בדק בית

 10leviteh

יובל לויטה

 

בדק בית


חניון ירוק בצפון הארץ, משפחתי היקרה יוצאת לחופש (מהו באמת חופש? על זה נדבר בפעם אחרת), ולאחר בילוי כיף ונעים בחצבני ובכרי הדשא של החניון המטופח, מתארגנים לחזור. והנה, כמו שבוודאי רובנו מכירים, ישנו הזמן הזה של סוף החופשה, שלרוב מתמלא בדינים, ונכנסים למצב ולתדר שלא ממש קשורים לחופשה שהייתה עד עכשיו. לאחר המנוחה וה"רביצה" הארוכה ללא מעש, לפתע עוברים למצב אינטנסיבי של משימות: קיפול האוהל, המזרנים, אריזה של כל הבגדים והתיקים, וכל זה צריך להגיע עד האוטו... לרוב העצה היעוצה היא לשתוק, כמו בערב שבת, כל אחד עושה את שלו. מתקדמים בעבודת החיסול, והנה שני הילדים הקטנים מתחילים לריב כל הדרך לאוטו. כל אחד מאתנו אומר להם בתורו "די תפסיקו", עדיין בקול רגוע יחסית, אך הריבים נמשכים, והנה לפתע כאשר נכנסים לאוטו, והדלתות והחלונות נסגרים, אני שומע את פי גוער עליהם: "נו מספיק! נמאס!" צעקה כזו של דרקון שהשתחרר מהרסן.


חשתי בושה פנימית, אבל האמת היא ששמחתי בה. הבושה הייתה מה', הוא נתן לי לקלוט שרק כשהדלתות והחלונות סגורים, והעולם בחוץ לא שומע ולא רואה, אני מרשה לעצמי לצעוק, לאבד שליטה. הרי היה בי כעס גם לפני שנכנסנו לרכב, אך הסיבה שהוא לא השתחרר קודם לא הייתה רוחניות-יתר אלא הידיעה שיש אנשים מסביב - רק שלא יראו, שלא יחשבו. "יהי רצון שתהא מורא שמים עליכם כמורא בשר ודם". אז למה שמחתי? כי חשתי שה' אתי, הוא הראה לי שחשובה לו האמת, אחרת לא היה נותן לי לשים לב לזיוף הזה שיצא ממני. הרי יש אנשים רבים שעוברים אותו דבר ואין להם על זה חשבון נפש, אולי הם אפילו מצדיקים את עצמם; אבל הוא יתברך הראה לי שאני לא בורח, אלא פוגש את "הקַטנות" שלי ולוקח עליה אחריות. תודה.


שינוי הסדר


דברים אלו באים לעורר (קודם כול את עצמי) לשינוי שצריך להתרחש בתודעה שלנו. הוא קשור לפרשה הקודמת, פרשת עקב, המתמקדת במצוות ובדברים שאנו "דשים בעקבנו". כמו העקב שנשחק מכך שכל הזמן דורכים עליו, כך הפעולות ההרגליות שלנו הופכות להיות פעולות אוטומטיות, מובנות מאליהן, שלא מקדישים להן מחשבה ותשומת לב.


דבר זה נכון לכל הפעולות, של החול ושל הקודש. וכאן, בעקבות הסיפור, רצוני להתמקד ביחס של ה"עקב" שלנו אל קרובינו ומשפחתנו, אותם יקרים שאנו פוגשים יום יום, חיים אִתם יחד באותו בית. ההרגל של המפגש הקבוע אתם הוא בחינה של "עקב", שמייצר בנפש (אם לא עובדים עליו לתקנו ולדייק בו) חוויה של מובן מאליו. הרגל זה יכול לייצר זלזול בחשיבות ובצורך להראות להם פנים מאירות - הם הרי מכירים אותי, ואני אותם, מה יש להשתדל? נראה שאנו מוותרים לעצמנו ולא ממש מנסים להתגבר על כעסים, קרבניוּת וחוסר התרצות. פתאום נותנים דרור לכל אותן תגובות נפשיות שאנחנו לא מרשים לעצמנו להביע מחוץ לבית, בעבודה, במפגש עם חברים. שם חשוב לנו להיות "רוחניים", מאירי פנים, סבלנים. והנה, כשנכנסים למרחב הבית, פתאום הרסן משתחרר. דווקא כאן יורד הצורך בהשקעה נפשית איכותית של הקשבה, נתינה, תשומת לב וסבלנות לבן המשפחה.

היה בי כעס גם לפני שנכנסנו לרכב, אך הסיבה שהוא לא השתחרר קודם לא הייתה רוחניות-יתר אלא הידיעה שיש אנשים מסביב. רק שלא יראו, שלא יחשבו

זהו אתגר גדול - לעורר את הלב לקשרים הקבועים שלנו. לעשות ענין מהמפגשים היומיומיים, כשבן הזוג חוזר מהעבודה, כשהילדים חוזרים מבית הספר. להקדיש זמן של איכות, של הקשבה ויצירת קשר. וכן כשיש איזה רוגז בלב - להשתדל להתגבר ולדייק בתגובה, לפחות כמו שעושים כשזה קורה לנו מול המעסיק בעבודה או החבר. דווקא בבית, "בעקבי החיים", בתוך היומיום הפשוט, לחדש את האכפתיות, להצהיל פנים, להשקיע בלשמח את בני הבית. לעשות מהפך בסדר, במשקלים, להוסיף משקל לבית. פעמים רבות כשאני משוחח עם זוגות בענייני שלום בית, אני שומע את אחד הצדדים אומר בתסכול ובכעס: "כאשר אנחנו מחוץ לבית הוא תמיד כזה נחמד, סבלני ולבבי, נותן כל כך הרבה חום ומלא ב'אהבת ישראל' - אבל איפה כל זה בבית? שם הוא כמו אדם אחר".


זו קריאה לחיזוק הבית, לתקון והשלמה של הפער בין הבית לחוץ, התחזקות פנימה לעורר לבבנו, לייחד זמן להתבוננות על הדברים האלו המובנים מאליהם, ולמצוא איך לחדש את איכות הקשרים שלנו ולשפר אותם. ההתבוננות מאפשרת לצאת מה"התנהלות העקבית", ההרגלית, ולהתחדש ברצון ובלב מול יקירינו. שנזכה, אמן.

צילום: יח"צ

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
היהודי הראשון

  הטור של סיון רהב...

כל מנצח צריך תזמורת

  הטור של סיון רהב...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

עדן 050-903-1533

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם