מעשה מביטחון

13 leviteh

יובל לויטה

חיים פנימיים בתוך הניסיון

הקב"ה הטוב והרחמן מעביר את משפחתנו ניסיון מיוחד בימים אלו. אנו נמצאים כרגע במורכבות נפלאה, והיא מאפשרת לנו להתקרב כל כך בינינו, לאשתי, לילדיי, אליו יתברך. אני רוצה לשתף קצת – לא את הפרטים, לא את הרכילות – אלא את החיים הפנימיים המתגלים בתוך הניסיונות. יש רצון כן לתת לעם הקדוש ולשמח אותו, את כולנו, נשמות ישראל, אור השכינה, גילויו יתברך בעולם הזה.

בתוך התבודדות שיצאתי אליה, או נכון יותר נדחפתי אליה מתוך מועקת לב, במין זמן ירידה כזה בעקבות הניסיון, מצאתי את עצמי מדבר עם ה', משתף את צרתי, משיח אותה לפניו, שופך נפשי. ואז הקשבתי הקשבה פנימית כדי לקלוט את מה שחוזר ממנו עמוק בתוך לבי, והנה לאחר דו-שיח ממושך, ככה בטבע, בתוך הבריאה הנפלאה שלו, כשהשמים הכחולים פרוסים מעליי, אין-סופיים, שדות החיטה מוריקים לפניי, הוא נתן לי לחוות שוב את הפלא. את המהפך הנסי הזה בנפשי פנימה. מעבר מהתרוצצות נפשית וסגירות לשמחה ופתיחות, והכול ללא שום שינוי במציאות החיצונית. שוב קלטתי מהחוויה הזו עד כמה 'המערכת' שלנו מורכבת ומיוחדת. ולכן כל אחד חש כל כך הרבה חוויות סותרות לכאורה; הנה רגע אחד כל המוחין סתומים והלב אטום, ומאין יבוא עזרי? ורגעים אחרי זה הכול משתנה, והנה מתפשטים אור ושמחה כאילו האדם אחר לגמרי, ולפעמים זה ממש קורה יחד.

כאשר ילד קטן יושב ליד אביו בזמן נהיגה, הנה הילד שקט, אפילו ישן. מאיפה המנוחה? מאיפה השלווה? הרי אין הוא יודע את הדרך, לפעמים אפילו אינו יודע לאן נוסעים. הוא נשען על הידע של אביו, על הנוכחות שלו ועל כוחותיו
מתח הניגודים

ה' הראה לי שעיקר האחריות שלנו הוא שלא להתבלבל, שלא להיבהל מהתנועות, מהעליות והירידות. קלטתי בהעמקה שאנחנו, נשמות ישראל, גבוהות הרבה יותר מהעליות והירידות שחולפות בנפשנו. זוהי השגה שבאה מבפנים, החוויה הזו של מתח הניגודים הפנימי. מצד אחד משהו זז, מתרוצץ, דואג ומפחד, ובו בזמן ממש יש חלק שנח, שקט מבפנים, אינו מתרגש, מלא ביטחון למרות כל ההתרוצצות של המחשבות והרגשות. מה זה? בהתחלה זה מבלבל, אך אט-אט כל מי שיעבוד עבודה פנימית יוכל ללמוד לחיות את זה בבהירות רבה יותר, בהשלמה. אלו חיים אחרים של ממש, היכולת לסבול את נשיאת ההפכים הללו.

ה' האיר שהנקודה היחידה שבאמת חסרה, ובה צריך את עיקר ההשתדלות, היא לא עוד פתרון מעשי כזה או אחר ולא הבנה כזו או אחרת, כי פתרון כזה הוא משענת קנה רצוץ, רגע אחד קצר, וברגע שאחריו הוא מתרסק מול המציאות המשתנה. נראה ששורש הבקשה והתפילה האמתית צריך להיות בעיקר על ביטחון. אומר רבנו הקדוש רבי נחמן מברסלב שהביטחון הוא הכלי לכל מה שצריכים, בגשמיות ורוחניות, שזהו הכלי לכל השפע. ומה שמתגלה בהעמקה הוא שבאמת הביטחון הוא השפע בעצמו, כלומר הוא המילוי האמתי של חסרונותינו. כי אם נבדוק היטב פנימה מה באמת חסר לנו נמצא שרק ההרגשה הזו חסרה – הרגשת הביטחון.

כמו ילד שצריך רק שמישהו יאמר לו: "היי, בני אהובי, הכול בסדר, הכול טוב", וזהו! לפתע לא חשוב לו מה היה ומה יהיה, העיקר שאבא פה, והוא גדול ויודע, זהו! זה מספיק לו. הילד אינו נשען לא על הבנתו ולא על ידיעותיו. למשל, כאשר ילד קטן יושב ליד אביו בזמן נהיגה, הנה הילד שקט, אפילו ישן. מאיפה המנוחה? מאיפה השלווה? הרי אין הוא יודע את הדרך, לפעמים אפילו אינו יודע לאן נוסעים. הוא נשען על הידע של אביו, על הנוכחות שלו ועל כוחותיו. הביטחון הילדי הזה נמצא בנו כל הזמן. מקום שיודע שהכול מה', שהכול מושגח, שההגה בידיים טובות, שיש מישהו שיודע מה קורה פה וממש אפשר להתמסר ולנוח לידו. אפילו אם אני לא יודע מה הכיוון של הדרך ולאן נוסעים, אני ילד, זו לא אחריותי, יש כאן אבא חכם, רחמן, גיבור, אבא מושלם שיודע הכול, אבל באמת. כמו שכשהיינו קטנים כל אחד השוויץ באבא שלו שהוא 'הכי-הכי'.

החוויה הטבעית הזו של כל ילד בעומק שלה באה מהידע של הנשמה החשה כך כלפי אביה שבשמים, שהוא ממש הכי-הכי, זה נכון. וכרגע זה מתלבש על האבא הביולוגי בעולם הזה. באמת יש בנו היכולת להתחבר למקום הכי פנימי הזה בתוכנו, מקום שאינו תלוי בזמן ומקום, שאינו תלוי במצבים החיצוניים, מקום הביטחון שבנו. זהו אור נגיש שצריך רק לבקש ולדרוש אותו. לרוב אנחנו מקבלים ביטחון מדומה, והוא מגיע רק כאשר אנחנו מבינים משהו בשכלנו. הוא מרגיע אותנו לזמן מה, ואז מיד אנו שוב חוזרים לחשוש ולדאוג שהדברים אינם ברורים. זהו ביטחון חיצוני. ה' ברחמיו, דרך צדיקיו, מלמד אותנו ומגלה לנו: אחים אהובים, אפשר למצוא ביטחון אחר, פנימי, עמוק, אמתי. ביטחון שאינו תלוי בהבנות שלנו וודאי שאינו תלוי במצבים המשתנים. זהו ביטחון שהוא ממש עצם ההוויה, ביטחון קיים, שהוא החיבור המוחלט שלנו אל אבא, חוט ישיר למקור שאינו יכול להינתק לעולם. זה לחוש ביטחון עוד לפני שהדברים מסתדרים, וכמו שראינו מרבי נחמן, בזה תלוי גם כל השפע החיצוני. "הבוטח בה' – חסד יסובבנהו", קודם יש לבטוח, ואחרי הביטחון יבוא השפע.

זוהי העמקה של הקשר עם הפנימיות שלנו; מציאת העומק של הגילוי האלוקי ומידותיו הקדושות בלבנו ובנפשנו. לגלותם ולשחרר אותם, לאפשר להם להתפשט בכל הגוף והנפש שלנו. לתת לביטחון לזרום בעורקים ובנימים, למלא את מוחנו ואת לבנו, לאפשר לידע החשוב ביותר בעולם למלא את כל ישותנו – ה' אתנו תמיד-תמיד, איפה שאנחנו ובמה שאנחנו עוברים. אנא העבירו את זה לכל מי שקשור אליכם, זהו ידע שמקרב את הגאולה ממש,

אמן.

b7underdos5

 

 

 

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
היהודי הראשון

  הטור של סיון רהב...

כל מנצח צריך תזמורת

  הטור של סיון רהב...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

עדן 050-903-1533

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם