מטרת מצוות זכירת עמלק

Rabbi Samson Raphael Hirsch

הרב אמנון בזק

בשבת נקרא את פרשת 'זכור' (דברים כ"ה, יז-יט), העוסקת במצוות זכירת עמלק. רש"ר הירש העניק משמעות ייחודית ומקורית למצווה זו. הפירוש הרווח בראשונים למצווה הוא שהחשיבות בהדגשת "זָכוֹר אֵת אֲשֶׁר עָשָׂה לְךָ עֲמָלֵק" וב"לֹא תִּשְׁכָּח" היא כדי שבני ישראל לא ישכחו את המחויבות שלהם למחות את זכר עמלק, גם כשיחלפו שנים רבות עד שתגיע ההזדמנות לקיים את הציווי: "שלא תשכח מה שעשה לנו עמלק עד שנמחה את שמו מתחת השמים, ונספר זה לבנינו ולדורותינו לומר להם כך עשה לנו הרשע, ולכך נצטווינו למחות את שמו" (רמב"ן).

ברם, לדעת רש"ר הירש חשיבות הזכירה איננה רק כחיזוק לקיום הציווי, אלא היא בעיקר מוסבת כלפי התנהגותו של עם ישראל עצמו; על ישראל לזכור את עמלק כדי לא ללכת בדרכיו. עמלק מייצג את ההפך הגמור מעם ישראל. על ישראל אומר רש"ר: "מסכת האופי של העם הזה ארוגה צדק וחסד. הוא נדרש לראות את כוחו ועתידו רק בקיום נאמן של חובתו, והוא יעבור לפני העמים עד שקיום החובה יהיה חזון האנושות כולה. הניגוד לאופיו של העם הזה מוצג על ידי עמלק, ששמחת תהילתו היא רק בחרב גאוותו וברמיסת כל חלש חסר מגן". וממילא, גם מצוות מחיית עמלק איננה מסתכמת רק בפעולה הפיזית, אלא היא דורשת מבני ישראל גם למחות את כל השלילה המוסרית בדרכו של עמלק: "זר הדפנה של תהילת עמלק מטעה את בני האדם ומסנוור אותם בזוהרו. העלה האחרון יישור מן הזר הזה כאשר תתמוטט עצמת עמלק - לא על ידי חרב שהיא חזקה מחרבו, אלא על ידי עצמה הנשואה רק בכוח ה' והמושתתת רק על נאמנות מילוי החובה כלפי תורת המוסר של ה'".

את דבריו בפרשה זו מסיים רש"ר הירש בלקחים לעם ישראל לאורך ההיסטוריה, וכמעט נבואה נזרקה מפיו, כאשר עשרות שנים לפני השואה הוא ביטא את המסר הבא: "אל תשכח דבר זה כאשר יבוא יום ואתה עצמך תסבול מהגסות ומהאלימות של עמלק. שמור על קומתך הזקופה! שמור על האנושיות ועל ערכי הצדק שלמדת מפי א-לוהיך. העתיד הוא להם, וסוף האנושיות והצדק לנצח את הגסות ואת האלימות, ואתה בעצמך נשלחת כדי לבשר ולקרב – על ידי עצם גורלך ודוגמתך – את הניצחון הזה ואת העתיד הזה".

ולאחר מכן הוסיף דברים, הרלוונטיים במיוחד לתקופה שבה עם ישראל מקים מדינה ריבונית משל עצמו: "לא תשכח. אל תשכח דבר זה אם יבוא יום ותרצה להידמות לעמלק וכמוהו לא תכיר את החובה ולא תדע את ה', אלא רק תבקש הזדמנות, בדברים קטנים או גדולים, לנצל את עליונותך כדי להזיק לבריות. אל תשכח דבר זה אם יבוא יום ותבקש להסיר מלבך את תפקידך ואת שליחותך כישראל, שקיבלת על עצמך בקרב האנושות".

 

atarMbaolam

 

 

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
גאולת זמננו

  מאמר מאת הרב שמואל...

מה יהיה בעוד 3,333 שנה?

  מאמר מאת מיכאל פואה

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם