חטא העגל וקללת המלחמה

Rabbi kook

הרב יובל פרוינד

אחת ההשפעות הדרמטיות של חטא העגל על-פי הרב קוק הוא יחס העמים לעם ישראל. אחרי מעמד הר סיני עם ישראל התעלה למדרגה רוחנית גבוהה ונבדלת. באופן כזה המפגש של העמים האחרים עם עם ישראל יכול היה להיות מפגש מעורר השראה. מפגש שבו האור בולט וקורן כל כך עד שהוא לא יוצר מתח של קנאה אלא רצון לחיבור ולקשר: "לולא חטא העגל היו האומות יושבות ארץ ישראל משלימות עם ישראל ומודות להם, כי שם ד' הנקרא עליהם היה מעורר בהן יראת הרוממות" (אורות המלחמה ד').

אילו היו מצליחים בני ישראל לאחוז בגובה הרוחני שאליו העפילו בסיני, ההיסטוריה הייתה רכה ומפויסת. שערי ארץ ישראל היו נפתחים לא בתרועת מלחמה אלא בתרועת שמחה על העם המופלא שבא להביא את הברכה לעולם. העמים היו מזהים ששם ד' נקרא על בני ישראל וש"שווה להם" לפתוח את הדלת ולתת לעם ישראל לשבת בארצו ולהשפיע את אורו הגדול, "ולא היתה שום שיטת מלחמה נוהגת, וההשפעה הייתה הולכת בדרכי שלום כבימות המשיח".

כל החזון האוטופי הזה קרס בחטא העגל. שם נפתחה האפשרות לחזור ולהיות כמו מצרים האלילית. שם נוצרה האפשרות לשכוח את גדולתנו ולהיות ככל העמים. לרקוד סביב עגל הזהב ולהשתכנע שתורת משה "גבוהה" מדי בשבילנו.

ברגע שנדמינו בחזרה לאומות – נוצר המתח והצורך במלחמה. מכיוון שהעמים אומרים: אם אתם כמונו – כל הזכויות שלכם בטלות. תחושת הרוממות וההשראה מתפוגגת, ואז אין סיבה "לוותר" לעם ישראל והחרבות נשלפות.

למעשה, אפשר לראות במצב הפוליטי של עם ישראל בבואה של חטא העגל. אם המלחמה היא אופציה קבועה, הרי זה סימן שעוד לא הצלחנו לשחזר את גודלנו הטבעי באופן מלא ו"חטא העגל" עדיין מקנן בלב. או באופן חיובי: כאשר נצליח לבנות בתוכנו איכות רוחנית יציבה ובולטת, השערים ייפתחו באופן טבעי ולא נזדקק לכל כך הרבה כוח ומלחמה כדי להתקיים בעולם: "וחטא העגל יימחה לגמרי, וממילא כל רואיהם יכירום כי הם זרע בירך ד', והעולם יתוקן באורח שלום ורגשי אהבה".

 

atarMbaolam

 

 

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
הגיע הזמן לימין אמיתי

  מאמר מאת עמיעד כהן

כאן ביתי

  תושבת לוד: עדין מתפרעים...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם