אמיתי או סתם פנאט

Rabbi kook

הרב יובל פרוינד

האם היהדות היא דת קנאית? האם היא סובלנית כלפי אמתות ודתות שסותרות אותה? הרב קוק עונה תשובה מורכבת (כן ולא בעת ובעונה אחת) שדורשת הסבר ארוך. את ההסבר הוא מביא במאמר בספר 'אורות' שנקרא 'למלחמת האמונות והדעות' (זרעונים ו). שם הרב קוק מכניס גורם חדש למשוואה שנקרא 'כלליות' ומשנה את כללי המשחק.

תחילה מכריז הרב קוק שהיהדות היא אכן דת נחרצת. היא מביאה אמת והיא ודאית באמת הזאת. אבל השאלה הגדולה היא מה גורם לנחרצות. זהו ההבדל הגדול בין פנאטיות לכלליות:

"כל גילוי רוח כללי לפי התגברות הכללות שבו כך הוודאות מתחזקת בקרבו ולפי מידת ודאותו... כך איננו מוותר את זכותו לאחרים לשתפם עמו; הכלליות הוודאות והייחוד תלויים הם זה בזה".

הרב קוק יוצר משולש של כלליות-ודאות-בלעדיות. הצלע הראשונה של ה'כלליות' היא הצלע הקריטית. אם אתה 'כללי' אתה יכול להיות ודאי ואפילו בלעדי. השאלה היא אם אתה 'כללי'. מה זה אומר להיות 'כללי'? הכוונה היא שאתה מציג עמדה שמביאה הסבר כולל להרבה מאוד תופעות ונושאים ושהיא לא מתעלמת משום דבר. ממש תפיסה "מדעית".

כדי להמחיש את דבריו הרב קוק מביא שתי דוגמאות: 1. הנוסחה של כוח המשיכה – עד לפיזיקה של ניוטון היו הרבה מאוד הסברים לתנועות של הכוכבים בחלל ולשלל התופעות ביקום. כל השערה בעניין נזרקה באוויר על-ידי ה"מדענים" הקדומים וההסברים הלכו ונערמו זה על זה – בלי להכריע מי צודק. ברגע שנוסחה אחת הצליחה לתת הסבר כולל ולהעניק משמעות לשלל התופעות – היא הפכה להיות נקודת ודאות וגם להיות בלעדית.

2. תפיסת האחדות מול עבודות האלילים – כל עבודת אלילים הצביעה על גורם אחד בטבע כגורם המרכזי שמניע את כל כוחות החיים ושאליו צריך להשתעבד. העבודות היו רבות ומגוונות והריבוי היה אדיר. כל תרבות יצרה עוד עבודת אלילים שהצטרפה לגלריה הגדולה של האלילויות. ברגע שתפיסת האחדות שמזהה שורש עליון לכל הכוחות הטבעיים נכנסה לתמונה – כל עבודות האלילים הפכו לעבודות זרות וסופן שנעלמו מן העולם.

מן הדוגמאות הללו הרב קוק מגבש עמדה של "סובלנות" חדשה. לא סובלנות פלורליסטית ששמה את כולם במעגל כשווה בין שווים, אלא עמדה כוללת שמסוגלת להכיל בקרבה הרבה עמדות ותפיסות שקיימות בעולם (גם כאלו שסותרות אותה באופנים מסוימים). המשחק הוא כזה – מי שהכי 'כולל' הוא רשאי להיות ודאי וגם להוביל את עולם הרוח.

המשחק הוא כזה – מי שהכי 'כולל' הוא רשאי להיות ודאי וגם להוביל את עולם הרוח. בנקודה הזאת הפנאטיות נופלת. הפנאטיות היא אמת חלקית ומצומצמת ש"לא רואה אף אחד בעיניים" וטוענת לוודאות ולבלעדיות

בנקודה הזאת הפנאטיות נופלת. הפנאטיות היא אמת חלקית ומצומצמת ש"לא רואה אף אחד בעיניים" וטוענת לוודאות ולבלעדיות. ומה עם עמדות אחרות ותפיסות אחרות? את הפנאט זה לא מעניין. הוא הולך עם האמת שלו ויהי מה – הרב קוק קורא לזה 'קנאות מקוללת': "הקנאות הממארת באה מתוך גסות רוח, המביאה לחשוב את גילויי רוח פרטיים שהם עומדים במעלת ההכללה העליונה... ובצרות עינם ביתר הגילויים שאינם יכולים לכללם אינם כי אם ממעטים את התפשטות החיים וממעטים את דמות גילויי הרוח".

הפנאט קורא לאמת שלו 'אמת כוללת' בעוד שאין לו כיסוי לכך. הוא מתעלם מהרבה עמדות ותפיסות ולא נותן להן שום ערך, דורס אותן ברגל גסה, כדי לתקוע את דגל האמת שלו בפסגה. מבחינת הרב קוק יש פה לא רק בעיה מוסרית אלא גם בעיה רוחנית. המחשבה שרוב גילויי הרוח האנושיים הם הבל ותוהו מוציאה את הנוכחות של אלוקים מן העולם והאדם. יש כאן התעלמות בוטה ממה שהקב"ה מגלה בעולם דרך הרוח האנושית.

לעומת זאת ה'כלליות' שואפת לאסוף ולתת מקום לכל תפיסה אנושית. מה יהיה גודלו של ה'מקום' והיכן הוא בדיוק ימוקם זאת שאלה גדולה אבל עדיין חייב להיות לו מקום: "מתוך שהיא כללית... לכל היא נותנת מקום... וחפץ הסבלנות היסודי שלה הוא ליתן מקום לכל נטייה של אור, של חיים ושל הופעה רוחנית. יודעת היא כי בַּכֹּל יש ניצוץ אור, הניצוץ הא-להי הפנימי זורח בכל אחת מהאמונות השונות... אלא שהם בהדרגות שונות. כשם שכוח הצומח אחד הוא ומתגלה בארז אשר בלבנון ובאזוב אשר בקיר, אלא שבראשון הוא בא בצורה עשירה ומרובה ובשני בצורה ענייה ומעוטה".

הרב קוק מתבונן על עולם הצומח ולומד ממנו איך בכל דבר יש התגלות של טבע וצמיחה, אלא שבעץ הארז ההתגלות היא חזקה ומוארת ואילו בשיח האזוב ההתגלות היא קטנה ומצומצמת. כך הוא רואה גם את עולם הרוח. כל עולם אנושי רוחני מגלה משהו נשגב אלא שאחד מגלה את זה באופן עמוק ועשיר ואחד מגלה את זה באופן מצומצם וחלקי. אבל לשניהם יש מקום ושניהם חלק מן האמת הגדולה, ולאיש ה'כללי' יש מחויבות למצוא לכולם מקום.d

 

 

atarMbaolam

 

 

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
הגיע הזמן לימין אמיתי

  מאמר מאת עמיעד כהן

כאן ביתי

  תושבת לוד: עדין מתפרעים...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם