שלום מזויף ושלום אמתי

Rabbi Samson Raphael Hirsch

הרב אמנון בזק

בסוף הפרשה הקודמת תואר מעשהו של פינחס, באופן הנראה כמעשה אלים – "וַיָּקָם מִתּוֹךְ הָעֵדָה וַיִּקַּח רֹמַח בְּיָדוֹ. וַיָּבֹא אַחַר אִישׁ יִשְׂרָאֵל אֶל הַקֻּבָּה וַיִּדְקֹר אֶת שְׁנֵיהֶם אֵת אִישׁ יִשְׂרָאֵל וְאֶת הָאִשָּׁה אֶל קֳבָתָהּ" (במדבר כ"ה, ז-ח). והנה, בתחילת פרשתנו מופיע שכרו של פינחס על מעשה זה – "הִנְנִי נֹתֵן לוֹ אֶת בְּרִיתִי שָׁלוֹם. וְהָיְתָה לּוֹ וּלְזַרְעוֹ... בְּרִית כְּהֻנַּת עוֹלָם תַּחַת אֲשֶׁר קִנֵּא לֵ-אלֹהָיו וַיְכַפֵּר עַל בְּנֵי יִשְׂרָאֵל" (שם, יב-יג). דברים אלו מעוררים קושי: כיצד אפשר לכרוך את מעשהו של פינחס עם המושג 'שלום'? 'שלום' נתפס כמושג של יחסי אהבה ואחווה בין בני אדם, והרג אנשים נראה כהפך הגמור של מושג זה.

רש"ר הירש עומד על כך שפרשתנו מדגישה את משמעותו האמתית של המושג 'שלום', כנגד אלו המציגים אותו באופן שונה לחלוטין: "הגשמת ההרמוניה העליונה של השלום נמסרה כאן מידי ה' דווקא לאותה רוח ולאותה פעילות שחדלי מעש, חסרי מחשבה ושכחי חובה – המתעטפים באצטלא של 'רודפי שלום' – אוהבים לקרוא לה 'הפרעה לשלום' ומגנים אותה בשל כך". אין כל ספק שהשלום הוא נכס יקר, הדורש מהאדם הקרבה, אולם "לעולם אל יקריב לו את זכויותיהם של אחרים ולעולם אל יקריב לו את זכויות הטוב והאמת הא-לוהית. שלום אמת בין הבריות תלוי בשלום כולם עם ה'". משום כך, דווקא פינחס אכן מייצג את מידת השלום במשמעותה האמתית, שכן "מי שמעז להיאבק עם אויבי הטוב והאמת הא-לוהית, הרי בעצם מאבקו זה הוא מלוחמי ברית השלום בארץ", ולדברים יש כמובן משמעות מיוחדת כשמדובר על צעד מתריס כל כך כפי שעשה זמרי בן סלוא.

לעומת זאת, "מי שכובש את פניו בקרקע למען השלום המדומה עם הבריות ומניח להם לעורר מדנים עם ה', הרי בעצם אהבת השלום שלו הוא נעשה חבר לאויבי ברית השלום בארץ". רש"ר הירש מדגיש, שלא רק מי שמסייע לאנשים הפועלים רע הופך להיות חלק מ"אויבי ברית השלום בארץ", אלא גם האדישים, ואפילו מי שכואב לו לראות את המעשה הרע אך בפועל איננו נוקף אצבע, אף אלה אינם מקדמים את השלום: "לא אדישות ההמונים, אף לא דמעת הכאב שניגרה בחוסר מעש בפתח המשכן, אלא מעשהו האמיץ של פינחס הוא שהציל את העם והשיב לו את השלום עם ה' ותורתו, ועל ידי כך החזיר על כנו את היסוד לשלום אמת".

רש"ר הירש מצטט את הפסוקים בנבואת מלאכי, המזכירים את ברכתו של פינחס, שבהם נאמר בין היתר: "בְּרִיתִי הָיְתָה אִתּוֹ הַחַיִּים וְהַשָּׁלוֹם וָאֶתְּנֵם לוֹ מוֹרָא וַיִּירָאֵנִי וּמִפְּנֵי שְׁמִי נִחַת הוּא" (מלאכי ב', ה). פסוק זה כורך יחד את השלום ואת מורא ה', שכן "מסרתי לו את הברית הזאת מחמת המורא, שהוא ירא רק ממני וכפף את ראשו בראש ובראשונה מפני שמי".

 

atarMbaolam

 

 

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
הגיע הזמן לימין אמיתי

  מאמר מאת עמיעד כהן

כאן ביתי

  תושבת לוד: עדין מתפרעים...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם