משה באמת לקח כושית?

Rabbi Samson Raphael Hirsch

הרב אמנון בזק

בסוף פרשתנו מסופר על תלונתם של מרים ואהרן נגד משה "עַל אֹדוֹת הָאִשָּׁה הַכֻּשִׁית אֲשֶׁר לָקָח כִּי אִשָּׁה כֻשִׁית לָקָח" (י"ב, א). פירושים רבים נאמרו על פרשה זו, ואחד הידועים שבהם הוא פירושו של רש"י על פי המדרש, שעיקרו בשתי נקודות: ראשית, ש"הָאִשָּׁה הַכֻּשִׁית" אינה אלא ציפורה אשת משה; ושנית, שהתלונה לא הייתה על עצם לקיחתה, אלא על כך שמשה פירש ממנה, ועל כן טענו מרים ואהרן שגם בהם דיבר ה', ובכל זאת הם לא פירשו מחיי אישות.

רש"ר הירש מציג גישה חריגה ומפתיעה מאוד ביחס לזהותה של האישה הכושית. הוא מתקשה לקבל את הנקודה הראשונה, שהפרשה עוסקת בציפורה, בתו של יתרו, משתי סיבות מרכזיות: ראשית, משום שכוש איננה זהה עם מדין (וכפי שכתב כבר רשב"ם: "כי כוש מבני חם הוא, ומדין מבני קטורה אשר ילדה לאברהם"); ושנית, מפני שלא מובן מדוע הדברים כתובים כאילו קרה כעת משהו חדש: "הרי העובדה כבר ידועה לנו מזמן ולא היה צורך לאשר אותה כאילו היה בה משום חידוש". עם זאת, רש"ר הירש מקבל את הנקודה השנייה, שהפגם בעיני מרים ואהרן היה בכך שמשה פירש מחיי אישות, "והם ראו בכך עוול כלפי האישה; כי היו סבורים שנבואת משה לא חייבה אותו לפרוש מן האישה, שהרי הם עצמם וכן האבות שלפניהם זכו לשמוע את דבר ה' מבלי שחיי האישות ייפגעו על ידי כך. אך הם לא ראו את ההבדל שבין מעלת משה לבין מעלתם והם לא הכירו את ההוראות שניתנו אחרי מתן תורה: לעם נאמר 'שובו לכם לאוהליכם' (דברים ה', כז), ובכך הורשה לחזור לחיי המשפחה ולקיים יחסי אישות; ואילו משה נצטווה להישאר בפרישות, שהרי נאמר לו (שם כח) 'ואתה פה עמוד עמדי ואדברה אליך' וגו'".

אם כך, חוזרת השאלה למקומה: מיהי האישה הכושית שממנה פירש משה, לפי גישתו של רש"ר הירש? בנקודה זו רש"ר הירש מעלה אפשרות נועזת וחריגה מאוד: "הביטוי 'לקיחת אישה כושית' איננו אלא כינוי ל'נישואין בלי חיי אישות'"(!). על מה מתבסס רעיון זה? לדעתו, הלשון 'כושי' בתנ"ך מציין לעתים השחתה מוסרית קיצונית, כמו בפסוק "הלוא כבני כושיים אתם לי" (עמוס ט', ז). לאור זאת, "שמא ניתן לומר כעין זה גם כאן: חיי אישות עם כושית נחשבים מנוגדים לטבע, דבר שאין הדעת סובלתו; ולפיכך מי שנשא אישה, ואף על פי כן היה פרוש ממנה, אמרו עליו ש'נשא אישה כושית'". רש"ר הירש מודע לכך שפירושו באמת חריג, ולכן הוא מסיים את דיונו בנושא במילים: "אין בידינו לומר דברים אלה אלא בדרך השערה; אך נראה לנו שלא הנחנו כאן הנחה בלתי-סבירה, ואם קלענו לאמת, כבר נתבאר הפסוק שלנו על פי פשוטו".

 

atarMbaolam

 

 

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
אור חדש בציון

  יסודות הציונות: תכירו את...

לייקר כל יממה

  הטור של סיון רהב...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם