לנפץ את ההגדרות

Rabbi kook

הרב יובל פרוינד

רגע לפני שמשה רבנו הולך להתגלות לעמו ולבשר להם את בשורת הגאולה הוא שואל את הקב"ה מה שמו. השם הוא הצורה שבה האדם מתגלה במציאות, ובהשאלה לא-לוהים - משה שואל את הקב"ה: באיזו צורה אתה מתגלה? מהי הדרך לפגוש אותך? תשובתו של הקב"ה נראית במבט ראשון חמקמקה. "אהיה אשר אהיה". עזוב את ההגדרות והשמות, ההתגלות שלי משתנה ודינמית, ללא שם ברור.

מה מונח בעומק התשובה של הקב"ה? הרב קוק רואה בפסוק הזה את עיקר האמונה הישראלית: "אמונת ישראל נעוצה היא באין סוף, שהוא למעלה מכל תוכן של אמונה, ומתוך כך נחשבת באמת אמונת ישראל לאידיאל של האמונה, ואמונת העתיד, 'אהיה אשר אהיה', הגבוה באין ערוך מתוכן של אמונה בהווה" (אורות, 'ייסורים ממרקים').

הרב קוק רואה בשפה העתידנית 'אהיה אשר אהיה' את ההימלטות וההיחלצות מכל הגדרה סטטית של א-לוהים. א-לוהים אינו 'יצור' ואינו 'נוסחה' אינו 'כוח עליון' ולא 'הסיבה הראשונה'. הדרך היחידה לבטא את הנוכחות שלו היא התחושה שרוטטת בלב כאשר קוראים בתורה את הפסוק "אהיה אשר אהיה" או בביטוי הקצר השגור בפי המקובלים 'אינסוף'.

כאשר אנחנו מתבלבלים ומנסים לכלוא את א-לוהים בתוך הגדרה, הרב קוק מתריע שהצעד הבא הוא כפירה: "כל הגדרה בא-להות מביאה לידי כפירה, ההגדרה הוא אליליות רוחנית... ואפילו... שם א-להים הגדרה היא, ומבלעדי הידיעה העליונה שכל אלה אינם כי אם הזרחות ניצוציות ממה שלמעלה מהגדרה היו גם הם מביאים לידי כפירה. ובאנשים שנעתקו לגמרי מהדעה המקורית הזאת מביאים הם באמת לידי כפירה גסה".

יש כאן פירוש חדש לאינטואיציה שמובילה את הכפירה היהודית. הכפירה "מריחה" אלילות בדתיות ולכן היא מנפצת אותה, ממש כמו שאברהם ניפץ את האלילים בבית אביו. איזו אלילות יכולה להיות בדתיות? הגדרה של א-לוהים. א-לוהים יכול בקלות להיות רק 'הבוס של העולם' או 'אבא', וזה כבר צמצום נוראי של האינסוף. מובן שהתארים הללו יכולים להיות נכונים באופן מעודן יותר כאשר הם נתפסים כ'ניצוצות' של האור האינסופי, כרסיסים של התגלות שאנחנו מסוגלים לתפוס, אבל ברגע שהם הופכים להיות חזות הכול – זו כבר אלילות רוחנית שמזמינה התנגדות.

לאורך המאמר הרב קוק מדגיש שלא מדובר כאן רק על דיוק פילוסופי, מדובר כאן על דרך חיים: "כל סיבוכי הדעות שבבני אדם וכל הסתירות הפנימיות שכל יחיד סובל בדעותיו באים רק מפני הערפלים המצויים במחשבה על דבר המושג הא-להי, שהוא ים שאין לו סוף וכל המחשבות כולן... ממנו הן נובעות ואליו הן שבות".

הצורה שבה אנחנו מתייחסים לא-לוהים היא הצורה שבה אנחנו תופסים את המציאות. ככל שהציור הא-לוהי שלנו קטן ומצומצם, מוגבל ובעל תכונות חלקיות ואפילו רעות – כך נראה לנו העולם וכך נראים לנו החיים. גם עולם השאיפות שלנו מעוצב על-ידי ה'מודל הא-לוהי' וכאשר הוא מכווץ כך יהיו מידותינו ומעשינו – 'מה הוא עצבני אף אתה עצבני'...

רק האמונה שנעוצה באינסוף יוצרת באדם את התכונות הישראליות המובהקות – שינוי אינסופי, רצון להתקדמות ושאיפה לעבר אופק אחר. כמיהה אל השלמות והטוב. עולם של תפילה ותשובה, ואמונה גדולה שבחיים גנוז אור אינסופי שעדיין לא התגלה.

Lead

א-לוהים יכול בקלות להיות רק 'הבוס של העולם' או 'אבא', וזה כבר צמצום נוראי של האינסוף

גם עולם השאיפות שלנו מעוצב על-ידי ה'מודל הא-לוהי' וכאשר הוא מכווץ כך יהיו מידותינו ומעשינו – 'מה הוא עצבני אף אתה עצבני'

 

atarMbaolam

 

 

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
שני מיליון דונם מחכים

  מאמר מאת יוסי אביחי...

יש אור

  הטור של אבינועם הרש

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם