היינו כחולמים

Rabbi kook

הרב יובל פרוינד

מדד החלומות עולה בספר בראשית ככל שעם ישראל הולך ומתהווה. כמעט כל הדמויות - החל מאברהם ועד ליעקב וליוסף - לא מפסיקים לחלום חלומות נשגבים, שמריצים את המציאות כמה צעדים גדולים קדימה.

הרב קוק רואה בחלום פעילות קריטית לנפש האנושית ובטח לנפש הישראלית. "לזרוק" את הנפש ולהטיל אותה לכיוון העתיד. לא לוותר ל"בוץ" של ההווה להסתיר את האופק:

"החלומות הגדולים יסוד העולם הם... הגסות של החיים החברותיים, בהיותם שקועים רק בצדם החומרי, נוטלת את אור החלום מן העולם... את עלייתו העליונה, מ(על) המציאות הקודרת, עד שהעולם מפרפר במכאובים מתוך עקיצותיה הארסיות של המציאות" ('החלומות הגדולים', אורות הקודש א', שער שני נג).

הרב קוק מתאר עולם מפרפר. עולם שקורא לעצמו 'ריאלי' ו'מפוכח' ובעצם מכבס את המילים 'פסימי' ו'מיואש'. יתרה מזאת, יש פער אמתי בין כמיהת הנפש לבין מה שהמציאות יכולה לתת. ההישאבות הטוטלית רק למה שקיים במציאות החיצונית – מנטרלת את היכולת של הנפש לחרוג ופוגעת אנושות באיברים הפנימיים שלה – התקווה, האמונה והרצון.

לכן הרב קוק משוכנע שכאשר המציאות תהיה ריאלית "מדי", מתכתית ומאוקסלת, מתוך המחנק הזה תיווצר כמיהה חדשה אל מחוזות החלום – עד שערי הנבואה:

"המכאובים הם ייסורי אהבה, הם ימרקו את העולם, יבררו לו כמה גדולה היא הטעות של המתפארים במציאות הלקויה, בעת אשר רק החלום החופשי, המורד במציאות וגבוליה, הוא הוא באמת האמת היותר הווייתית של המציאות".

ייתכן שזה היה כוחו של יוסף שנמצא בתוך תפיסת עולם חומרית ומעגלית במצרים ומשחרר את פרעה ואת כל העולם אל המרחב של החלום. כמה אנחנו זקוקים היום - בעולם האובר-פוליטי המוצף בים של נתונים ופרשנויות שתקועים בפרספקטיבה של כמה דקות - לחולם חלומות אמתי שיפתח צוהר למה שקורה פה באמת.

"ואז שב חזון החלום היה למחזה ברור. 'פה אל פה אדבר בו ובמראה ולא בחידות, ותמונת ד' יביט'".

 

 

atarMbaolam

 

 

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
תן לי את היום הזה

  הטור של סיון רהב...

בג"ץ והחמץ

  דברים שאמר ראש ישיבת...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם