אחרי המעשים נמשכת האהבה Featured

 14 books

דוד שמחון

חוקי הזוגיות, יצחק מנדלבאום. הוצאת מגיד: תשע"ט

אחד הספרים הטובים והשימושיים שראיתי בנושא זוגיות. את הספר חיבר הרב יצחק מנדלבאום, פסיכולוג קליני במקצועו, ומכל שורה בספר ניכר ניסיונו הרב בטיפול זוגי ובעבודה עם זוגות. הוא לגמרי מגיע מהחיים האמיתיים. הספר אינו עסוק בשיח חינוכי של חשיבות הזוגיות או בדיבור על רעיונות אידאולוגיים ורוחניים שמשווקים את הזוגיות, את הקדושה שבהם ואת היופי המופלא שהם מביאים לעולם ואת השראת השכינה. הספר פשוט מגיש עשרה חוקים ברורים, בהירים וקולעים לקיום זוגיות בריאה, מיטיבה ומשמחת. זוגיות שיכולה לא להפסיק להתקדם, להשתכלל ולהיבנות.

חוקים אלה רחוקים מלהיות חוקים טכניים או נהלים; אלו חוקים מעשיים שהם עקרונות בעלי משמעות מעשית לבני הזוג. כל חוק מביא עימו עומק רוחני, אנושי ופסיכולוגי גדול, וכל חוק הוא עבודה גדולה ואתגר מרתק. הספר מציג תמונה מדויקת של זוגיות מיטיבה שגם עושה חשק וגם מובנת להפעלה.

מהרבה בחינות דווקא הספרים מלאי הפתוס באשר לקדושה ולעוצמה המופלאה של הזוגיות מרחיקים ומלחיצים, ואילו ספר כזה עושה בדיוק את הדבר הנכון. בעצם הוא מביא איתו לא פחות פתוס ועוצמה, אבל דרך חוקים והנחות יסוד פשוטים ומאירים. החוקים מנוסחים ומוסברים היטב, והם קרובים ואפשריים ליישום וממילא מקרבים את האפשרות לזוגיות טובה באמת שהולכת ומעמיקה ומשביחה.

אפשר לתת לדוגמה את החוק הראשון, שלפיו אדם אינו רשאי לדרוש מבן זוגו להשתנות, את החוק החמישי, שלפיו דבר שלא נאמר מפורשות לאחר הוא בחזקת לא ידוע, או את החוק השישי, שלפיו אנו מחויבים להאמין למה שהאחר אומר על עצמו ועל רגשותיו גם אם בעינינו הוא טועה. אלה דברים פשוטים מאוד לכאורה, אבל הם לעיתים מורכבים ומסתבכים בחיי בזוגיות.

החוקים מבהירים את מעשה הזוגיות וממילא את הקדושה והיופי האינסופי שבהם. תשומת לב לחוקים אלה יכולה לפרק את רוב המוקשים שצצים במהלך חיי זוגיות. כל חוק מוסבר לעומקו, כולל הסבר למה הוא נצרך ועד כמה קל להפר אותו ולמה לצער הלב ההפרה של החוקים האלה נפוצה, וכמובן הכול מלא בדוגמאות ובסיפורים אמיתיים, מוכרים ורלוונטיים מאוד. ושוב, בלי אורות וברקים ובלי הרואיות – סיפורי חיים של זוגות אמיתיים – לא מרושעים מדי ולא טיפשים מדי (כמו שפגשתי בכמה ספרים מסוג זה). זוגות שעובדים עם החוקים מתמודדים, ולרוב מתחולל עקב כך שינוי בחייהם.

הדבר היפה הוא שחלק מהחוקים האלה יכולים להיות רלוונטיים לכל קשר בין אדם לחברו ובין אדם למקום, כך שעבודה על הקשר הזוגי היא בעלת פוטנציאל גדול להיות מפתח לעבודה על החיים בכלל. הזוגיות יכולה להפוך אותנו לאנשים טובים יותר בכל מקום. זוגיות היא בית הספר הטוב יותר לאנושיות, ובעצם לקדושה של חיים.

למרבה ההפתעה הספר אינו עוסק באהבה, הנחשבת לתשתית של כל זוגיות, אבל אני מעריך שכל זוג שיעבוד עם הספר יגלה שהאהבה באה מאליה. יש בזה משהו משמח ומרגיע, כי זה לא מתְנֶה את העבודה הזוגית במשהו חמקמק שלא ברור שאפשר לעבוד עליו. כלומר, הספר אינו עוסק בנקודה העיקרית של הזוגיות אלא מאפשר לה להתרחש לבד, ויש בזה משהו מרשים המאפשר מרחב נשימה ונחת. זה ספר של דרך ארוכה שהיא קצרה. דרך שאולי אורכת זמן ודורשת עבודה, אבל היא תביא את הזוגות שישתהו עם הספר לשינוי ממשי ובעיקר למסע שלם שרק הולך ומתפתח.

הספר מומלץ מאוד, בוודאי לזוגות בקשיים אבל גם לזוגות שמרגישים טוב, ובוודאי גם לזוגות שקצת משועממים והזוגיות סבבה אבל קצת נעמדה במקום. הייתי ממליץ לקחת את הספר לחופשה הזוגית הבאה ולגלות אוצרות.

שלושה כוכבים ומטבע, ג'קי לוי. איורים: אבי בלייר. זמורה הוצאה לאור: תשע"ט.

'שלושה כוכבים ומטבע' הוא ספר ילדים מתוק-מתוק, ירושלמי ורך. אברמיקו הקטן חוזר מבית הכנסת בשבת בבוקר ומזהה בסמטה מטבע זהב נוצץ. להרים את המטבע בשבת הוא לא ירים, ולכן הוא מחליט להיעמד על המטבע עד צאת השבת. ומכאן העלילה המתוקה מתחילה.

שווה לציין שהעיסוק בשבת אינו הנושא של הספר, אלא ברור שאברמיקו לא ירים את המטבע בשבת. זה חשוב מאוד, כי כאשר זה הופך לנושא מסתבר שהוא רק נחלש. השבת אינה נושא אלא מובנת מאליה. כידוע, זה לא כך בכל ספר, אלא אם זה ספר שעסוק בלחנך דווקא לנושא, ואז זה מחליש אותו מכיוון אחר. הנוכחות של השבת בספר פשוטה: השבת פשוט שם. זה נהדר.

הספר אפוף בירושלמיות ובאהבת אדם, השבת והקהילה. חוט השדרה, סיפור המסגרת, הוא על איך מבוגר נשאר ילד. איך בכל מבוגר עדיין יש ילד. והאמת היא שנורא יפה לראות את זה. הרגעים שפתאום מציץ מהמבוגר שמולך איזה הרגל משונה, איזה ביטוי, איזה תזכורת לכך שהיה פעם ילד. מסתבר שזו שכבה גאולוגית שעדיין קיימת בנו ומפעילה אותנו. אנחנו בעצם לא משתנים מתינוק לילד ומילד לנער ומנער למבוגר, אנחנו קצת כמו בבושקה: בתוכנו נמצאים כל השלבים הקודמים שלנו, ולפעמים מציצה מתוכנו איזו מהדורה אחרת שלנו. לכן גם ספר ילדים טוב כמו זה הוא משמח ונעים גם למבוגר כמוני שיושב לקרוא אותו. כי כמו הדוד אברם, גם אני קצת אברמיקו.

הספר חמוד מאוד ונעים מאוד ומאויר בטוב טעם ממש. איזה כיף שיש לנו שבת בכל שבוע. אני בכל פעם מופתע מזה שיש לנו שבת. באמת מתנה. שבת שלום!

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
אור חדש בציון

  יסודות הציונות: תכירו את...

לייקר כל יממה

  הטור של סיון רהב...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם