קדושה פופוליסטית

Rabbi kook

הרב יובל פרוינד

הרב קוק מחבר בין שלוש דמויות שגרמו נזק רב בהיסטוריה האנושית ו"מגלגלות" חזון של קדושה שקרי ומסוכן: קין, קרח ויש"ו. החזון המסואב הוא חזון כזה שמקדש את החיים כמו שהם, עם כל גסותם ורשעותם, שלא מנסה לעלות ולהתרומם אל האלוקים אלא משפיל ומגמד את האלוקים ו"כובל" אותו במרתפי הנפש הברברית, כלשונו של הרב קוק: "יסוד הרשעה... הוא בא לבצר מקום לסיגי החיים, למותרות המציאותיות שבהוויה ובאדם... לתן להם גודל ושלטון בתוך הטוב והקודש; לא לטהר את הקודש, כי אם לטמאו ולסאבו". יש כאן תביעה שנראית יפה ופתוחה ומזמינה את כולם להיכנס ואין בה דבר מן הביקורתיות והחשדנות המוסרית-דתית, אבל בעצם היא מכשירה את השרץ. היא משאירה את האדם עם כל כוחותיו השפלים ומשיגה "הכשר" אלוקי לכך.

נתחיל בקין. הרב קוק רואה בקין את האבטיפוס של דמות אכזרית, שמסוגלת לרצוח בדם קר את אחיה, שמבקשת להיות מבורכת על ידי הקב"ה. הקב"ה לא שועה אל מנחתו וגם מסביר מדוע – כל עוד אתה בעמדה שבה "לפתח חטאת רובץ", שבה החטא רובץ ואין שום ניסיון להתמודד ולתקן אותו – הקרבן יידחה. הקב"ה לא מוכן לקבל קרבן כזה שאין בו שום התקרבות אלא ניסיון הנצחה של המרחק: "לא שעה ד' אל קין ואל מנחתו מפני הרשעה שהייתה בו אחוזה; אותו הרצח, שיצא אל הפועל אחר כך, היה גנוז וספון בכוח גם בעת הבאת הקרבן מפרי האדמה, וקרבן זה תועבה הוא, הוא הוא המגביר את כל כוח רע, והחטאת הרובץ על הפתח הוא מתגבר ומתאמץ על ידי ריח הקודש שהוא קולט אל קרבו ומהפכו לתכונתו" (אורות, ישראל ותחייתו טו). אם היה הקרבן מתקבל – החטא היה גדל. קין היה מקבל לגיטימציה והעצמה לכיוון האכזרי והרצחני שלו. קרבן כזה הוא תועבה משום שהוא מגייס את האנרגיות הדתיות-רוחניות לטובת הצדקת הפשע. קרבן כזה חייב להידחות.

קרח עושה את אותה פעולה כלפי תורת משה. משה מוריד מהר סיני דרך חיים קשה ותובענית שיש בה מסילת ישרים. משה אומר לעם ישראל – "קדושים תהיו" בעתיד, אם תהיו מוכנים לטהר את גופכם ואת נפשכם בתהליך מעשי ונפשי ארוך-טווח. קרח אינו מוכן לקבל את העול. הוא רוצה להיות קדוש עכשיו, כמו שהוא. הוא מייצר חזון אטרקטיבי שבו "כל העדה כולם קדושים" בלי שום תנאי סף: "הקריאה של 'כל העדה כולם קדושים ובתוכם ד'' הייתה קריאה לועגת לכל תוכן הקודש ולכל הרוממות וההכנה התוכית, הדרושה להיעשות עד שיהיה הקודש מבוסס בחיים באמת, שיהיה מובטח מכל פגם וסיאוב, שלא יהפך לרועץ ולצרה היותר גדולה של העולם" – קרח יוצר אשליה מסוכנת. כאילו אפשר להיות קדוש במהלך מהיר. כאילו כל אדם, כמו שהוא עכשיו, הוא מתוקן ושלם. כאילו אין צורך בעבודת מידות, בתהליך של תיקון ושל תורה ומצוות. השמים של קרח נמוכים כלכך – עד שהוא נבלע באדמה...

את אותה קריאה שקרא קרח לעם ישראל מכריז ישו כלפי כל האנושות: "הקריאה אל כל העמים, השקועים בכל רפש הטומאה, בכל מעמקי הרשע והבערות, בתהומות החשך היותר מחרידות: 'הנכם כולכם קדושים, כולכם בנים לד', אין הפרש בין עם לעם, אין עם קדוש ונבחר בעולם, כל האדם הוא קדוש בשווה' - זאת היא הקרחות האנושית". הרב קוק שומע בנצרות את אותו קול שמרוקן את העולם הרוחני והמוסרי לחלוטין. כולם קדושים – כמו שהם. אין הבדל בין עם שעמל במסירות נפש על תיקונו העצמי ועל תיקון העולם לעם שלא נוקף אצבע ונותר ברשעותו ובבערותו. כולם קדושים באותה מידה, אם רק יגיד שהוא מאמין בנצרות – "העולם צריך שיכיר, כי לא בהגה אחד, באמרת אמונה מתוארה לבדה, די לאדם לעוף לגן עדן, וכל אוצר הרעה, הרצח והתיעוב, הספון בכל חדרי רוחו, בדמו ובבשרו, יכול להישאר בעינו".

מעניין לחשוב מה היה כותב הרב קוק על העמדה הפוסט-מודרנית שמקדשת כל עמדה בשם זכויות הפרט וכל תרבות בשם ה'נרטיב' הפרטי שלה, ומוזילה עד עפר את ה"קדושה" – האם היה מצרף אותה לאותה פסקה באורות? בכל מקרה החזון הישראלי הוא לחדד עד כמה הקדושה היא רצינית ומחייבת, והרב קוק מייחל שהחזון הזה יתגלה דרכנו לעולם: "אז יבורר לכול, כי סגולת הקודש אינה סגולה זולה, שיכולה להינטל בכל ידיים מסואבות, כי אם סגולה העולה בעמל נורא במסירת נפש קבועה".

 

atarMbaolam

 

 

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
אור חדש בציון

  יסודות הציונות: תכירו את...

לייקר כל יממה

  הטור של סיון רהב...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם