ממשה ועד נתניהו Featured

 12 books

דוד שמחון

סודות נתניהו, קווה שפרן. ידיעות ספרים: תש"ף

החיים שלנו בימים האלה סובבים יותר מתמיד סביב בנימין נתניהו. הוא כבר לא רק מחליט על היחסים בין ישראל לבין מדינה ערבית עלומה במפרץ או על גובה הריבית; הוא מחליט אם נוכל ללכת להסתפר לפני פסח ואם נוכל להתפלל במניין. הנוכחות שלו הולכת ומעמיקה בחיינו, והנאומים שלו אחת לכמה ערבים יכולים לקבוע את מצב הרוח שלנו לכמה שעות טובות. זה זמן טוב לחשוב על מנהיגות ומנהיגים, עליו ועל מה שהוא מחולל בנו עוד קצת.

נתחיל מזה שייתכן שאנחנו לא באמת יודעים משהו על המנהיגים שלנו. הרוב המוחלט של מה שאנחנו יודעים עליהם הוא מה שמתווך לנו דרך מתווכים ומתווכי מתווכים. ולמרות שלכמעט כולנו יש דעה נחרצת על פוליטיקאים ומנהיגים אנחנו יודעים עליהם באמת מעט מאוד. כל הידע והרגשות שלנו כלפיהם הם כאלה שמישהו פעל 'להשתיל' לנו בראש ובעיקר הם עצמם. זה ידע מתוכנת ומעוצב. לא נעים לדעת את זה, ואנחנו לרוב נוטים לייחס לעצמנו יותר עצמאות מחשבתית, אבל באמת למעטים מאוד באוכלוסייה יש דרכים ממשיות ואמפיריות להכיר ולהבין באמת את האנשים שבראש המערכת. מעטים גם משקיעים בלמידה רצינית של העבודה של המנהיגים (מה גם שהנתונים שיש בידינו מגיעים אלינו חלקיים ומלאי טביעות ידיים של אנשים בדרך).

ובכן, למרות ההסתייגות ותחושת חוסר האונים שההבנה הזו מייצרת הדבר הזה מותיר לנו הרבה אחריות ותשומת לב: לשים לב לתהליכי עיצוב התודעה והרגש שלנו כלפיהם על ידי אמצעי התקשורת למיניהם ועל ידי הפוליטיקאים והמנהיגים עצמם ולנסות להבין מה רוצים לחולל בנו, מי רוצה ומה האינטרס שיש כאן. לנסות בכל זאת להבחין בין הקנקן והעטיפות הרבות שלו לבין מה שבתוכו ולדעת שכושר השיפוט שלנו מאוד מאוד מושפע ולא 'נקי'. זה בעצם הנושא של הספר הזה. העבודה וההשקעה האינסופית באריזה ובעטיפה של אחד הפוליטיקאים הכי חזקים, מעניינים ומסעירים בישראל ובעולם: בנימין נתניהו. המותג הכי חזק והכי מעניין בישראל.

פשוט לא ייאמן כמה רגשות, מחשבות והתייחסויות האדם הזה מעורר בחברה הישראלית. קשת מלאה ברגשות, משנאה ופחד אמיתי ממנו ועד הערצה והערכה עד אין קץ. והכול בווליום גבוה ונחרץ. נראה שאין מישהו שאין לו עמדה על נתניהו ונראה שאין מישהו שהשם נתניהו משעמם אותו. ספרים רבים כבר יצאו עליו, מרצים ממלאים אולמות בהרצאות עליו, תחקירים עד אין ספור, כתבות ומילים מילים מילים, וכולן עליו. ומסתבר שיש מה לחדש בתחום וזה מה שקווה שפרן עושה כאן, והוא מגיש לנו כאן ספר מעניין וחשוב. גם בשביל להבין עוד את נתניהו, אבל גם כדי להבין את עצמנו, להבין מנהיגות ולהבין כיצד אפשר להשפיע ולשלוט עלינו ועל האופן שאנחנו מרגישים וחושבים.

הספר 'סודות נתניהו' אינו עוסק בביוגרפיה של נתניהו וגם לא בתחקירים על מעשיו הטובים או הרעים. הוא גם לא מנתח את צורת העבודה שלו עם עובדיו הקרובים ואנשי לשכתו. הוא לא בוחן את המדיניות שלו ואת ההחלטות שלו. הספר עוסק רק במה שנתניהו משדר לנו, אזרחי ישראל. לרוב באמצעות מילים אבל לעיתים גם יותר מזה. הספר עוסק בנתניהו הפרזנטור. בשיטות שבאמצעותן הוא מעביר לאזרחי ישראל את המסר שלו ובשיטות שהוא מצליח לחבר, לרתק ולגייס אותנו אליו.

הדבר הראשון שמאוד הרשים אותי הוא שלא מדובר כאן במשהו שיוצא לו ככה בזרימה. נתניהו עובד מאוד מאוד קשה. לא רק כדי לקבל החלטות ביטחוניות, בריאותיות, פוליטיות וכלכליות אלא כדי לדבר אל ליבנו. כדי לשכנע אותנו. לעיתים יש תחושה כאילו ההופעות האלה הן דבר פשוט – אם לאדם יש כישרון לזה – זה פשוט יוצא לו טוב. אז ממש לא. כדי להצליח לדבר מדויק וכדי לשדר בדיוק מה שרוצים צריך לעבוד קשה. בספר מובאים נאומים רבים של נתניהו כפי שהוא אחז בהם בזמן הנאום, ורואים את התיקונים הרבים ואת תיקוני התיקונים. אני לא יודע איך שפרן השיג את זה, אבל זה באמת מרשים. כולל הוראות מדויקות על הנימה, על עוצמת הדיבור, על ההפסקות הדרמטיות שצריך לשים בטקסט ועל תנועות הידיים.

זה דבר שצריך לדעת, וכבר אמרו אותו לפנינו: "יגעת ומצאת – תאמין". ואני יודע את זה גם מניסיון אישי: אם רוצים להעביר שיחה, הרצאה או שיעור טוב, צריך להשקיע. זה דורש חשיבה ועוד חשיבה, כתיבה ומחיקה ושוב כתיבה, שעות וימים, כדי להגיש לציבור משהו טוב באמת. ואפילו נתניהו, שבוודאי יש לו כריזמה ונוכחות, צריך לעבוד קשה ולהשקיע זמן ותשומת לב. אז אם במקרה אתם צריכים לומר משהו לקהל – שיעור בכיתה, דבר תורה בשמחה משפחתית, נאום קצר בטקס – שְבו עליו כמו בני אדם. אחרת הוא יהיה משעמם ושבלוני. לפעמים יש ניסים בעניין הזה וגם בלי השקעה הפה שלנו יפיק זהב ויהלומים, אבל לרוב בלי זה נקבל פשוט קלישאות חסרות חן.

הספר עוסק בניתוח נאומי נתניהו ועומד על כמה מה'סודות' שלו. אל תצפו לחשיפה של סודות גדולים, אבל בהחלט יש משהו מרתק וחשוב בהבחנה ובהתבוננות בכלים שבהם משתמש נתניהו. הספר מפרט כלים רבים: יצירת דימוי חזותי ברור ('This is a bomb', 'חמוצים' ועוד ועוד), יצירת תחושה ברורה של 'אנחנו' ו'הם', יכולת לגעת ולהניע רגשי הישרדות קמאיים (כאשר נתניהו הוא בתפקיד האב המושיע), יצירת קשרים מחשבתיים קבועים (גנץ חלש, פרס יחלק את ירושלים וכו') שמחלחלים בסופו של דבר לתודעה ועוקפים את יכולת השיפוט הרציונלי ויכולת ליצור ברית ותחושת חיבור עמוקה לקולקטיב. ה'כלים' הללו מצליחים להניע אותנו מבפנים. אני מודה שבאופן כלשהו הם פעלו עליי אפילו תוך כדי קריאה.

אבל אני מציע להביא בחשבון שני דברים שהספר מעלה. הראשון הוא שיש מחירים לשימוש בכלים חזקים כאלה. כאשר אתה מוצא מטפורה טובה ודימוי חזותי אתה עלול להתאהב בו ולהתקבע עליו כך שתראה את כל המציאות רק דרכו. יש גם מחירים ציבוריים וחברתיים: בכל פעם שאתה אומר 'או אנחנו או הם' אתה אומנם מחזק את תחושת היחד של ה'אנחנו', אבל אתה מסמן ל'אנחנו' הזה גבול מאוד ברור ומרחיק את האחרים החוצה ממנו. זה נכון על נתניהו, וזה נכון על כל מנהיג.

הנקודה השנייה והחשובה מאוד בעיניי היא שלמרות הכול ייתכן מאוד, ויהיו כאלה שזה יבהיל אותם ואחרים שזה מאוד ישמח אותם, שזה לא רק כלים שנתניהו משתמש בהם, זה כנראה באמת האופן שבו הוא תופס את העולם. הוא באמת חי ככה. ואם זה לא אותנטי, אני בספק אם אפשר להשתמש בהם באותו האופן. זו כנראה אחת מנקודות הכוח העמוקות של האיש הזה.

ובכן, הספר הזה יעזור לכם להקשיב ולהתבונן בנתניהו במצב כפול: גם להקשיב לו וגם לשים לב למה שקורה לכם תוך כדי. באופן כללי זו הצעה לא רעה. לדעת לפעמים גם להיות בתוך סיטואציה וגם לנסות להסתכל עליה מבחוץ ולחשוב מה קורה לנו בתוכה.

עניין אחרון. נתניהו הוא פרזנטור מוכשר מאוד מאוד. הוא יודע לעמוד מולנו, לדבר אל ליבנו ולהניע אותנו. הוא יודע היטב להשתמש ולהוביל בעולם המנהיגותי של ימינו. אבל צריך לזכור שאחד המנהיגים הגדולים שהעם שלנו ידע הוא משה רבנו. משה רבנו המגמגם. משה כבד הפה וכבד הלשון. אנחנו תמיד צריכים לזכור שיש עוד פרמטרים למנהיגות גדולה. בלי לפגוע בגדולתו של נתניהו, אני בכל זאת מקווה שיש בעולם שלנו עוד סיכוי למנהיגות פוליטית או רוחנית שאינה חזקה דווקא בתחומים אלה.

חג חירות שמח!

הגדה של הנפש – הגדה של פסח לליל גאולה פנימית, הרב חגי לונדין, הוצאת מגיד: תש"ף

הגדה יפהפייה. שילוב של העבודה והכישרון המופלאים של הוצאת קורן עם דיבור נוגע ורלוונטי של הרב חגי לונדין. ניכר שהרב לונדין מודע היטב לפוטנציאל הטרחני של ההגדה של פסח ומשקיע מאמצים רבים להפוך את ליל הסדר ללילה מסעיר ומשנה חיים. לא תמיד זה מתיישב לחלוטין עם הטקסט, שכבר שנים אני מתקשה איתו (ההגדה מכילה הרבה מדי דיבור על איך לספר, על החובה לספר ועל איך המצרים הוכו ופחות מדי על עם ישראל ומה קרה להם כשיצאו ממצרים), אבל הוא עדיין בהחלט מוצא שם אוצרות עמוקים ונפלאים. אהבתי גם מאוד את האמירה שלו בתחילת ההגדה, אמירה שהוא מקיים במלואה, שליל הסדר הוא אומנם חג שבו אנחנו מקיימים 'והגדת לבנך', אבל זה לא דורש להפוך את הערב לאינפנטילי ודידקטי לגיל הרך. ברור שאם ההורים לא יהיו נסערים ונרגשים מסיפור ההגדה, כל השיח החינוכי והמנוקד לא יצליח באמת להתקרב ללב ילדיהם.

יש לי רק הערה אחת על ההגדה הזו. הרב לונדין כותב בהקדמה שליל הסדר נועד לעזור לנו להשתחרר מהתאוות, ההתמכרויות, הדיכאונות, הכישלונות והאכזבות. אין לי ספק שיש לליל הסדר פוטנציאל כזה. הבעיה היא שיש כאן הצעה לליל סדר מרגיע ונעים. ליל סדר מוצלח שהמשתתפים מרגישים בסופו טוב יותר עם עצמם, עם חייהם ועם המציאות סביבם. נראה לי שיש גם רובד נוסף בליל הסדר, רובד שמבקש לשנות את המציאות. אנשים אחרי ליל סדר צריכים לצאת לוחמי חירות עם רצון לא רק לגאולה פנימית אלא לשינוי מציאות סביבם – גאולה של העולם. לצאת מחויבים להילחם למען חירות של עצמם ושל כל אדם. אתם יכולים לחשוב על האנשים בצפון קוריאה, על בית המקדש החרב שלנו או אפילו על עובדי הקבלן והפלשתינים, אבל ליל הסדר יכול לגייס אותנו גם למשהו כזה. אם הפירוש על 'לשנה הבאה בירושלים הבנויה' הוא על ירושלים שמצויה כעת בחיינו ובתוכנו, יש כאן החמצה. אגב חמץ.

אז אם אתם מבטיחים להוסיף גם את מצב הרוח הזה ומתחייבים שליל הסדר עם ההגדה הזו לא ימלא אתכם בשביעות רצון ובנחת, אתם תרוויחו הרבה מההגדה הזו. היא כתובה היטב, באופן עשיר, מגוון, אישי, נוקב ועמוק, ומעוצבת נהדר.

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
הגיע הזמן לימין אמיתי

  מאמר מאת עמיעד כהן

כאן ביתי

  תושבת לוד: עדין מתפרעים...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם