הפן המוסרי בשאילת הכלים

Rabbi Samson Raphael Hirsch

הרב אמנון בזק

אחת השאלות הבולטות בסיפור יציאת מצרים היא שאילת הכלים מהמצרים, שעליה ה' ציווה את משה במפורש: "דַּבֶּר נָא... וְיִשְׁאֲלוּ אִישׁ מֵאֵת רֵעֵהוּ וְאִשָּׁה מֵאֵת רְעוּתָהּ כְּלֵי כֶסֶף וּכְלֵי זָהָב" (י"א, ב). מה חשיבות העובדה שהמצרים ייתנו כלים לבני ישראל?

רש"ר הירש עמד על כך שעצם העובדה שהקב"ה צריך לנקוט בלשון "נא", מלמדת שהייתה זו בקשה שאינה מובנת מאליה, ושהעם אכן התקשה לקבלה. לדעתו, לא במקרה הופיעה בקשה זו דווקא כעת, לאחר מכת חושך: "אין 'נא' אלא במקום שצפויה התנגדות של השני, כדוגמת 'אמרי נא' (בראשית י"ב, יג) ועוד. זה עתה הוכיח העם את יושרו המוסרי בצורה מזהירה. במשך שלושה ימים היו נוגשיהם אסורים באזיקי עיוורון, מוסגרים לידיהם חסרי אונים. שלושה ימים נחשפו אוצרותיהם בדירותיהם, ושום יהודי לא ניצל הזדמנות זו לעשות בהם נקם, ולו תהא רק נקמת לעג וקלס; במאומה לא נגעו, מאדם ועד שרוך נעל. ביקש ה' כי גדלות מוסרית זו, שנגלתה למצרים ברגע בו הוחזר להם מאור עיניהם, ובו מצאו את כל אשר להם ללא פגע, גדלות זו תגבר סוף סוף על סלידת המצרים מפני העברים. והיא אשר הרימה קרנו של האיש משה בעיני המצרים - יותר משעשו זאת הנסים אשר חולל. ושמא משה והעם התקוממו בלבם לרעיון להעמיד בסכנת-מה ניצחון מוסרי זה על ידי בקשות כאלה".

לדעתו, מכת חושך הוכיחה את מעלתם המוסרית של בני ישראל, שלא נגעו ברכוש המצרים בזמן מכת החושך, אף שיכלו בנקל לעשות זאת, ואף המצרים ראו בסיומה של המכה שדבר לא נלקח מהם, וכך הכירו את מעלתו של עם ישראל. זו גם הסיבה לנאמר בפסוק הבא: "גַּם הָאִישׁ מֹשֶׁה גָּדוֹל מְאֹד בְּאֶרֶץ מִצְרַיִם בְּעֵינֵי עַבְדֵי פַרְעֹה וּבְעֵינֵי הָעָם", שכן יותר מכול התרשמו המצרים ממעלתו המוסרית של משה, אפילו יותר מהאותות והמופתים שעשה. משום כך, העם לא שש לבקש מהמצרים בקשה שעלולה לקלקל את הרושם המוסרי שהם הותירו לאחר מכת החושך, ולכן הקב"ה נקט בלשון בקשה.

אולם עם זאת, הקב"ה אכן ביקש זאת מן העם, שכן "רצון ה' היה לבלי תת לעמו לצאת ריקם. הלא כל הדורות, שנימקו בעבדותם, לא היו מסוגלים לרכוש לעצמם אף מעט מן המעט. אבן יסוד ראשונה לשגשוג עמו תירכש ותקודש מתוך עצם ההכרה בגדלותו המוסרית מצד אלה שביזוהו עד כה". עם ישראל אכן היה ראוי לקבל שכר על שנות העבדות במצרים, והייתה חשיבות דווקא בכך שהם לא ייקחו אותו בעצמם, אלא דווקא שהם יקבלו אותו מאת משעבדיהם, "אשר נמלכו עתה בלבם לכפר, ולו במעט, על העבר, על ידי נדיבות מתוך הוקרה זו".

 

atarMbaolam

 

 

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
אור חדש בציון

  יסודות הציונות: תכירו את...

לייקר כל יממה

  הטור של סיון רהב...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם