ברכת כוהנים – האומנם?

Rabbi Samson Raphael Hirsch

הרב אמנון בזק

 

אף שבפינו שגור הביטוי 'ברכת כוהנים', הרי שהוא עלול להטעות ולגרום לחשוב שהכהנים עצמם הם המברכים את בני ישראל. רש"ר הירש הדגיש מאוד שהברכה היא מאת ה', "והכוהן המשרת האומר את הברכה איננו אלא כלי שהוזמן לכך", כפי שמפורש בפסוק: "וְשָׂמוּ אֶת שְׁמִי עַל בְּנֵי יִשְׂרָאֵל וַאֲנִי אֲבָרֲכֵם" (במדבר ו, כז). "לא הכוהנים מברכים את ישראל; המילה היוצאת מפיהם אין לה כח של ברכה בשום מקום; אלא תפקידם לשום שמי על בני ישראל". לאור זאת, עמד רש"ר הירש על היבטים הלכתיים ולשוניים רבים המדגישים רעיון זה, וכדרכו הוא נותן משמעות סמלית גם לפרטי הדינים וההלכות של הנושא הנדון.

 

בראש ובראשונה, רש"ר הירש מדגיש שמדובר בחובה המוטלת על הכוהנים ואיננה תלויה ברצונם: "אין הכוהן מברך את העם מפני שהוא דורש את טובתו, אלא ברכת כוהנים היא חלק מעבודתם במקדש. כי הכתוב מגדיר כך את עבודת הכהונה: 'לַעֲמֹד לִפְנֵי ה' לְשָׁרְתוֹ וּלְבָרֵךְ בִּשְׁמוֹ' (דברים י, ח)". עקב כך מובן מדוע זמנה של ברכת כוהנים איננו בכל עת, אלא רק בשעת עבודתם במקדש, בסיום הקרבת קרבן ציבור. כפי שאהרן עצמו בירך את העם רק בסיום עבודת היום השמיני (ויקרא ט, כב). רש"ר הירש מסביר מדוע גם בזמננו בתפילות בבתי הכנסת ברכת כוהנים סמוכה לעבודה (ברכת רצה); ויתרה מזאת, נפסק ש"כל כוהן שאינו עולה בעבודה שוב אינו עולה" (סוטה לח, ע"ב), כלומר שכוהן שלא עקר רגליו לעלות לדוכן בשעת אמירת ברכת העבודה, שוב אינו עולה באותה תפילה. בכך בא לידי ביטוי הרעיון שברכת כוהנים היא חלק מהשירות והעבודה, ואיננה תלויה ברצונו של הכוהן.

 

כך מבאר רש"ר הירש גם את לשון הציווי – "כֹּה תְבָרֲכוּ אֶת בְּנֵי יִשְׂרָאֵל" (במדבר ו, כג), המורה שיש דרך אחת ויחידה לשאת את הברכה – כפי שהתורה מצווה. גם דרך נשיאת הכפיים מבטאת רעיון זה – הידיים "מורמות אל על, כרומזות אל ה', ולא בידיים פרושות קדימה, כאילו בא לתת" שכן כוהני ישראל אינם נותנים ברכה. וכך גם מסביר רש"ר הירש מדוע בברכת הכוהנים הם חוזרים מילה במילה על דברי החזן המקריא את מילות הברכה: "נמצא שהם רק אומרים את הברכה שכבר נאמרה להם על ידי נציג הקהל המתברך, ולדעת הרמב"ם (הל' תפילה פי"ד, ה"ג) גם זה הוא חלק ממצות "אמור להם". הכוהנים המברכים נוהגים אפוא בסבילות גמורה ואין הם אלא כלים לברכה; הם מברכים רק משנקראו לכך על ידי הקהל, והם אומרים רק את הברכה שהוקראה להם בשם הקהל. לאמיתו של דבר, הקהל מביא על עצמו את הברכה היוצאת מפי הכוהנים במצות ה'".

atarMbaolam

 

 

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
הגיע הזמן לימין אמיתי

  מאמר מאת עמיעד כהן

כאן ביתי

  תושבת לוד: עדין מתפרעים...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם