שביתה כללית במשק

Rabbi kook

הרב יובל פרוינד

נושא השמיטה היה נושא טעון ו"מסוכסך" בימיו של הרב קוק. הרב קוק, שהתיר בתנאים מסוימים ועל סמך פסקי גדולי הדורות את 'היתר המכירה', מצא את עצמו מותקף ומבוזה על ידי גורמים שונים מהיישוב הישן. הוא נלחם את מלחמתה של תורה באיגרות ובמאמרים רבים וגם בספר שנקרא 'שבת הארץ' ושלפי העדויות נכתב בשמונה ימים בלבד (!) שמביא את המשא ומתן ההלכתי באופן מסודר ורהוט. בהקדמה ל'שבת הארץ' פורס הרב קוק את החזון הרוחני של השמיטה ונתייחס לנקודה אחת ממנו – אל הקשר בין השבת האנושית לבין 'שבת הארץ'.

תחילה מונה הרב קוק את שבחה של השבת והשפעתה על הרוח הישראלית: "היחיד מתנער מחיי החול לפרקים קרובים – בכל שבת, 'בא שבת - באה מנוחה', מתחלת הנפש להשתחרר מכבליה הקשים... ומבקשת היא לה אז נתיבות עליונות, חפצים רוחניים, כפי טבע מקורה".

עיקר השבת אינו המנוחה הפיזית אלא המנוחה מהעיסוק שלאורך ימי החול. מנוחה מהחולין. הנפש המותשת ממלחמת ההישרדות וחשבונות החומר משתחררת מ'קטנות המוחין' ושבה אט-אט אל המרחבים הפנימיים – אל התשוקות הרוחניות והרגשות העדינים. הנפש מתאוששת מהלחץ והדוחק של התביעות החומריות ונזכרת ברבדים הנסתרים שאין להם דבר עם אותה "קטנוניות".

את אותה פעולה במובן החברתי פועלת השמיטה: "את אותה הפעולה, שהשבת פועלת על כל יחיד, פועלת היא השמיטה על האומה בכללה. צורך מיוחד הוא לאומה זו... כי מזמן לזמן יתגלה בתוכה המאור האלקי שלה בכל מלא זוהרו, אשר לא ישביתוהו חיי החברה של חול עם העמל והדאגה, הזעף והתחרות אשר להם". השמיטה משחררת את החברה מהמנגנונים הנוקשים של החיים הכלכליים. חיי החולין, שהכסף והתועלת, הטרדה, הלחץ והתחרות, הם גורם מרכזי בהם, שוחקים את התכונות הישראליות המובהקות של "ביישנים, רחמנים וגומלי חסדים". החברה עלולה להסתאב ולהקשות עורף, ולכן היא זקוקה לעצירה מלאה של כל המנגנון כדי שיכולת החיבור והאהבה האנושית תתאושש. כדי שהחברתיות תשוב אל המקור שלה המלא בהארת פנים, אהבה ומסירות.

ממשיך הרב קוק ומסביר: "הניגוד המתמיד שבין השמיעה האידיאלית להכרזה של חסד ואמת, חמלה ורחמים, לבין הנגישׂה והכפייה ולחץ הקפדה של קניין ורכוש, המוכרחים להיראות בעולם המעשי, גורם הרחקה לאור האלוקי" בתוך חיי החברה יש ניגוד מובנה. מצד החזון והייעוד של חיי החברה הרי ודאי שהם נוצרו לצורך הגילוי של מידות החסד והרחמים בבני האדם. אולם ל"שטח" יש חוקים משלו וככל שחיי החברה סואנים ומתרוצצים ופרים ורבים בעצמם - הם מייצרים דינמיקה של מאבק, קפדנות ואפילו שליטה ואלימות.

לכן ההשבתה של חיי החברה היא קריטית. כדי להשיב את האור האלוקי לחיים החברתיים: "הנה הפסקת הסדר החברתי בצדדים ידועים, מתקופה לתקופה, מביאה לאומה זו... לידי עלייתה העצמית למרומי התכונות הפנימיות שבחיים המוסריים והרוחניים... שנת שקט ושלווה, באין נוגש ורודה, 'לא ייגוש את רעהו ואת אחיו כי קרא שמיטה לה''... התפשטות הנשמה בהרחבתה אל היושר האלוקי המכלכל חיים וחסד" הרב קוק מדגיש שהנושא של השמיטה הוא לא רק תיקון העוול שבחיים החברתיים. הנושא אינו השביתה, אלא ההשבה של החיים החברתיים לגודל המקורי שלהם: שהשאיפות העדינות ינהלו את מערכות היחסים האנושיות. שהמוסר הכי נעלה ואצילי יעצב את הקשר בין בני האדם. שאשליית ההפרדות והדירוגים, התחרויות והאגואיזם תתפוגג והתפיסה תתעלה לתפיסה ה"אלוקית" המכלכלת חיים וחסד לכל ברייה ללא תיוגים וללא צרות עין: "אין רכוש פרטי מסוים ולא זכות קפדנית - ושלום אלוקי שורר על כל אשר נשמה באפו... אין חילול קודש של קפדנות רכוש פרטי בכל תוצאות-יבולה של שנה זו, וחמדת-העושר, המתגרה על ידי המסחר, משתכחת".

 

atarMbaolam

 

 

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
תן לי את היום הזה

  הטור של סיון רהב...

בג"ץ והחמץ

  דברים שאמר ראש ישיבת...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם