היהודי הנודד

Rabbi kook

הרב יובל פרוינד

יעקב יוצא בפרשתנו לנדודים ארוכים וקשים. הוא עובר מסעות רבים – פיזיים ונפשיים – גלות ארוכה של יותר מעשרים שנה שבה נדמה שהוא לא יכול להניח את הראש לרגע. הוא מחויב לשמור על ערנות גבוהה, "לישון עם הנעליים" וכל הזמן להגיב, להתמודד ולהשתנות. מה נבנה בנדודים הללו? אילו תכונות נפשיות נרכשות דווקא על ידי הגלות הארוכה הזאת?

הרב קוק מסביר את הדברים דרך הפסוק "מה טובו אוהליך יעקב": ההשתלמות המאושרת, שאליהראוי שיכסוף האדם תמיד בכל חייו בלא הרף, היא מיוסדת על שתי בחינותיסודיות: האחת היא... להיות האדם שואף תמיד להתעלות, לעלות אל על במעלותהקודש, להוסיף חכמה ודעת קדושים רבה... האוהל מסמן את היסוד המטלטל, את הצביון של ההכנה אשר לתנועה,שכוונתה היא תמיד השתנות ועלייה לצד האושר העליון, לקראת הזיו של מעלה(עולת ראי"ה, ברכות השחר).

יעקב הוא איש האוהל. הוא מפתח את יסוד התנועה בנפש. את התכונה התוססת, שלא מוכנה להסתפק בשום דבר ונמצאת תמיד בתהליך של חיפוש ותעייה. את ההרגשה שאף פעם אתה לא בדיוק בבית, שעוד לא הגעת, שיש הרבה יותר. התכונה הזאת קריטית לעבודה הפנימית. היא שומרת אותנו מקיבעונות וקטנוניות, היא מדרבנת אותנו להמשיך לצעוד לעבר האינסוף.

אולם ישנו צד שני מאזן – 'ישראל' הוא השם שמציין את המנוחה וההתמקמות, את השמחה, השלווה וה'ביתיות'. כך ממשיך הרב קוק: וה(תכונה ה)שנייה היא הבסיסיות שלהעמדה, התוכן השומר את המצב, שלא יהורס... הנותן מנוחה לשיא גליה, והקובע לנשמה מקום של מנוחה,לבלי תהיה מהרסת למעלה מכל חוקה... המשכן מסמן... את היסוד המנוחתי שיש בין מסע למסע, ובנפשיות היא ההרגשה המרגעת, העוצרתאת ההתנועעות הבלתי פוסקת, לשם הייסוד של המטרה העליונה".

ישראל הוא הצד שנהנה מפירות הדרך ומעכל את כל מה שקרה באופן רגוע. הדמות הישראלית שעמה ניפגש מאוחר יותר (מהפרשה הבאה ואילך) היא כבר דמות שמסוגלת להניח את מקל הנדודים, לבנות בית ולייסד מדינה. היא מחדשת מקום שאליו אפשר לשוב אחרי כל מסע ויש בו יציבות וביטחון. היא מאזנת את הנטייה האובססיבית לרוץ ולבקש עוד כל הזמן – מתוך שמחה והכרה בטוב הקיים ומתוך רצון להעמיק את מה שיש ולגבש אותו.

 

atarMbaolam

 

 

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
אור חדש בציון

  יסודות הציונות: תכירו את...

לייקר כל יממה

  הטור של סיון רהב...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם