור של סיון רהב...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם