לעזוב את הפוליטיקה?

Rabbi kook

הרב יובל פרוינד

המפגש של יעקב עם עשו והאמירה של יעקב "יעבר נא אדוני לפני עבדו" משקפים לפי חז"ל הכרעה זמנית של יעקב לתת לעשו להוביל את ההיסטוריה. יעקב אומר לעשו: "לעת עתה תתקדם אתה ושרי הצבא שלך, אתה וכיבושיך, ואני עוד 'אתנהלה לאטי'. רק אחרי שאחזור לארץ ישראל, אשתרש בארץ ואבנה את ביתי ואת משפחתי אפשר יהיה להתחיל לדבר על ממלכה ועל שלטון".

הרב קוק רואה בהכרעה הזאת לא רק הכרעה אסטרטגית צבאית אלא הכרעה מוסרית: "אין הדבר כדאי ליעקב לעסוק בממלכה, בעת שהיא צריכה להיות דמים מלאה, בעת שתובעת כישרון של רשעה" (אורות המלחמה ג) – יעקב מבין שבמצב העולם הוא לא יכול מיד להיכנס לג'ונגל האכזרי שתובעת הממלכה ושהוא צריך לבנות עמוד שדרה מוסרי איתן בטרם יכריע ללבוש את בגדי עשו.

השאלה אם להיכנס למרחבים ה"פראיים" של הצבא, הכוח והפוליטיקה חוזרת ועולה שוב ושוב במהלך ההיסטוריה הישראלית. עם ישראל נתון בדילמה קשה – מצד אחד צריך לתקן את העולם וחייבים להילחם ברוע, ומאידך גיסא ישנם כוחות משחיתים של אלימות, תאווה וגאווה שאורבים למלכות באשר היא מלכות. הרב קוק רואה בגלות מעין בחירה לא מודעת לעזוב את הפוליטיקה העולמית משום שכנסת ישראל הרגישה שבגדי עשו "חונקים" אותה ושהשחיתות נאחזת בשולי גלימתה: "עזבנו את הפוליטיקה העולמית מאונס שיש בו רצון פנימי... בחלה נפשנו בחטאים האיומים של הנהגת ממלכה בעת רעה" – יעקב שוב אומר לעשו (במשך יותר מדי זמן...): "תתקדם אתה, תוביל אתה, עד שאהיה מוכן".

כעת הגיע הזמן לפי הרב קוק, עת הזמיר הגיע. עם ישראל חוזר להיסטוריה והציונות החלה לבשר שישראל מגיע, שאנחנו מוכנים: "והנה הגיע הזמן, קרוב מאוד, העולם יתבסם ואנו נוכל כבר להכין עצמנו, כי לנו כבר אפשר יהיה לנהל ממלכתנו על יסודות הטוב, החכמה, היושר וההארה הא-להית הברורה". אבל זהו אינו תהליך פשוט והחלטי. זהו תהליך מורכב שדורש הרבה עבודה מאומצת שמחייבת לשים כל הזמן יד על הדופק – "מובן הדבר, שכדי להגשימו (את החזון של ממלכה מוסרית) אנו צריכים להתעורר בכוחותינו כולם, להשתמש בכל האמצעים שהזמן מביא" – להיזהר מן השחיתות האורבת, לבחון את עצמנו כל הזמן לאור יסודות הטוב, החכמה והתורה, לבדוק כל הזמן שאנחנו לא מסתאבים ושומרים על טהרה וניקיון כפיים.

נותר רק לתהות מה היה כותב הרב קוק על הממלכה היום.

 

atarMbaolam

 

 

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
נרקוד?

  מאמר מאת הרב ליאור...

עוד לבנה אחת

  מאמר מאת הרב אייל...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם