חסדי ה' והקרבנות

Rabbi Samson Raphael Hirsch

הרב אמנון בזק

 

בפרשת ויקהל חוזר משה ומתאר את הציווי להביא תרומה למלאכת המשכן, והפרשה כוללת תיאור נרחב מחדש של כל כלי המשכן. רבים מן המפרשים נדרשו לשאלה מדוע יש צורך בחזרה זו. רש"ר הירש ראה בכך עניין עקרוני: לאחר חטא העגל, לא היה ברור כלל אם רעיון המשכן נותר על כנו ולא התבטל. מלכתחילה, המשכן היה אמור לשמש מקום להשראת השכינה – "וְשָׁכַנְתִּי בְּתוֹךְ בְּנֵי יִשְׂרָאֵל... לֵא-לֹהִים" (כ"ט, מה). אולם, לאחר חטא העגל היו ביטויים של התרחקות מצד ה' מבני ישראל, כגון "כִּי לֹא אֶעֱלֶה בְּקִרְבְּךָ" (ל"ג, ג), שהביאו את משה להקים את אוהלו מחוץ למחנה ולכנות אותו בשם זהה – "וּמֹשֶׁה יִקַּח אֶת הָאֹהֶל וְנָטָה לוֹ מִחוּץ לַמַּחֲנֶה... וְקָרָא לוֹ אֹהֶל מוֹעֵד וְהָיָה כָּל מְבַקֵּשׁ ה' יֵצֵא אֶל אֹהֶל מוֹעֵד אֲשֶׁר מִחוּץ לַמַּחֲנֶה" (שם, ז). לאור זאת, לא היה ברור בכלל שרעיון המשכן והשראת השכינה בתוך בני ישראל עודנו רלוונטי לאחר חטא העגל.

 

משום כך בא הציווי בפרשתנו, המחדש שבכל זאת רעיון המשכן חי וקיים, גם לאחר החטא. עם זאת, למשכן נוספו כעת משמעויות חדשות, הנוגעות להבנת החטא, כמו גם להפנמת רעיון התשובה: "העם והכוהנים למדו להכיר את עצמם בכל רפיון חוסר שלמותם. הם למדו להכיר כי זקוקים הם להשתלמות מתמדת, להתעלות ולכפרה. כן למדו לדעת כי הבורא הוא בעל הדין החמור, וגם בעל הרחמים הגדולים. הם טעמו את טעמם של כל דירוגי היחסים בינינו לבין ה', למן שפל המדרגה של אדם נבזה ונמאס בעיני ה', ועד לרום מעלת האור של חסד התשובה". מכאן ואילך, המשכן מעצם קיומו ייתן ביטוי מוחשי לרעיון התשובה והתיקון, שכן הוא עצמו נוסד מחדש רק משום שקיימת בעולם אפשרות כזו של תשובה ותיקון.

 

והנה, בנקודה זו רואה רש"ר הירש מסר משמעותי מצד עצמו: הנה כי כן, החסד הגדול שעשה הקב"ה עם ישראל, בשעה שסלח להם על חטאתם והיה מוכן לשוב ולהקים משכן שיבטא את שכינתו בתוך בני ישראל – כל זה נעשה בלא שהיה עדיין משכן. המסר היסודי הוא שהמשכן וכל מה שבתוכו, כולל דרכי העבודה שבו ובראשם הקרבת הקרבנות, אינם אלא כלים, שבעיקרון אפשר היה גם להגיע לקשר עם הקב"ה בלעדיהם: "ברגע הזה כבר נעשה הפשע הלאומי הגדול ביותר, וכבר הושג החסד הנעלה ביותר מאת ה' – ללא מקדש וללא קרבנות. אם יש עוד צורך להוכיח את דבר האמת, שלא המקדש והקרבנות כשלעצמם יביאו את ברכת החסד מאת ה', והם אינם אלא מורי דרך להשגת חסדי ה' ולא יותר, הרי באים המאורעות האלה, שקדמו לבניין המקדש הראשון ונשתלבו ונתרקמו בו, ומעידים על אמת זו כמאה עדים".

 

 

 

atarMbaolam

 

 

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
מסילות התשובה

  מאמר מאת הרב המקובל...

היתר פשוט

  מאמר מאת הרב אברהם...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם