משמעות שמו של משה

Rabbi Samson Raphael Hirsch

הרב אמנון בזק

פרשנים רבים עמדו על הבעיה בפסוק "וַיִּגְדַּל הַיֶּלֶד וַתְּבִאֵהוּ לְבַת פַּרְעֹה... וַתִּקְרָא שְׁמוֹ מֹשֶׁה וַתֹּאמֶר כִּי מִן הַמַּיִם מְשִׁיתִהוּ" (ב', י). לכאורה, משמעות שמו של משה מוסברת על פי השורש העברי מש"ה; אולם בת פרעה המצרית מן הסתם לא ידעה עברית, ומדוע זה היא קראה לו בשם המובן דווקא לפי השפה העברית? בעבר עמדנו על שני הכיוונים שציין ראב"ע לשם זה: או שאכן שמו המקורי היה 'מוניוס', והשם משה הוא תרגום השם לעברית; או שבת פרעה ביררה מהי משמעות המילה בעברית, ואכן נתנה לו את השם על פי השפה העברית.

רש"ר הירש ממשיך את כיוונו השני של ראב"ע, אך רואה בכל הרעיון של נתינת השם 'משה' לילד ביטוי נוסף לגדלות נפשה של בת פרעה. לדעתו, יש בנתינת השם הזה שתי משמעויות בשני מישורים שונים. ראשית, מבחינת תוכן השם: "אולי בא זה לרמוז על מגמת החינוך, שהעניקה הנסיכה לבנה המאומץ, והרושם העמוק שעיצב את אופיו משחר ילדותו. במתן שם זה ביקשה לומר: אל ישכח כל ימי חלדו, שהושלך אל המים, ונמשה מתוכם על ידי. על כן יהיה כל ימיו בעל לב רך, וקשוב לייסורי הזולת, ויהיה נכון תמיד להיות מושיע בעת צרה, להיות 'מוֹשֶה'". ואכן, כבר בהמשך הפרק ניכר עד כמה הופנמה אצל משה תחושת המחויבות להיות קשוב לייסורי הזולת, כפי שבת פרעה הייתה קשובה למצבו שלו, כאשר הוא נחלץ לעזרת החלשים, בין אם זה איש עברי המוכה בידי איש מצרי או בידי איש עברי, ובין אם מדובר בבנות יתרו הסובלות מיחסם של הרועים.

במישור השני, יש משמעות מיוחדת לכך שבת פרעה נתנה לו דווקא שם עברי: "ועוד, שמו העברי יעלה על לבו תמיד את מוצאו. אין זאת אלא הנסיכה נועצה באמו, כיצד להביע רעיון זה בשפת עבר. לולא כן, הייתה קוראת לו שם מצרי. בכל אלה ניכרת אצילות הנפש של מי שהצילה את משה". לדעת רש"ר הירש, בהמשך כאמור לכיוון השני שהעלה ראב"ע, בת פרעה נתנה למשה שם עברי באופן מכוון, על מנת שיזכור תמיד את מוצאו. בכך באמת ישנה גדולת נפש מיוחדת, שכן בת פרעה אמנם מגדלת את משה בביתה כבנה, אך אין היא מבקשת לטשטש את מוצאו הלאומי, אלא אדרבה - היא דואגת לתת לו שם עברי, כדי שיזכור תמיד את מוצאו. נמצא שבנתינת השם משה הביעה בת פרעה שני ערכים: הן מחויבות אוניברסלית להגנת החלש מפני עושקו, הן מחויבות לאומית למוצאו, אף שהוא גדל בבית נכרי.

 

atarMbaolam

 

 

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
אור חדש בציון

  יסודות הציונות: תכירו את...

לייקר כל יממה

  הטור של סיון רהב...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם