להקשיב לסודות הילדים

10 leviteh

יובל לויטה

פתאום התחלתי לבכות

אני רוצה לשתף בשיחה נפלאה עם אחת מהבנות הקדושות שה' נתן לי, ודרך אגב ממליץ מאוד לכולנו לייצר זמן איכות של קשר פתוח ועמוק עם הילדים שלנו ולהיפתח לדבריהם הנאמרים באמת. אלו ילדים של זמן הגאולה, וכמו שאמר ר' שלמה קרליבך: "הילדים שלנו הם השליחים הטובים ביותר של בורא עולם", והוסיף ואמר: "ככל שאדם באמת מאמין בה' כך הוא מאמין בילדים שלו" (פתחו שערי הלב).

בתי: "אבא, אני רוצה לדבר אתך, זה מתאים?" זה היה בשבת קודש, בחסדי ה', ולבי היה ממש פתוח ופנוי (שלא כתמיד), ועניתי: "בטח, ילדה שלי, עכשיו זה הכי מתאים". וכך סיפרה: "לפני כמה ימים לאחר שהשכבת אותנו לישון ניסיתי להירדם, אך לא הצלחתי. פתאום התחלתי לבכות לבכות ולבכות... לא ידעתי ממה, ככה בלי להפסיק. לא ידעתי למה ה' עושה לי את זה, חיכיתי לראות מה זה ושאלתי אותו מה הוא רוצה ממני. ואז, תוך כדי הבכיות, נפתח לי הלב ואמרתי לו, 'אוי, ה' יתברך, אני כל כך רוצה לראות אותך... זה קשה לי ככה.. אתה אבא שלי... אני כל כך רוצה לראות אותך'... היתה לי שיחה נפלאה ומרגשת עם ה', והוא אמר לי שלא לשתף את מה שאני עוברת עכשיו שלושה ימים. ביום שישי, כשבאתי להדליק נרות, זה נפתח לי – והנה ה' הראה לי שהוא תמיד מתגלה לי פה בנרות, רק שלא ניסיתי לראות. הוא אמר לי, 'אני אתך, אני שומע את כל הבקשות שלך, כאן עם הנרות זה הכי גבוה', ראיתי אותו באור של הנרות... זה הכי מחובר..."

צמרמורות קטנות אחזו בגופי למשמע סיפורה על גילוי ה', הרהורי תשובה ממש. מיהי הילדה הזו? צריך להתבטל אליה ממש

והמשיכה הצדיקה הקטנה: "לאחר מכן ה' הראה לי שצריך לגלות לך, אבא, את מה שעברתי. גם כי זה ישמח אותך וגם כי אתה מכיר סיפורים כאלה ותדע מה לעשות עם זה. וגם רציתי לדעת מה זה? ולמה זכיתי?"

חיזוקים מהצדיקים

צמרמורות קטנות אחזו בגופי למשמע סיפורה על גילוי ה', הרהורי תשובה ממש. מיהי הילדה הזו? צריך להתבטל אליה ממש, לקבל את אורה. זה האיר לי את השבת, עורר אותי להתבודד עם ה', להגיע לאינטימיות הזו, של הקשר של הקרבה, שנזכה.

כדי לחזק אותה סיפרתי לה סיפור קצר על ילדותו של רבי נחמן מברסלב שקצת מזכיר את סיפורה, וחשבתי שהוא ישמח גם את הקוראים לכבוד שבת קודש. אחד מחסידיו של רבי נחמן מספר בספר 'חיי מוהר"ן' את מה ששמע ממנו: "שבהיותו ילד קטן רצה להיות ירא שמים והיה חפץ לקבל שבת בקדושה גדולה כראוי והלך למרחץ וטבל בזריזות סמוך אחר חצות היום, ויצא מהטבילה ובא לביתו ולבש בגדי שבת, ונכנס לבית המדרש והלך אנה ואנה ורצה להמשיך עליו קדושת שבת ונשמה יתרה, והיה חפץ לראות איזה דבר, אך לא ראה כלל, והיה מתגעגע מאוד לראות (אמרתי לבתי: "ממש כמוך"). ובתוך זה התחילו לכנוס אנשים לבית המדרש. ובא איזה איש חשוב ועמד על 'הסטנדר' שלו והתחיל לומר שיר השירים, והלך הוא (רבנו) ז"ל והכניס ראשו למטה בתוך הסטנדר, ומחמת שהיה ילד לא הקפידו עליו, והוא היה מונח שם והתחיל לבכות, ובכה בדמעות שליש כמה שעות עד הערב, עד שעיניו היו נפוחות ואחר כך פתח את עיניו ונדמה לו כאילו הוא רואה איזה אור מחמת שכבר נדלקו הנרות ("ממש כמוך, מתוקה") ועיניו היו סתומים כל כך בבכייה, ואז נתקרר דעתו קצת. וכל זה היה בקטנותו ממש, כמדומה שאמר שהיה אז בן שש שנים" ("ממש קרוב לגילך, אהובה").

לאחר שסיימתי אמרה בתי שזה ממש מרגש ומשמח אותה שמה שהיא עוברת דומה לדרך שצדיקים הלכו בה, ושגם היא רוצה להיות צדיקה ולעשות מעשים טובים, ובכלל זה מחזק אותה לרצות עוד את ה'.

המפגש הזה, השיחה הזו עם בתי, היו רגע מיוחד מאוד בעבורי, מין אינטימיות כזו עם הנשמה שלה. זה ממש נתן לי כוח והראה לי כמה באמת אפשר לקבל מהילדים שלנו, מהפשטות, מהתמימות, מהרצונות הכנים, והבנתי שזה יכול להתאפשר רק אם אנחנו נדע לשמור על התכונות האלו בתוכנו ללא ציניות, ללא מסכים.

נסיים בברכה מר' שלמה קרליבך: "אני מברך אתכם שתמיד תדעו איך לדבר לילדים שלכם ושהילדים שלכם תמיד יוכלו לספר לכם את הסודות שלהם. למי הם אמורים לספר אם לא לכם?"

 

 

atarMbaolam

 

 

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
אור חדש בציון

  יסודות הציונות: תכירו את...

לייקר כל יממה

  הטור של סיון רהב...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם